-

Karayolu Taşımacılığının Özellikleri

Yazar:

07.10.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Karayolu Taşımacılığının Özellikleri

Karayolu taşımacılığı hem ülke içerisinde hem de uluslararası platformlarda bir ya da birden fazla çeşit ürünün bir yerden bir yere güvenli bir şekilde taşınmasında önemli bir yere sahiptir. Karayolu taşımacılığı, özellikle ürün taşımacılıklarında hem hızlı, hem ekonomik hem de güvenli bir seçenek oluşturur. Ayrıca nakliyat esnasında herhangi bir aktarma olmaması hem göndericinin hem de alıcının avantajlı olmasını sağlar. Lojistik sektörünün en önemli ağını oluşturan kara nakliye, tartışmasız bu sektörün en geniş kapsamlı tercih sebeplerini de bir araya getirir. Yakıt fiyatlarının artış göstermesi ile birlikte maliyetler çoğalmış olduğundan, pek çok kullanıcı için düşük bir maliyetle güvenli bir aktarımdan söz edilir.

Karayolu Taşımacılığı Özellikleri Nelerdir?

Özellikle üretici firmalar tarafından üretilen malzemenin bir yerden bir yere gönderilmesi, dağıtım ağı oldukça önemlidir. Aynı şekilde bu karayolu taşımacılığındaki hasarsızlık, ürünleri karşılayacak firmalar için de son derece kritiktir. Karayolu nakliye bilindiği gibi son derece güvenilirdir ve bu taşımacılık türünde parsiyel bir taşımacılık söz konusudur. Kısacası burada aktarmasız bir taşımacılıktan söz edilir. Haliyle ürünler zarar almayacağından sıklıkla tercih edilir. Karayolu taşımacılığının genel özellikleri ise şu şekilde sıralanır;

 • Hem başlangıç hem de varış noktası arasında herhangi bir duraksama ya da aktarma yoktur. Bu sayede hem gönderici hem alıcı ürünlerinin güvenilirliği açısından rahat olabilir.
 • Ülkemizde özellikle yük taşımacılıklarında karayolu taşımacılığı son derece sık tercih edilir ve neredeyse ülke içi taşımacılıkta bu oran yaklaşık yüzde 90 civarı gibi yüksek bir orandadır.
 • Diğer taşımacılık türlerine oranla oldukça uygun bir maliyetle aktarma sağlandığından dolayı ürün maliyetlerine de bu durum olumlu yansır.

Karayolu Taşımacılığının En Önemli Avantajları Nelerdir?

Karayolu taşımacılığını kullanmak isteyen pek çok kişi bu taşımacılık türünün avantajları hakkında araştırma yapıyor. Taşımacılıklarda en sık tercih edilen karayolu nakliyesinin avantajları ise şu şekilde sıralanır;

 • Coğrafi özelliklerden dolayı girilmesi en zor alanlara bile girebilir.
 • Bu işi yapan şirketler genelde sık sık ve düzenli sefer düzenlerler. Bu nedenle beklemek zorunda kalınmaz. Genelde 7/24 hizmet alınabilir.
 • Kapıdan alıp kapıya bırakma gibi kullanıcılara kolaylık sağlayan bir anlayış benimsenir.
 • Hem yükleme hem de boşaltma durumlarında bunun için görevlendirilen personeller daima yardımcıdır.
 • Karayolu taşımacılık türünde genellikle parsiyel bir sistem benimsenir.
 • Yapılacak evrak işlemleri son derece hızlı bir şekilde ilerler.
 • Tek bir taşımacılık rotasında birden fazla adrese güvenli teslimat sağlanabilmektedir.
 • Karayolu taşımacılığında taşınacak ürünlerde sigorta sistemi kullanıldığından ürünlerin başına gelebilecek olası bir kazada hasarlar karşılanır.

Karayolu Taşımacılığında Yükleme Planı Nasıl Yapılır, Gerekli Belgeler Nelerdir?

Taşımacılıkların her bir çeşidinde hem göndericiyi hem de alıcıyı garanti altına alabilecek bazı prosedürler gerekir. Bu prosedürler ise hem yüklenecek ürün türüne göre hem de diğer etkenlere göre belirlenir. Ayrıca her bir işlemin hukuki ve finansal boyutu düşünülerek bazı belgeler gerekecektir. Yükleme planında ürünün katı, gaz ya da sıvı gibi türleri, ambalajların eni, boyu, yüksekliği, aracın fiziksel özellikleri kayıt altına alınır ve buna göre bir yol izlenir. Karayolu taşımacılığının daha resmi işlemlerle ilerlemesi için ise bir takım gerekli belgeler bulunur. Bu belgeler arasında ise olmazsa olmaz kamyon konşimonetosu olarak da bilinen CMR belgesi başta yer alır. Aynı zamanda FİATA lisansı olarak da bilinen nakliyeci makbuzu, posta idaresi tarafından düzenlenen paket postası makbuzu ve tır karnesi yer alır.

Sizler de ticaretinize güç kazandırmak için karayolu taşımacılığında tecrübesini kanıtlamış SerTrans ile iletişime geçebilir; güvenle yükünüzü emanet edebilirsiniz.

 

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS