Kaldıraçlı Yatırım

Yazar:

10.03.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kaldıraçlı Yatırım

Borsa yatırımı ve kaldıraçlı yatırım hakkında faydalı bir makaleyi sizle paylaşmak istedik. Borsalar, hisse senedi, yatırım fonları, bono, emtia ürünleri, tahvil, varant, sertifika gibi “menkul kıymet” olarak bilinen değerli evrakların alım satımının yapıldığı, finansal piyasalardır. Yapılan ticaret sebebiyle borsalar, pazar ya da piyasa olarak da adlandırılabilir.

Borsalar, devlet denetimi altında belli kurallara göre işleyen ve talep gören mallar için organize edilmiş piyasalar olarak da tanımlanabilir. Örneğin hisse senedi gibi değerli evrakların alınıp satıldığı yerlere menkul kıymet borsası denir.

Başka bir ekonomi terimleri olan Varant nedir ve kaldıraç nedir gibi soruların yanıtlarını da sizlerle açıklayalım. Varantlar, menkul kıymetleştirilmiş opsiyonlardır. Varantlar dayandıkları pay ya da pay endeksi hareketlerine tepki verirler. Yüksek getiri arayışında olan yatırımcılar için hem yükselen hem de düşen piyasalarda sınırlı sermayeyle kaldıraçlı yatırım imkanı sunar. ALIM ve SATIM hakkı veren varantlar, büyük kazanç getirebilmelerinin yanı sıra kayda değer zararlara da yol açabilecek niteliktedir. Tüm sermaye ile alınıp satıldığında varantlar kaldıraçlı hisse senedi piyasası gibi davranır. Bu tip ürünlerle yapılan işlemlerde uğranan zararlar çoğunlukla bilgi ve deneyim eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, varant fiyatını etkileyen faktörleri anlamak ve bu faktörlerin varant fiyatını nasıl etkilediği hakkında bilgi sahibi olmak uzun vadede varant piyasasında başarılı olmak isteyen yatırımcılar için önemlidir. Yatırımcı varantlara yatırdığından daha fazla para kaybedemez. Risk, varantlara yatırılan sermayeyle sınırlıdır. Varantlar, kaldıraçlı hisse senedi piyasasıdır.

Varantlar Borsa İstanbul’da işlem görmektedir. Tıpkı paylar gibi “piyasa yapıcılı sürekli müzayede” sistemiyle alınıp satılabilirler. Takas süreçleri vade içinde paylarla aynıdır. Vade sonunda değerli biten varantların ödemesi takas bitiminden bir iş günü sonra yatırımcıya yapılır.

Borsada yatırım yapmak için yeterli bilgiye sahip olduğunuzda yatırım yapmaya başlamak için bir aracı kurum ya da bankada hesap açtırmanız gereklidir. Hesabınızı açtırıp, paranız hesaba işlendikten sonra ilgili bankanın veya aracı kurumun internet sitesi üzerinden alım – satım işlemlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Yatırım konusunda bilgi almak ve detay bilgiye ulaşmak için Deutsche Bank’ın sitesini inceleyebilirsiniz.

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

22.04.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3350 ₺ 3350 ₺ 3380 ₺
İzmir 3290 ₺ 3325 ₺ 3355 ₺
Karabük 3300 ₺ 3330 ₺ 3330 ₺
Biga 3330 ₺ 3355 ₺ 3380 ₺
Payas 3230 ₺ 3260 ₺ 3290 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ