-

Masaüstü Banner Mobil Banner

İZBAN Torbalı hattı açıldı!

Yazar:

14.02.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

İZBAN Torbalı hattı açıldı!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’e hizmet mevzu olduğunda siyasetin teferruat olduğunu belirterek, yerel yöneticilerle el ele vererek kenti en yüksek noktalara ulaştıracaklarını söyledi.

TCDD Genel Müdürlüğü ile  İzmir  Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa gerçekleştirdiği Türkiye’nin en büyük kent içi toplu ulaşım projesi olan “İzmir Banliyö Sistemi”ni Torbalı ilçesine kadar uzatan 30 kilometrelik ilave hattın açılışı törenle gerçekleştirildi.

Bakan Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, AK Parti ve CHP’lilerin çeşitli sloganlar atması üzerine, “Güzel İzmirliler enerjinizi seçime saklayın. Seçimden daha yeni çıktık. Şimdiden bütün enerjinizi harcamayın. Önümüzde yine seçim gelecek, yine tatlı böyle rekabet olacak. Şimdi artık seçim bitti, hizmetlere bakalım. Seçim zamanı söyleyeceğimizi söyleriz, siz de kararlarınızı verirsiniz” dedi.

Her iki taraftan da sessizlik isteyen Yıldırım, bugün merkezi hükümet ile yerel yönetimin ortak projesinin açılışının gerçekleştirildiğini, Torbalı’yı Aliağa’ya bağladıklarını, bu iki ilçenin Türkiye’nin, İzmir’in en çok üreten yerleri olduğunu belirtti.

“Sıra Selçuk ve Bergama’da”

İZBAN’ın 2010 yılından bu yana 330 milyon yolcu taşıdığını, 4 milyon nüfuslu kentin 80 kat daha fazlasının taşındığına dikkati çeken Yıldırım, “Ne güzel bir hizmet değil mi? Burada kalmıyor bu iş. Bu örnek işbirliği, Torbalı’dan Selçuk’a da devam ediyor. Bir sene sonra Selçuk’u da açacağız. Bergama’nın projeleri bitti bu sene içinde inşallah bir aksilik olmazsa Bergama’yı da bağlamış olacağız” dedi.

Yıldırım, İZBAN hattının 187 kilometreye ulaşacağını ve dünyanın en uzun raylı toplu taşıma sistemi haline geleceğini bildirdi. Yıldırım, 2013’de 2 bin 400’ün üzerinde toplu taşıma yapan dünyadaki sistemler içerisinde İZBAN’ın en başarılı işbirliği toplu taşıma projesi olarak birinci olduğunu vurguladı.

Törene katılanların karşılıklı sloganlarına devam etmesi üzerine Bakan Yıldırım, “Biraz dinlenin sonra devam edersiniz. Akşama kadar söz sizin. Bakın biz buradan neyi konuşuyoruz. Bu ortak işbirliğini konuşuyoruz. İzmir’e hizmet mevzu olduğunda siyaset teferruattır dedik. Siyaset seçimde ama İzmir’e hizmet olunca her türlü dayanışmayı yapacağız. Siyasetimizi bir tarafa bırakacağız ve İzmir’in ihtiyaçlarını projelerini birer birer yerine getireceğiz” ifadesini kullandı.

“İzmir’in yeri İstanbul’la yarışmaktır”

Yıldırım, İzmir’in daha önemli projelerinin de olduğunu, İzmir Körfezi’nin temizlenmesi, sirkülasyonunun sağlanmasının da ortak bir proje olduğunu, bununla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Yıldırım, “İzmir’in yeri İstanbul’la yarışmaktır. 35 İzmir, 34 İstanbul. İzmir’i İstanbul’la yarışır hale getirmek için yerel yönetim, merkezi yönetim el ele vereceğiz, birlikte çalışacağız ve Cumhuriyet’in kuruluşuna tanık etmiş İzmir’i en yüksek noktalara çıkaracağız” diye konuştu.

“Vatanımız bizim için herşeydir”

Bugün yapılan hizmetleri ay yıldızlı bayrağa, Türkiye Cumhuriyeti’ne borçlu olduklarına işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti:

“Vatanımız bizim için herşeydir. Ülkemizin üzerinde oyun oynamaya kalkanlar şunu bilmelidir ki bu milletin istiklal karakteridir. Tarihin hiçbir döneminde esaret altına girmemiş en zor şartlarda dahi ülkeyi büyük Atatürk’ün liderliğinde küllerinden doğan genç Türkiye cumhuriyetinin bağımsızlığı için çalışmış bu millet bundan böyle de hangi ad altında olursa olsun bölmeye parçalamaya toprak bütünlüğümüzü bozmaya kardeşliğimizi zarar vermeye çalışırsa çalışsın en sert şekilde gereken cevabı alacak ve Türkiye cumhuriyetinin bağımsızlığı birliği sonsuza kadar devam edecektir. Dost düşman bunu çok iyi bilmelidir.”

TCDD Genel Müdürüne talimat verdi

İzmir’in hoşgörünün, kardeşliğin, birlikte yaşamanın adresi olduğuna işaret eden Yıldırım, İZBAN sisteminin sefer aralıklarının artırılması için sinyal sistemi sorunlarının çözülmesi için Demiryolu Genel Müdürüne talimat verdiğini, 2 ay içerisinde projedeki aksaklıkların giderileceğini, Torbalı’dan binen bir kişinin İzmir’in merkezine kesintisiz gideceğini ifade etti. İzmir’e hizmetlerin artarak devam edeceğinin altını çizen Yıldırım, hattın hayırlı olmasını temenni etti.

Metro standardına yükseltildi

TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız da 2011 yılından bu yana Aliağa-Cumaovası hattında başarıyla hizmet veren ve Uluslararası Taşımacılar Birliği tarafından en iyi işbirliği ödülüne layık görülen İZBAN’ın merkezi ve yerel yönetimin en güzel çalışmalarından biri olduğunu belirtti.

İzmir’in demiryolları açısından hep ilklerin şehri olduğunu ifade eden Yıldız, müdürlük olarak kentlerin trafik problemlerini çözmek için çeşitli projeler gerçekleştirdiklerini anlattı. Yıldız, Cumaovası-Torbalı hattının modern demiryolu altyapısına kavuşturularak metro standardına yükseltildiğini ifade ederek hattın hayırlı olmasını temenni etti.

5 yılda 331 milyon yolcu taşındı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Türkiye’de bir yerel yönetim ile kamu kurumunun yüzde 50 ortaklığıyla gerçekleştirilen ilk projenin İZBAN olduğunu, siyasi bağnazlıkların bir kenara bırakılarak, yakalardaki rozetlerin farklılığına aldırış etmeden el ele vererek neler yapılabileceğinin buradan gösterildiğini bildirdi.

Törene katılanların çeşitli sloganlar atmasına tepki gösteren Kocaoğlu, herkesi sükunete davet ederek birlik, beraberlik, dayanışma, özverili çalışma sonrasında örnek bir projenin hayata geçirildiğini, herkesin konuşmacıları sakin şekilde dinlemesini istedi.

Kocaoğlu, İZBAN ile günde Kars, Bolu, Nevşehir’in nüfusundan fazla insanın taşındığını, 300 bin kişinin bu hattı kullandığını, hedeflerinin günde 550 bin yolcu olduğunu vurguladı.

İZBAN’ın 2010 yılında 2,5 milyon kişiyi, 2015’de 87 milyon yolcuyu taşıdığını ifade eden Kocaoğlu, 5 yılda 331 milyon kişinin taşındığını söyledi.

Bir vatandaşın metroyla ilgili Kocaoğlu’nu eleştirmesi üzerine Kocaoğlu, “Söze müdahale eden hanımefendinin metro konusunda bilgisinin olmadığı bir gerçek” dedi.

Bugünün Sevgililer Günü olduğunu anımsatan Kocaoğlu, İZBAN trenlerinin sevenleri birbirine kavuşturmasını temenni etti. Konuşmaların ardından Bakan Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Yıldız, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ile protokol üyeleri açılışı kurdelesini kesti. Açılışta Bakan Yıldırım ile protokol üyelerine tren maketi hediye edildi.

AA

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS