Kaş 3. Havaalanı projesinin arazisi Atatürk Havaalanı’nın iki katı büyüklüğünde!

Yazar:

18.03.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kaş 3. Havaalanı projesinin arazisi Atatürk Havaalanı’nın iki katı büyüklüğünde!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Ulaştırma Bakanlığı’nın Kaş’a planladığı havalimanı için ilginç ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Demre sahilinin kitle turizmine açılmak istenmesiyle burada yapılması düşünülen 5 yıldızlı otellerin yatırımcıları havalimanı projesinin inşasına talip oldu. Ancak Türkiye’de kitle turizminin dışında kalmayı başarabilen önemli merkezlerin başında gelen Kaş’taki turizmciler ve sivil toplum örgütleri havaalanının ilçenin sonunu getireceğini savunuyor. Havaalanıyla ilgili çekinceleri sıralayan bir rapor hazırlayan Kaşlı sivil toplum örgütleri, proje için tahsis edilen alanın İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’nın iki katına yakın olduğu bilgisine yer verdi.

 

HAVAALANINA KARŞI RAPOR

Antalya’nın batısında yapılması düşünülen kentin 3. havaalanı projesi için seçilen Kaş’ın Pınarbaşı Mahallesi’nde köylüler ve turizmciler ayaklandı. Uluslararası nitelikte olacağı açıklanan havaalanının Kaş’ın sonunu getireceğini savunan ilçedeki sivil toplum örgütleri ve turizmciler 7 sayfalık bir rapor hazırlayarak çekincelerini yetkililere iletti. Aralarında, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği, Kaş Kalkan Patara Otelciler Birliği, Kaş Su Altı Derneği (KASAD), ÇEKÜL Vakfı Kaş Temsilciliği, Kaş Çevre Platformu ve Kaş Koruma Platformu’nun yer aldığı 6 sivil toplum örgütü, hazırladıkları ortak raporda, Kaş’ın bir Akdeniz kasabası olarak tarihi, doğal ve kültürel özelliklerini koruyarak özgün nitelikleriyle tanınan bir yer olmayı vizyon olarak seçtiğine dikkat çekilerek, şöyle denildi:

 

KAŞ’IN VİZYONU TEHLİKEDE

“Son günlerde gündeme getirilen Kaş’ta havaalanı yapma girişimi, bu vizyonun tam aksine akılcı olmayan yatırımlarla bölgeyi ciddi anlamda bir tehlikeye atmaktadır. Kaş ve yakın çevresinde yıllardır oluşturulan kültür turizmi profilinin kitle turizmine çevrilmeye çalışılmış ve bu doğrultuda Demre sahilleri 2014 yılında 7500 yatak kapasiteli konaklama tesisleri inşa edecek 8 şirkete tahsis edilmiştir. Bu şirketler bir araya gelerek DETUYAB’ı (Demre Turizm Yatırımcıları Birliği) oluşturmuşlardır.

 

KİŞİSEL ÇIKARA HİZMET EDECEK

Demre, dünyanın Noel Baba olarak tanıdığı St. Nicholas’ın doğduğu yer olması bakımından inanç turizmi açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Ancak ilçe çoğunlukla Kemer ve Antalya’da konaklayan günübirlik yabancı turistler tarafından ziyaret edilmekte, bu durumda konaklama ve havaalanı ihtiyaç olmaktan çıkmaktadır. Demre’deki otellerin havaalanına uzaklığı gerekçe gösterilerek DETUYAB’ın 2016 yılının başında Yap/İşlet/Devret modeliyle Batı Antalya Havaalanı inşası talebini Ulaştırma Bakanlığı’na ilettiği bilinmektedir. Bu durum, bölgenin gerçek ihtiyaçlarını göz ardı eden ve topluma değil, kişilere çıkar sağlama hedefine yönelen bir yaklaşımı açıkça gözler önüne sermektedir.”

 

AYRILAN ALAN TARTIŞMALI

Havaalanı yapılmak istenen bölgenin; Kaş sınırlarındaki Çomucak-Pınarbaşı-Çukurbağ-Ağullu mevkileri arasındaki mahalleler, mezarlıklar, tarım ve arıcılık alanlarıyla Kaş’ın sembolü badem ağaçlarının bulunduğu alan olduğuna dikkat çekilen raporda, “Tahsis alanının 20 kilometre kare yani 20 milyon metre kare olduğu söylenmiştir. İstanbul Atatürk Havaalanı’nın toplam 11 milyon 650 bin metre kare alan üzerine kurulu olduğu göz önüne alınırsa yapılması istenen havaalanının büyüklüğü daha rahat anlaşılacaktır” denildi.

 

TURİST GELSİN DEMEKLE OLMAZ

Kaş ve çevresi sahip olduğu doğal, coğrafi, tarihi ve arkeolojik değerleri sayesinde yıllardır önemli bir kültür turizmi potansiyeline ev sahipliği yaptığına vurgu yapılan raporda, Havaalanı projesi gerçekleşecek olursa, dünyanın sayılı doğa sporları merkezlerinden biri olan Kaş’ın doğa sporları konusunda tercih edilen bir yer olmaktan çıkacağı belirtilerek, “Turizm amaçlı ulaşım, ‘Havaalanı yaptık, şimdi turist gelsin!’ mantığıyla değil, bölgenin özellikleri dolayısıyla artan talebi karşılamak amacıyla olmalıdır. Bu anlamda yerel ve uluslararası turizm organizasyonlarının görüşleri alınmalı, bölgenin yeni bir havaalanına ihtiyacı olup olmadığı bilimsel veriler baz alınarak değerlendirilmelidir” görüşüne yer verildi.

 

ANTİK KENTİN ORTASINA HAVAALANI

Havaalanının konumlanması planlanan bölgede, Kültür ve Turizm Bakanlığı ilgili Koruma Kurulu’nca tescil edilerek korumaya alınmış dört sit alanı bulunduğu kaydedilen raporda, ayrıca bölgede yapılan yüzey araştırmaları sonucunda pek çok taşınmaz kültür varlığının da kayıt altına alındığı belirtilerek şöyle denildi: “Dört SİT alanının dışında, havaalanı etki alanındaki en büyük yerleşim merkezi ise Pınarbaşı’ndaki Phellos antik kentidir. Çukurbağ ve Pınarbaşı mahallelerine çok yakın konumdaki bu ilk çağ kentinin kalıntıları Felen Dağı yamacının başında başlar (nekropol) ve Felen Yaylası’nı da içine alarak geniş bir alana yayılır. Henüz bilimsel kazısı gerçekleştirilmemiş olan bu kentin toprak üstündeki kalıntıları arasında son derece özgün eserler vardır. Ayrıca antik kent ile Pınarbaşı, Çukurbağ ve diğer mahalleler arasında çevreye yayılmış lahitler, anıtsal mezarlar, burç gibi yapı kalıntıları da bulunmaktadır.”

 

TARİH, DOĞA, TARIM YOK OLACAK

Fethiye’den Antalya’ya uzanan 509 kilometre uzunluğundaki Likya Yolu’nun yanısıra yörenin zengin bitki örtüsünün de havaalanı projesinden olumsuz etkileneceği belirtilen raporda, aralarında yok olma tehdidi altındaki Likya-Kaş Orkidesinin de bulunduğu pek çok türün proje için kurban edileceği görüşüne yer verildi. Arıcılığın yanında hayvancılık ve tarımsal üretimin de projeden olumsuz etkileneceği savunulan raporda, yapılması düşünülen havaalanına ulaşımı sağlayacak bağlantı yolları ve duble yolların da bölgenin doğasını tahrip edeceği kaydedildi.

 

SEÇİLEN YER UYGUN DEĞİL

Havaalanı yapılmak istenen bölgenin coğrafi ve iklim özellikleri konusunda uzmanların görüşünü de aktaran raporda, havaalanının deniz seviyesine göre yüksekliği ve hava sıcaklığının uçakların performansını negatif olarak etkileyeceği bilgisine yer verilerek, “Bölgenin deniz seviyesinden yaklaşık 800-1000 metre yükseklikte olduğu, özellikle yaz aylarındaki sıcaklık da göz önüne alındığında, bu durum şu çok önemli sonucu doğurmaktadır: Doğu-Batı istikametinde yapılacak pistin kalkış istikametinde Asas Dağı ve Fellos Tepeleri dolayısıyla uçaklar kalkıştan sonra hemen sola dönerek uçuşuna devam etmek zorunda kalacak, bu nedenle bu safhada sırayla Çukurbağ, Gökseki ve Kaş’ın tüm yerleşim bölgelerinin üzerinden geçeceklerdir. İniş esnasında emniyetli alçalma bölgesi deniz olacağından tüm iniş ve kalkışların yerleşim bölgeleri üzerinden olacağını söylemek son derece gerçekçi olacaktır. Ayrıca, olası Meis-Yunanistan hava sahası sorunu bu uçuş bölgesini daha da daraltabilir” bilgileri aktarıldı.

 

DETUYAB: HAVAALANINI BİZ YAPALIM

Kaş’ta büyük tepkilere neden olan 3. Havaalanı projesini, Demre Turizm Yatırımcıları Birliği (DETUYAB) üyesi yatırımcılar ise büyük bir sabırsızlıkla bekliyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a bir mektup gönderen DETUYAB Başkanı Hasan Akıncıoğlu, havaalanı projesinin yapımına talip olduklarını belirterek, “Birliğimizde yer alan yatırımcı şirketler turizm ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren konusunda deneyim sahibi kuruluşlar olup, 2 inşaat kökenli firmamız ise Türkiye’de yer alan 2 havalimanı inşaatını gerçekleştirme tecrübesine sahiptir” ifadelerini kullandı.

 

AKP’Lİ BAŞKAN TOPU TACA ATTI

Geçtiğimiz hafta Pınarbaşı Mahallesi’nde köylülerle bir araya gelen Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer ile AKP Kaş İlçe Başkanı Mutlu Ulutaş ise havaalanı konusundaki endişelere yanıt vermeye çalıştı. Projenin yeri konusunun henüz kesinlik kazanmadığını dile getiren Belediye Başkanı Kocaer, uzmanların yaptığı çalışmayı beklediklerini dile getirirken, AKP İlçe Başkanı Ulutaş ise coğrafi olarak zor bir bölgede bulunan Kaş’a havaalanı yapılması gerektiğini savunarak, “Antalya merkezde ve doğusunda birer havalimanı var. Antalya’nın batısına bir havaalanı yapılsın, Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli bölgelerinden insanların ve Kaşlıların bölgeye kolayca ulaşmasını istedik. Turizmci para kazansın istedik. Bölgeye yapılacak bir havalimanının katkı sağlayacağını düşünüyoruz” görüşünü savundu.

 

KUTU KUTU

 

3. HAVAALANI HAYALİ NASIL BAŞLADI

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2004’te ülkedeki pek çok alanla birlikte Demre sahillerindeki Taşdibi ve Sülüklü kumsallarını ‘Turizm Gelişim Bölgesi’ kapsamına alarak bu alana 5 yıldızlı otellerin yapılması için tahsise çıktı. Ancak Danıştay, orman arazilerinin turizm amaçlı tahsisine ilişkin düzenlemeyi durdurunca tahsisler iptal edildi. Bu iptalin ardından Turizm Teşvik Kanunu’nda yapılan değişiklik kapsamında Demre’deki kumsallar yeniden tahsis edildi. Tahsislerin ardından, caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının üreme ve yaşam alanı olan koruma altındaki bölgede inşa edilen ilk otel, 2014 sezonu başında ‘Andriake Beachclub’ hizmete açıldı. Otelin hizmete açılmasıyla birlikte yıllardır halkın kullanımına açık olan kumsal otel tarafımdan araç geçişine kapatıldı.

 

DEMRE’NİN KUMULLARI BETONA BOĞULACAK

Taşdibi bölgesinde bir başka otel inşaatının başladığı alanda yeni 5 yıldızlı otellerin yapımı için ayrılan parseller de tahsis edildi. Bölgede, kitle turizmine hizmet edecek 12 yeni otelin yapılması planlanıyor. Kaş ve Demre arasında yapılması planlanan havaalanı projesinin geçici rant söylentisine neden olarak bölgenin doğal ve kültürel mirasını kısa vadede yok edeceği endişesi hiç de haksız sayılmaz. Çünkü Demre kumullarına 1950’li yıllarda alanın rüzgar erozyonundan korunması için dikilen çok sayıda fıstık çamı otel inşatına yol açmak için yok edildi. Türkiye’nin önemli kumul uzmanlarından biri olan Prof. Dr. Turhan Uslu’nun verdiği bilgilere göre, 1957 yılında 4 ayrı kum tepesine sahip olan, 100’den fazla bitki türünü barındıran Demre kumullarında insan kaynaklı tahribattan dolayı bugün tek bir kum tepesi kalmazken, kumulların yüzde 75’i de insan eliyle yok edildi. 1992 yılından bu yana ise alanda yeni kumul birikimi olmadı.

Yusuf YAVUZ/Antalya Körfez

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

24.05.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15000 ₺ 14900 ₺ 14650 ₺
İzmir 14700 ₺ 14550 ₺ 14350 ₺
Karabük 14850 ₺ 14650 ₺ 14450 ₺
Biga 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Payas 14600 ₺ 14450 ₺ 14250 ₺
Gebze 14800 ₺ 14700 ₺ 14450 ₺
Samsun
Ankara 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Bursa 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Kütahya
Sivas 14650 ₺ 14500 ₺ 14300 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS