yakan aydınlatma


İnşaatçı Anadolu’ya yöneldi

Yazar:

09.12.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

İnşaatçı Anadolu’ya yöneldi

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


İstanbul’da konut geliştirilecek arsa stokunun neredeyse tükenmesi ve fiyatların çok yükselmesi, inşaat firmalarını Anadolu’ya yöneltti. Son yıllarda İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlere ilgi gösteren sektör, diğer Anadolu illerine de yönelmeye başladı. Anadolu’da Ankara ve İzmir’in dışında Kocaeli, Bursa ve Gaziantep ön plana çıktı. 2016’dan itibaren de Denizli, Kayseri, Konya, Diyarbakır için hazırlıklar yapılırken, Balıkesir, Eskişehir, Aydın, Manisa da potansiyeli olan iller arasında gösteriliyor.

Hazırlıklar yapılıyor
İstanbul, Ankara ve İzmir’in dışında bugüne kadar Sinpaş, Bursa, Gaziantep ve Denizli’de projelere imza attı. Sur Yapı, Bursa’da büyük bir projeyi satışa çıkardı. Kocaeli’de Emlak Konut projeler geliştirdi, Mar Yapı da Bayramoğlu’nda bir projeyi devralıp tamamlamak için kolları sıvadı. 2016’dan itibaren sektörde pek çok Anadolu şehrinin adı anılacak. Teknik Yapı, Denizli’de Evora konseptinde bir projeyi satışa çıkaracak. Özyurtlar, Gaziantep’de Alman bir grupla ortak projeye imza atacak. YDA Group, Kayseri ve Konya’da projeler üretecek. Bak Yapı, İstanbul’un ardından Bursa’daki projelerine devam edecek. Diyarbakır kökenli Yiğit Group ile Sinanlı Yapı Diyarbakır’da ortak bir projeye sıcak baktıklarını açıkladı. Emlak Konut GYO’nun Anadolu açılımı da Nevşehir, Niğde gibi birçok ilde hareketlilik yaratacak.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Bilge Beller Özçam, önümüzdeki yıl için Anadolu’da yatırım radarına girecek şehirleri şöyle sıraladı:

Müşteriler Anadolu’dan
“Sanayideki ve nüfustaki büyümesi nedeniyle Manisa, Antep, Kayseri, Konya; aldığı yoğun göç sebebiyle Denizli; bölgesi içerisindeki coğrafik ve idari merkez niteliği nedeniyle Şanlıarfa, Diyarbakır, Aydın; düzenli yapısı ve çevre bilinci nedeniyle tercih edilen üniversite kenti Eskişehir dikkat çekiyor. İnşaat firmaları, Anadolu’da genellikle kent merkezinde ve prestijli bölgelerde yer almak istiyor. Anadolu’daki arsa fiyatlarının İstanbul’a göre düşük olması büyük markaların Anadolu’yu seçme sebeplerinden biri.”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, İstanbul’da hem uygun fiyatlı hem de problemsiz arsa bulmanın artık mümkün olmadığını belirterek, şunları söyledi: “İstanbul’daki en uygun rakamlar, Anadolu’da en yüksek arsa fiyatlarına denk geliyor. Anadolu’da artık sanayi ve ticarette gelişen birçok şehir var. Bu zamana kadar bazı markalı konutlar yapıldı, bundan sonra Anadolu seferberliği başlayacak. Biz de Teknik Yapı olarak müşterilerimizin bir kısmının Anadolu’dan gelip daire alan kişiler olduğunu gördük. Böylece radikal bir kararla Denizli’ye adım attık.”

KDV oranı da etkili
MÜTEAHHİTLERİN Anadolu’ya yönelmesinde bir etken de KDV oranları. 2013 yılında yapılan düzenlemeyle KDV oranları yükselmiş, büyükşehirlerde rayiç bedeli 500 liranın altında olan arsalar yüzde 1, 500-1.000 lira arasında olan arsalar yüzde 8, 1.000 lira ve üzeri arsalar yüzde 18 KDV üzerinden değerlendirilmeye başlanmıştı. Büyükşehirlerden Sakarya, Konya, Erzurum ve Mardin, Aydın’da birkaç cadde dışında tüm ilçe ve köylerde yüzde 1 KDV geçerli olurken, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Kayseri ve Mersin’de de en yüksek KDV oranı yüzde 8 oluyor.

Son dönemde Denizli revaçta
DENİZLİ, son dönemde en çok ilgi gören Anadolu şehirlerinin başında geliyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Bilge Beller Özçam, “Markalı konut üreticilerinin girdiği bölgelerde bir yıl içerisinde yüzde 40’a varan değer artışı oldu. Konut satın almak isteyen Denizlili sosyal donatıları ve hayat tarzı ile markalı konut projelerini tercih etmeye başladı” dedi. Denizli’de Pera GYO’nun projeleri bulunurken, Sinpaş Aqua City projesiyle geçen yıl bölgeye girdi. Emlak Konut GYO’nun ihalesini kazanan Teknik Yapı, önümüzdeki yıl yeni projesine başlayacak.

Sosyal yaşam isteği
ANADOLU’DAKİ müşteri potansiyelinden söz eden Bilge Beller Özçam, “Anadolu müşterisi için projenin lokasyonu çok önemli, alışkanlıklar ve algılar konut alımını etkiliyor. Son dönemde konut satın alırken sunduğu sosyal yaşamı da satın almak isteyenleri gözlemliyoruz” diye konuştu.

Emlak Konut’un arsa açılımı
EMLAK Konut GYO’nun Anadolu açılımı, sektörün Anadolu’ya olan ilgisini artırdı. İlk olarak Ankara ile Anadolu’ya giriş yapan Emlak Konut, Konya, Denizli ve Kocaeli’de arsalarını satışa çıkardı. Şirketin önümüzdeki yıl Niğde, Nevşehir ve Tekirdağ için hazırlıkları bulunuyor.

Kaynak: Vatan

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

27.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13500 ₺ 13400 ₺ 13150 ₺
İzmir 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Karabük 12900 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Biga 13250 ₺ 13100 ₺ 12900 ₺
Payas 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Gebze 13250 ₺ 13150 ₺ 12900 ₺
Samsun
Ankara 13050 ₺ 12900 ₺ 12700 ₺
Bursa 12950 ₺ 12800 ₺ 12600 ₺
Kütahya
Sivas 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS