yakan aydınlatma


Karabağlar’da çok ciddi imar sorunu var!

Yazar:

27.05.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Karabağlar’da çok ciddi imar sorunu var!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


AK Parti Karabağlar Meclis Üyesi Emrullah Kavuz ve AK Parti Karabağlar Yönetim Kurulu Üyesi ve KAMİDER Başkan Yardımcısı Hasan Özkaya, “Binali Bey yerel seçim sürecinde  İzmir  için bir şanstı fakat İzmir bu fırsatı kullanamadı. Şimdi Başbakan oldu ve daha hayırlı oldu. Kendisinin İzmir’e önemli yatırımlar yapacağına inanıyoruz” dedi

AK Parti Karabağlar Meclis Üyesi Emrullah Kavuz ve AK Parti Karabağlar Yönetim Kurulu Üyesi ve KAMİDER Başkan Yardımcısı Hasan Özkaya, Yenigün TV’nin konuğu oldu. Karabağlar’da ciddi imar sıkıntısı yaşandığına dikkat çeken Özkaya, “Karabağlar’da gayriresmi gecekondu yıkılıp yerine resmi gecekondu yapılıyor. Bu süreçte büyük zorluklar ile karşılaşıyoruz. Karabağlar Belediyesi son 6 aydır 1/1000 ölçekli planlar yapmanın derdine düştü. Planlar yapılıyor ancak bir işe yaramıyor. Bu noktada sivil toplum kuruluşlarının fikirleri alınmıyor. Nasıl bir yol izlendiği belli değil. Yapılan planlamaların Karabağlar halkına ne faydası var? 40 yıldır Karabağlar halkı gecekondunun içerisine hapsedilmiş durumda. 40 yıl sonra bir planlama yapıyorsun ama halka yeşil alan, sosyal alan, eğitim alanı gibi alanlar vaat etmiyorsun. Yapılan planlamaların vatandaşın rahat nefes alabileceği şekilde düzenlenmesini istiyoruz. Karabağlar’ın kaderi gerçekten ismi gibi kara olmasın” dedi. AK Parti’li meclis üyesi Kavuz ise Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun kendilerine mescit sözü verdiğini hatırlatarak, “Seçimlerin ardından 2 yıl geçti ve yeni binamıza taşındık. Ancak hala mescit yapılmadı. Neredeyse her ay Başkan’a bu konuyu hatırlatıyorum. Mecliste söz alıp tekrar hatırlattım. Kendisi bana, ‘Biz araştırdık, personelimizin böyle bir talebi yok’ cevabını verdi. Bu söylediği son derece yanlıştı. Personelin mescit istediğini biz biliyoruz. Çünkü bize bunu defalarca söylediler. Başkan bize söz verdi. Kendisinden rica ediyoruz, şu meclisi bir an önce yapsın” diye konuştu.

Binali Yıldırım’ın Başbakan olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Emrullah Kavuz: Başbakanımız Binali Yıldırım son derece doğal ve içten birisi. Seçim döneminde Binali Bey ile çalışma fırsatımız oldu. Biz bunun karşılığını halkta gördük. Hangi partiden olursa olsun İzmirlilerin ve halkımızın Binali Bey’e sevgisi ve saygısı var. Dolayısıyla Binali Bey’in Başbakan olması ülkemiz açısından çok önemli. Onun pozitif enerjisi ülkemize yansıyacaktır diye düşünüyorum. Yeni bir heyecan geldi. Teşkilatımızda bu heyecanı görebiliyoruz. Sevinçle karşılandı. Binali Bey yerel seçim sürecinde İzmir için bir şanstı fakat İzmir bu fırsatı kullanamadı. Şimdi Başbakan oldu ve daha hayırlı oldu. Kendisinin İzmir’e önemli yatırımlar yapacağına inanıyorum.

Türkiye’de ve İzmir’de iz bıraktı

Hasan Özkaya: Binali Bey en uzun dönem Ulaştırma Bakanlığı yapmış bir isim. Bakanlığı döneminde sadece İzmir’de değil Türkiye’nin her yerinde iz bırakmış bir isim. Bu dönem içerisinde İzmir’de önemli projelere imza attı. 35 proje hedefi ile yola çıktı. Şu an İzmir’den çıkmış bir Başbakan olarak İzmir’e en iyi yatırımları yapacağını düşünüyorum. İzmir’in bu yatırımlara ihtiyacı var.

“Karabağlar nefes almalı”

Karabağlar’da imar sorunu var mı?

Hasan Özkaya: Karabağlar’da öncelikle müthiş derecede bir imar sıkıntısı var. Karabağlar’da gayriresmi gecekondu yıkılıp yerine resmi gecekondu yapılıyor. Bu süreçte bütün zorluklar ile karşılaşıyoruz. Karabağlar Belediyesi son 6 aydır 1/1000 ölçekli planlar yapmanın derdine düştü. Planlar yapılıyor ancak bir işe yaramıyor. Bu noktada sivil toplum kuruluşlarının fikirleri alınmıyor. Nasıl bir yol izlendiği belli değil. Yapılan planlamaların Karabağlar halkına ne faydası var? 40 yıldır Karabağlar halkı gecekondunun içerisine hapsedilmiş durumda. 40 yıl sonra bir planlama yapıyorsun ama halka yeşil alan, sosyal alan, eğitim alanı gibi alanlar vaat etmiyorsun. Vatandaşların daha rahat yaşamaları için yaşam alanları ayrılmıyor. Planlamaların ardından bölgede nüfus iki katına çıkacak. Ama bu nüfusu kaldırabilecek bir altyapı yok. Bu insanları beton blokların içerisine tıkmak demek. Biz bunu defalarca dile getirdik. Bizim amacımız planlamaları engellemek değil. Yapılan planlamaların vatandaşın rahat nefes alabileceği şekilde düzenlenmesini istiyoruz.

Karabağlar’ın kaderi gerçekten ismi gibi kara. Yerel yönetimler üzerine düşen imar planlamalarını yapmadıkları için göçle buraya gelen insanlar istedikleri yerden tapu almışlar ve bütçelerine göre tek katlı gecekondu yapmışlar. Çocuğunun geleceğini garanti altına almak için üzerine bir kat daha çıkmış. Böylece 100 metrekarelik alanlar içerisinde 4 katlı gecekondular oluşmuş. Planların ardından imar affından yararlanılmış ve bunlara ayrı tapu verilmiş. Biz vatandaşın evinin resmiyet kazanmasının karşısında değiliz. Ama aslında vatandaşa kötülük yapılmış oluyor. Büyük bir depremde neler yaşanabileceğini tahmin edebiliyoruz. Bu yapılaşma nedeniyle Karabağlar’ın kaderi karaya bürünmüş.

“Planlar sektörü tıkıyor”

Şu anda Karabağlar Belediyesi’nin yapmış olduğu planların sektörü tıkadığını görüyoruz. Bu sistem Karabağlar’ın önünü tıkıyor. Yeni imara açılan yerler yok. Plan yapılan yerler ise haddinden fazla dolu. Yetkililer bunları ciddiye alsınlar ve ilçemiz için bir şeyler yapmaya başlasınlar. Karabağlar müteahhitlerinin yüzde 30’nun Karabağlar dışına çıktığını söyleyebilirim. Ama Karabağlar’ın hala yüzde 70’i gecekondu. Bu işte bir yanlışlık var.

Kentsel dönüşümle ilgili gelişme var mı?

Hasan Özkaya: Kentsel dönüşümle ilgili olarak, Karabağlar’da 58 mahallemiz var. 14 mahallemiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüme alınmış mahallemiz. Diğer kısımlarda belediyenin kentsel dönüşüm ile ilgili herhangi bir çalışması yoktur. Şu anda yaptığımız konutlarda bakanlığın bize sağladığı kentsel dönüşüm yasası ile yerinde dönüşüm yapıyoruz. Yükümüzün yüzde 20 azaldığı bir sistemden bahsediyorum.

Kocaoğlu tarihe geçecek!

Metro’daki heykel tartışmaları ile ilgili neler söyleyeceksiniz?

Emrullah Kavuz: CHP İzmir’e iyi projeler kazandırmıyor. Bizler Karabağlar’da meclis üyesi olarak bir nevi halkın sesiyiz. Sokakta devamlı halkla iç içeyiz. İzmirspor durağındaki bu heykel ile ilgili çok şikayet aldık. Heykelin uygunsuz halinden rahatsız olduğunu ifade eden belki yüzlerce şikayet aldık. Ben de gidip heykele baktım ve gerçekten geleneklerimize uygun olmadığını gördüm. Tarihi bir eser değildi. Tahtadan yapılmış bir heykeldi. Böyle bir heykelin sergileneceği yer kültür binası, müze ya da belediye binasıdır. Ama burası tüm halkın kullandığı kamuya açık bir yer. Her yaştan çocuk geçiyor. Neticede insanlar heykelden rahatsız oldular. Heykeli inatla kaldırmıyorlar. Aziz Kocaoğlu iki dönem seçilip İzmir halkına proje olarak uygunsuz bir heykeli uygun gören bir belediye başkanı olarak tarihe geçecektir diye düşünüyorum.

Üstünü kapattılar!

Emrullah Kavuz: Karabağlar Belediyesi’nde 2009-2014 yılları arasında birçok yolsuzluk oldu. Belediye Başkanımız Muhittin Selvitopu’nun dürüstlüğüne inanarak dedik ki, gelin bunları araştıralım. Özellikle belediye binasının alımıyla ilgili çok ciddi sıkıntılar var. Düşünebiliyor musunuz bir Nasreddin Hoca heykelinde 1 buçuk trilyon rüşvet alan bir eski belediye başkanı 60 trilyonluk belediye binasının alımında neler yapmaz? Biz bunlarla ilgili mecliste önerge verdik ve oylamaya sunduk. Maalesef sayımız yeterli olmadığı için konuyu kapattılar.

Başkan Selvitopu mescit sözünü tutmadı

Emrullah Kavuz: Yerel seçimlerin ardından biz Sayın Muhittin Selvitopu’na hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Bize, “Sizin de talepleriniz olduğunda onları dikkate alacağız” dedi. Biz de Karabağlar halkı için yapacağı her güzel işte sonuna kadar yanında olacağımızı ifade ettik. “Hükümet kanadından yapılmasını istediğiniz, aksayan işler olursa bize söyleyin, biz çözelim” dedik. Yeter ki Karabağlar’a bir şeyler kazandıralım. Bize bir talebiniz var mı diye sorduğunda AK Parti grubu olarak yeni belediye binasında çok fazla boş alan olduğunu ifade ettik. Halkımızın, belediye personelinin ve bizim de talebi olarak buraya küçük de olsa bir mescit yapılmasını rica ettik. Başkan kabul etti ve söz verdi. Seçimlerin ardından 2 yıl geçti ve yeni binamıza taşındık. Ancak hala mescit yapılmadı. Neredeyse her ay Başkan’a bu konuyu hatırlatıyorum. Mecliste söz alıp tekrar hatırlattım. Kendisi bana, “Biz araştırdık, personelimizin böyle bir talebi yok” cevabını verdi. Bu söylediği son derece yanlıştı. Personelin mescit istediğini biz biliyoruz. Çünkü bize bunu defalarca söylediler. Başkan bize söz verdi. Kendisinden rica ediyoruz, şu meclisi bir an önce yapsın.

Gazete Yenigün

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

28.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13100 ₺ 13000 ₺ 12750 ₺
İzmir 12350 ₺ 12200 ₺ 12000 ₺
Karabük 12500 ₺ 12300 ₺ 12100 ₺
Biga 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Payas 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Gebze 12850 ₺ 12750 ₺ 12500 ₺
Samsun
Ankara 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Bursa 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Kütahya
Sivas 13150 ₺ 13000 ₺ 12800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS