-

İzmir Buca Kasaplar Meydanı ve Yeraltı Otoparkı hizmete açıldı!

Yazar:

05.06.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

İzmir Buca Kasaplar Meydanı ve Yeraltı Otoparkı hizmete açıldı!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 12 milyon TL maliyetle hayata geçirdiği “Buca Kasaplar Meydanı ve Yeraltı Otoparkı hizmete açıldı. Bucalıların büyük ilgi gösterdiği törenin açılış töreninde konuşan  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı, Rahmetli Başkan Ahmet Piriştina döneminde tartışmaya açılan ve arazi üzerindeki Milli Emlak mülkiyeti nedeniyle uzun yıllar sürüncemede kalan projenin hayata geçirilmesiyle hem Buca’ya simge bir alan kazandırdıklarını hem de Ahmet Piriştina’nın vasiyetini yerine getirdiklerini söyledi.

Buca Kasaplar Meydanı’nın mülkiyetinin büyük bir kısmının İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Ancak bu süreçte önümüze bir problem çıktı. Alanın 1300 m2’lik bölümü Milli Emlak’a aitti. Milli Emlak’la pek çok konuda görüşmemize rağmen bir türlü anlaşamadık ve o zamanki parayla 1300 m2’lik alanı İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 milyon 250 bin lira para vererek aldı. Yani devletin malını yine bir devlet kurumu satın almış oldu. Bu problemi aşmamızla birlikte önümüz açıldı ve biz süreci hızlandırarak açılması gereken tarihten 1,5 ay önce çalışmaları tamamlayıp halkımıza bu alanı kazandırdık. Şimdi bu alanda sefa sürme vakti. Bunun yanı sıra geçmişi, mübadele zamanını hatırlatmak amacıyla bir anı evi kurduk” şeklinde konuştu.

“MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR”

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Büyükşehir’e verdiği Aaa kredi notunun eleştiri konusu yapılmasına sert tepki gösteren Kocaoğlu, isim vermeden “Büyükşehir Moody’s’e 925 bin lira para ödüyor”, “İzmirlilerin parasının turşusunu kuruyor” diyen siyasileri eleştirdi. Kocaoğlu şöyle devam etti: “Moody’s Bbb notu verdiği koskoca Hazine’ye değil de Aaa notu verdiği İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne torpil yapıyor, öyle mi? Bu bir komedi. Siyaset de değil, laf da değil! Öyle bir laf et ki, lafın değeri olsun, anlam ifade etsin, bir yerlere bir mesaj gitsin. Büyükşehir Belediye Başkanı 1,5-2 milyar liralık yatırımın temelini atıp kasasında para olmadan ‘yapacağım’ diyorsa, bu kurumun itibarı var demektir. Bu kaynağı bulacaktır, buldu demektir. Metronun kredi görüşmelerini başlattı demektir, mesafe aldı ışık gördü demektir. Öyle hadi kalk yapalım, 1,5 milyarı bulalım demekle, parayla turşu kurmakla, torpille Aaa almakla olmuyor. İşi bilmekle, kente gönül vermekle, kaynakları israf etmemekle, parayı tasarruf etmekle, borç ödeme ahlakıyla oluyor. Türkiye’nin en borçlu 3. belediyesinden en güçlü devlet kurumuna çevirmek, 12 senede bütün yatırımları yaparak bunu başarmak ayrı bir hikayedir. Meyve veren ağaç taşlanır, rakipler çamur atamaya çalışır, siyasette olan şeyler. Önemli olan, çamur atıldığı zaman o çamurun size bulaşmayıp onu atanın kafasına geçmesidir. Biz kentimize hemşerilerimize güveniyoruz, onlar da bize güveniyor.”

YATIRIM MÜJDESİ

Şirinyer Parkı, Çevre Yolu bağlantısı, Uçanyol’un devamında Otogar’a kadar uzatılacak yeni ulaşım aksı ve metro gibi projelerle Buca’ya yakın süreçte yaklaşık 2 milyar liralık yatırım daha yapacaklarını  belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “Buca metrosuna minimum 1 milyar para harcayacağız. 81 dönüm üzerinde gerçekleştireceğimiz Şirinyer Parkı’nda itirazlar tamamlandı, planlama çalışmaları da bitiyor. Hemen proje çalışmasına geçip orada hem Buca merkezin otopark hem pazaryeri ihtiyacını karşılayacağız. Kapalı bölüm, amfiler, kafeteryalar, sinema salonları, kültür merkezi gibi düşük yoğunluklu, ihtiyacı karşılayacak boyutta yerler yapacağız. Ama işimiz öncelikle yeşil alandır. Oraya da önümüzdeki aylarda projeyi bitirir bitirmez başlayacağız” şeklinde konuştu.

“ONUR MESELESİYDİ, GURUR VESİLESİ OLDU”

Buca Kasaplar Meydanı projesi için “Siyasete malzeme değil, kente meydan oldu. Bizim için onur meselesiydi, şimdi gurur vesilesi oldu” tanımlamalarını yaparak Başkan Kocaoğlu’na teşekkür eden Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ise, “Kasaplar Meydanı’nın etrafındaki bölgenin planlarında bir belirsizlik vardı. Bu ay meclisten geçireceğiz. Bizden Büyükşehir’e gidecek, plansız bölgemiz planına kavuşacak. Bu sorunu da çözmüş olacağız. Burası 25 yıldır siyasete malzeme yapılmıştı. Bucalılar özlemle bekliyordu. Rahmetli babamın da hayaliydi. Onun adına da, kendi adıma da, Buca halkı adına da Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ediyorum” diye konuştu. Piriştina, Başkan Kocaoğlu’na Belenbaşı Köyü’nden gelen kirazları hediye etti.

1,5 AY ÖNCE BİTİRİLDİ

Bölgenin tarihi dokusunu bozmadan otopark ihtiyacını gidermek amacıyla harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, toplam 6.271 m² alanda 150 araç kapasiteli iki katlı yeraltı otoparkı yaptı, otoparkın üst kısmını ise meydan olarak düzenledi. Tören alanı olarak da kullanılacak meydanda mevsim bitkileri, solar gölgelikler, ahşap oturma grupları ve saksı bitkilerini barındıran çevre düzenlemesi yapıldı. Ayrıca, meydan ve çevresinde bulunan; 3 adet tarihi yapı kafeterya, restoran ve “Anı Evi” olarak kullanılmak üzere restore edildi. 20 Nisan 2015 tarihinde yer teslimi yapılan ve 450 günde tamamlanması öngörülen proje, 1,5 ay önce bitirildi. “Buca Kasaplar Meydanı ve Yeraltı Otoparkı” 5 milyon TL’ye mal oldu. Ayrıca, meydan ve çevresinde bulunan; kafeterya, restoran ve “Anı Evi” olarak kullanılacak 3 adet tarihi yapının restorasyon uygulamasına yaklaşık olarak 1 milyon 700 bin TL harcandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi önceki yıllarda, Buca Kasaplar Meydanı’nda oluşturulan yeraltı otoparkı ve meydan düzenlemesi için kendi mülkiyetinde bulunan eski binaların yıkımını gerçekleştirmişti. Ayrıca özel mülkiyetlerde de kamulaştırma çalışmaları gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi’nin harcadığı toplam para 12 milyon liraya yaklaştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, meydan ve çevresinde bulunan; kafeterya, restoran ve “Anı Evi” olarak kullanılacak 3 adet tarihi yapıyı da restore ederek ayağa kaldırdı. Bu tarihi binalardan biri “Göç ve Mübadele Anı Evi” olarak hizmet verecek. 111 yıllık tarihi bina, Yunan nüfus mübadelesini yaşamış mübadiller ve onların akrabalarının bugüne kadar yaşattıkları kültürel yaşam öğelerini korumak, sergilemek ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlenecek.

Yenigün

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS