“İstanbul Çakma Dubai Oldu”

06.12.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

“İstanbul Çakma Dubai Oldu”

3. Köprü, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, ormanlarının sonu demek.

Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şubesi tarafından düzenlenen “İstanbul Ormanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu” dün Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde başladı. Sempozyumun açılışında konuşan Türkiye Ormancılar Derneği Marmara Şube Başkanı İsmail Başoğlu, Türkiye’de ormanların talan edilmesi için son zamanlarda büyük gayret sarf edildiğini ve bunun gözle görülür hale geldiğini vurguladı. Yapılan değişiklikler ile yasal olarak ormanların tahribine zemin hazırlandığını savunan Başoğlu, özetle şunları dile getirdi:

” 3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul Projeleri ile orman tahribatı daha da artacak. Bu hızla İstanbul ormanları yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Bu ormanların yok olması İstanbul’un su kaynaklarının kuruması, hava kirliliğinin artması, av ve yaban hayatının sona ermesi demektir. Gerçek dışı açıklamalarla toplum daha ne kadar uyutulacaktır. Çevre duyarlılığı ve doğa sevgisi olmayan zihniyete karşı İstanbul halkı dur demek için Taksim direnişini başlatmıştır. Bu direnişe tüm halk yüreği ile destek vermiştir. Ancak halkın haklı davasını sonuna kadar savunacağını anlayan muktedirler zor kullanarak yüzlerce insanın yaralanmasına, 6 gencimizin şehit olmasına neden olmuştur.”

“İstanbul çakma Dubai oldu”

TMMOB Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Yüksel Yükselise İstanbul’da dikilen gökdelenlere dikkat çekerek “İstanbul çakma Dubai oldu. Dubai 80 yıllık şehir, İstanbul 8000 yıllık bir medeniyetin eşiği. Bunların aşılması lazım” dedi. Sempozyum Düzenleme Kurulu adına İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Ünal Akkemik ise İstanbul nüfusunun yıllardır uygulanan yanlış politikalar nedeniyle ülke nüfusunun 5’te birine ulaştığını anımsatarak “3. Köprü ile kitlesel zararı söz konusu güzergâhta görmek mümkündür. Bu kitlesel zararın daha birinci aşamasıdır. Sonraki aşaması ise yeni kentlerin oluşması bir olasılık değil, gerçektir” diye konuştu.

 

Kaynak: Cumhuriyet

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4020 ₺ 4020 ₺ 4060 ₺
İzmir 3930 ₺ 3955 ₺ 3980 ₺
Karabük 3890 ₺ 3940 ₺ 3940 ₺
Biga 3970 ₺ 3980 ₺ 3990 ₺
Payas 3880 ₺ 3905 ₺ 3930 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ