-

İnşaat Sektörünün E-Dönüşüm Vakti Geldi mi?

Yazar:

28.03.2020

Kişi Okumuş

0 Yorum

İnşaat Sektörünün E-Dönüşüm Vakti Geldi mi?

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Sosyolog Faruk Özcan, müteahhitlik sektörünü değerlendirdi; Özcan, “Korona günlerinde inşaat ve müteahhitlik için öncelikle almamız gereken birinci ders: İnşaat sektörü için e-dönüşüm artık bir tercih değil, zorunluluktur. Buna da satış ve satınalma ile başlanabilir.”  dedi…

Peki ama nasıl?

Öncelikle inşaat sektörünün en temel insan ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacını karşıladığını ve bunun ertelense bile iptal edilemeyecek bir ihtiyaç olduğunu hatırla(t)makta fayda var. Dolayısıyla şuan konut alıcılarının piyasadan çekilmesi, ilk şoka verdikleri bir tepki ve bu GE Çİ Cİ !!! Yani gayrimenkul üreticileri olarak önce biz sakin olalım ki, alıcılarımıza da güven telkin edebilelim.

Bunun geçici olması için de, ekonomi yönetiminin aldığı-alacağı kararları ilgili uzmanlar değerlendirsin, gelin biz bu yazımızda müteahhitler bu şartlar altında konut satışı için ne yapabilir buna bakalım.

Durum tespitiyle başlayacak olursak, ülkemizi de etkileyen küresel bir pandemi ile karşı karşıyayız. #Evdekal çağrılarına haklı olarak uyan konut alıcıları evlerinde, satış ofislerimiz boş, gel(e)miyorlar, ayrıca satışı yapsak tapu nasıl olacak diyorsunuz. Gelin sırayla bakalım.

Birşey tartışılıyorsa, piyasa aktörleri bunu yoksaymayıp derhal fiyatlamalı

Yani onu uygulamanın maliyetini çıkarmalı ve sonra da gereken neyse hayata geçirmeli. Çünkü burada inşaat sektöründen müteahhitlikten, konut alıcılarından bahsetsek de, asıl gerçek şudur ki, hiçbir sektör, halkımızın sağlığından kıymetli değildir. Halkımızın sağlığı için ne gerekiyorsa, inşaat sektörü dahil, her sektör buna derhal uyum sağlamalıdır.
Bu çerçevede, halihazırda dünyanın birçok ülkesinde örneğini gördüğümüz sokağa çıkma yasağının ülkemizde de tartışıldığı şu günlerde, geldi geliyor, kısmen geldi gelmedi tartışmalarıyla zaman kaybetmek yerine, sektör olarak gereken neyse hızla hazır olmalıyız. Ötesi zaman kaybı olur.

O yüzden, satış ile başlayacak olursak, müteahhitlik sektörü konut alıcılarının satış ofislerine, şantiyeye, örnek daireye gel(e)memeleri senaryosuna karşı hazır olmalı. Bu çerçevede, #evdekal an konut alıcılarının ayağına satış ofisini, şantiye seviyesini, örnek dairesini götürebilen müteahhit firmaları korona virüsü daha kolay atlatır. Yani, firmasının kendi internet sitesine ve/veya konut satış sitelerine proje görselleri, tanıtım filmi, inşaatın seviyesini gösteren şantiyeden canlı yayın ve/veya görseller koymanın, sosyal medya ile de bunu desteklemenin önemi gün geçtikçe artıyor. Burada da artık esas olan, süslü cümleler ve görseller kullanmak değil, şeffaflıktır. Zira zaten evinden çıkmadan projeyi inceleyecek olan konut alıcılarında şüphe uyandırabilecek süslü ifade ve görseller, özellikle bu dönemde bilhassa ters çalışacaktır. Şeffaf firmalarsa, bu süreci daha kolay atlatabileceklerdir. Tabi şeffaf olabilmek için de, öncelikle doğru olabilmek gerekmektedir.
Satışı yapsak tapu nasıl olacak sorusu için de, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Webtapu işlemlerini müteahhit firmaların konut alıcılarına rehberlik edebilecek seviyede öğrenmeleri ve böylelikle onları yönlendirebilmeleri önemlidir.

Webtapu kullanımı hakkında bilgi ve videolar için bkz. http://webtapu.tkgm.gov.tr/
Korona günlerinde inşaat ve müteahhitlik için öncelikle almamız gereken birinci ders: İnşaat sektörü için e-dönüşüm artık bir tercih değil, zorunluluktur. Buna da satış ve satınalma ile başlanabilir.


Bu da geçecek, güzel günler göreceğiz ey halkım, yeterki yetkililerin uyarılarına uyalım, evde kalalım.


Hep inşaat sektörü, ekonomi ve konut alıcılarından bahsettiysek de, sanılmasın ki koronavirüse karşı en ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarımızın; aşı, tedavi arayan bilim insanlarının değerli çabalarını yoksayıyoruz. Hayır, bilakis bu zor zamanların gerçek kahramanları olarak kendilerine ne kadar teşekkür etsek, alkışlasak az gelir. Allah tüm sağlık çalışanlarını korusun.

Sosyolog Faruk Özcan
Bursa/2020

EmlakKulisi

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS