İnşaat Sektöründe Operasyon Tedirginliği

Yazar:

18.12.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

İnşaat Sektöründe Operasyon Tedirginliği

Türkiye’yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu konut sektöründe endişe yarattı. Sektör temsilcileri, operasyonun tüketici güvenini bozabileceğini ve bu nedenle işlerinin olumsuz etkileneceğini belirtiyor.

Soruşturma çerçevesinde genel müdürü Emniyet’e çağrılan Emlak Konut, tedirginliğin en yüksek olduğu kurumlardan biri. WSJ Türkiye‘den Ayşegül Akyarlı Güven‘in haberine göre şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur, bu tedirginliğini şöyle ifade ediyor:

“Oldukça başarılı bir halka arzdan çıktık. Şimdi piyasa değeri 1.6 milyar lira eridi. Dünden beri 10’a yakın yabancı yatırımcıyla konuştum. ‘Şirketinize milyonlarca dolar yatırdık, şimdi ne olacak?’ diye soruyorlar. Bu kadar bel altı vurulmaz”.

Önümüzdeki 72 saatin hem sektör hem de Emlak Konut GYO için kritik olduğunun altını çizen Sur, kızgınlığını “Gözaltına aldığın adamla, bilgisine başvuracağın adamı aynı şekilde emniyete alamazsın. ‘Al, bunu da al’ diyerek hareket edemezsin. Bu olayların ardından hiçbir leke çıkmazsa, bu konuyu kim temizleyecek? Hangi yargı, hangi emniyet zararı tazmin edecek?” diyerek dile getiriyor.

Sur, son gelişmeleri aracı kurum analistlerine anlatacaklarını açıklarken, siyasi sorunlar nedeniyle şirketin zarara görmemesi gerektiğini sözlerine ekledi. “Biz bu işe canımızı verdik. İyi bir halka arz yaptık. Kim kimin kuyruğuna basıyorsa gitsin çözsün” diyen Sur, “Siyasi sorunlar yüzünden bu şirket 1. 6 milyar lira eridi. Ben niye bu kadar yıldır çalışıyorum? Birileri gelip düdüğü çalsın diye mi?” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Şirket ilk halka arzını 2010’da yapmış, bu yılın Kasım ayında ise ikincil halka arzını yapmıştı. Şirketin yaklaşık yüzde 50’si hala kamu denetiminde.

Sektörde endişeli olan tek kurum Emlak Konut değil.

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, operasyonun ilk etkilerinin daha şimdiden görülmeye başladığını söylüyor. Yaşananların konut satışlarını olumsuz etkileyebileceği konusundaki beklentilerine dikkat çeken Dumankaya, “Bu rüzgarın dinmesini bekleyeceğiz. Tekrar müşteriye odaklanmanın yolunu arayacağız. Yurtdışı satışa yükleneceğiz. Yurtiçinde de kampanya ve fırsatları artıracağız” diye konuştu.

Olayların ardından sabah toplantı yaptıklarını, akşama da bir toplantı daha koyacaklarını ifade eden Dumankaya sektörde zaten bir algı sorunu olduğuna dikkat çekerek, “Türk futbolunda şike oldu mu bilinmiyor ama marka değeri zarar gördü. Bu operasyonda da olayın olup olmadığına yargı karar verir. Aynısı gayrimenkul sektöründe yaşanacakmış gibi öngörüyoruz.”

Konut Der Başkanı Ömer Faruk Çelik, operasyonun konut satışlarının zaten yavaşladığı bir döneme denk geldiğini, yeniden hızlanacağı Mart ayında ise bu sorunların çözülmüş olacağını umduğunu söyledi. Çelik, “Aralık-Mart ayları arasında konut sektörünün toplam cirosunun yüzde 10’u kadarlık işlem gerçekleşir. Dolayısıyla operasyon şu anda sektörü çok etkilemez” değerlendirmesinde bulundu.

Operasyonun başlaması, borsada emlak hisselerini olumsuz etkiledi. Emlak Konut hisseleri iki günde yaklaşık yüzde 15 değer kaybetti Şirketin piyasa değer yaklaşık 1,6 milyar lira eridi. BIST GYO Endeksi’nin iki günlük kaybı ise yüzde 11,5’e ulaştı.

 

Kaynak: yapi.com.tr

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

22.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3340 ₺ 3340 ₺ 3370 ₺
İzmir 3300 ₺ 3325 ₺ 3350 ₺
Karabük 3300 ₺ 3340 ₺ 3340 ₺
Biga 3280 ₺ 3305 ₺ 3330 ₺
Payas 3250 ₺ 3280 ₺ 3310 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ