İZBAN Selçuk aksında son durum!

Yazar:

18.07.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

İZBAN Selçuk aksında son durum!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet tarihinin en büyük kent içi toplu ulaşım projesi olan  İzmir  Banliyö Sistemi İZBAN’ı Torbalı’dan sonra Selçuk’a kadar uzatacak hattın çalışmalarını sürdürüyor. Selçuk İstasyonu’ndaki çalışmaları büyük oranda tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu istasyonda yolcuları ilçenin 6 bin yıllık köklü geçmişinde tarihi bir yolculuğa çıkaracak. Selçuk İstasyonu’ndaki imalatları tamamlama aşamasına gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi, istasyon duvarlarına özel olarak hazırlanan seramik panolar yerleştirdi. Panolarda Roma dönemi, Bizans, Aydınoğulları Beyliği, Selçuklular ve Osmanlı izlerini taşıyan Selçuk’un tarihi değerleri ile UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Efes Antik Kenti tasvir ediliyor.

Seramik sanatçısı Mustafa Tunçalp tarafından hazırlanan panolarda Hıristiyanlar için haç yeri kabul edilen Bülbüldağı’nda yaşamış Hz. İsa’nın annesi Meryem, ilçenin önemli değerlerinden biri olan Şirince Köyü ve Efes Antik Kenti’nden figürler ile Yunan mitolojisinden zafer tanrıçasını temsil eden Nike, Zeus ve Maina’nın oğlu; tanrıçaların en kurnazı olarak kabul edilen Hermes, Efes’in en önemli yapılarından biri olan, Roma dönemini mimarisini temsil eden hem kütüphane hem de mezar anıtı görevini üstlenen Celcius Kütüphanesi figürleri yer alıyor.

32 MİLYON LİRALIK YATIRIM

İZBAN hattını 32 kilometre daha uzatan Torbalı bölümünün istasyon ile karayolu alt-üst geçit inşaatlarını tamamlayarak Şubat ayında hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, yapımını sürdürdüğü 26 kilometrelik Selçuk hattında da önemli aşama kaydetti. 32 milyon liralık yatırımla sürdürülen çalışmalarda Selçuk İstasyonu büyük oranda tamamlandı. Elektrik-mekanik ve mimari imalatlar ile yürüyen merpen montajları sürüyor. Selçuk İZBAN hattının ikinci istasyonu olan “Sağlık” istasyonunda da kaba inşaat tamamlandı, elektrik- mekanik-mimari işler devam ediyor. Yürüyen merpenlerin de önümüzdeki günlerde montajına başlanacak.

KARAYOLU ÜST VE ALT GEÇİTLERİ DEVAM EDİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Tepeköy – Selçuk arasında 3 adet karayolu üst geçidi ile 4 adet alt geçit imalatı yapıyor. Daha önce mevcut hat üzerinde hemzemin geçit olarak kullanılan bölgelerde özellikle ağır tonajlı araçların geçişi için yapılan Sağlık ve Belevi’deki 2 adet karayolu üst geçidinin köprü inşaatı tamamlandı ve araç trafiğine açıldı. Çaybaşı’ndaki karayolu üst geçidi köprü inşaatı çalışmaları devam ediyor. Sağlık ve Belevi arasındaki 2 adet karayolu menfez geçişleri bitirildi. Belevi ile Selçuk arasında yer alan 2 adet karayolu menfez geçişinden biri tamamlanırken, diğeri yüzde 75 seviyesine geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Selçuk İZBAN hattı için kamulaştırma bedelleri hariç 32 milyon liralık yatırım yapmış olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin TCDD ile yaptığı protokole göre, Selçuk hattının istasyon yapımları ve karayolu alt-üst geçitleri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor. Hat döşeme çalışmaları, sinyalizasyon, kataner sistemi ve koruma duvarlarının yapımını ise TCDD gerçekleştirecek.

Yenigün İzmir

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

24.08.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3100 ₺ 3100 ₺ 3130 ₺
İzmir 3020 ₺ 3055 ₺ 3085 ₺
Karabük 3000 ₺ 3080 ₺ 3080 ₺
Biga 3050 ₺ 3070 ₺ 3090 ₺
Payas 3050 ₺ 3080 ₺ 3110 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ