-

Kasko Sigortası Teminat Tutarları Ne Kadardır?

Yazar:

16.05.2022

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kasko Sigortası Teminat Tutarları Ne Kadardır?

Kasko sigortası nedir? Araç sahipleri için oldukça önemli bir sorudur. Genel olarak incelendiğinde sahibini ve aracını karşılaşabileceği olası risklere karşı koruyan ve güvence altına alan sözleşme türüdür. Burada olası riskler dahilin maddi ve manevi zarar getirebilecek olaylardan bahsedilir. Buna; trafik kazaları, yangın, doğal afet, aracın çalınması ve üçüncül kişi zararlarından oluşabilecek sorunlar dahildir. Araç kasko poliçeleri, kişisel istek doğrultusunda yaptırılmaktadır. Burada maddi anlamda sahip olunan değerin korunmasından bahsedilebilir.

Kasko teminatları, standart bir poliçede üç temel özelliğe dayanır. Ancak burada araç sahibinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ek teminatların dahil edilmesi mümkündür. Burada sigorta seçimi yaparken teminatların özenle seçilmesi gerekir. Teminatların eksik olması durumunda kasko oluşan hasarları karşılamaz. Bu durumda araç sahibi oldukça ağır bir maliyet ile karşılaşabilir. En işlevsel seçeneğin belirlenebilmesi açısından alanında uzman bir sigorta danışmanından yardım alınabilir. Her sigorta şirketi kendi politikası doğrultusunda bu teminatların kapsamını belirlediği için bazı değişiklikler görülebilir. Aynı durum kasko bedeli içinde geçerlidir. Türkiye Sigortalar Birliği tarafından farklı zaman dilimlerinde araçların model ve markasına göre açıklanan listeler takip edilmelidir. Sigorta şirketleri, müşterilerine teklif verirken bu listeleri baz alarak uygun bir teklif sunar. Kasko değeri dönemsel olarak değişiklik gösterebilir. Kasko sigortası yaptırırken kasko rayiç bedeli bilinmelidir. Rayiç bedelinin belirlenmesinde aracın; motor gücü, hasar kaydı, km değeri gibi teknik detaylar etkilidir. Poliçe düzenlenirken bu bedelin o dönem içerisindeki değeri baz alınarak belirlenir. Araç kasko bedeli sorgulama için TSB resmi sitesinden yararlanılabilir. Dileyen araç sahipleri hem teklif almak hem de kasko bedelini sormak için sigorta şirketlerinden bilgi almayı tercih edebilir.

Kasko Sigortasının Genel Şartları Nelerdir?

kasko ve trafik sigortası birbirinden farklı yapıları ile dikkat çeker. Her şeyden önce trafik sigortası zorunluyken, kasko kişisel bir tercihtir. Trafik sigortası, kaza durumunda karşı tarafın aracının hasarlarını üstlenirken, kaskoda durum daha farklıdır. Peki kasko poliçesi nedir? Kasko sigortası, araç kullanıcıları için en güvenli bir yol deneyimi sağlar. Yarı yolda kalmak istemeyenler için kasko sigortası genel şartları birçok riske karşı araç sahiplerini ve eşyalarını güvence altına alır. Buna motorlu aracın çalınması, yanması, kaza geçirmesi gibi durumlarda meydana gelen hasarların karşılanması dahildir. Park halinde ya da hareket halinde yaşanan kazalara ek olarak bir cisme ya da bir başka araca çarpışması durumunda gerçekleşen hasarların karşılanmasına dayanır. Bu durum hem maddi hem de manevi anlamda kasko sahiplerini ve sevdiklerini korumak için etkilidir.

 

Burada ihtiyaçların karşılanabilmesi için farklı teminatlarda dahil edilebilir. Bu şekilde daha kapsamlı bir poliçe oluşturulabilir. Her türlü durum karşısında hazırlıklı olmak isteyenler için oldukça detaylı seçenekler bulmak mümkündür. Öte yandan eklenen her yeni hizmet ile birlikte kasko sigorta fiyatları artış gösterir. Kasko poliçesi yaptırmak isteyen ama bütçesi için uygun bir seçenek araç sahipleri için daha kısıtlı özelliklere sahip, daha ekonomik bir seçenek bulunabilir. Kasko muafiyet nedir? Bu uygulanan, poliçe düzenlenirken sigorta şirketinin ve sigorta yaptırmak isteyen kişinin ortaklaşa bir karar vererek ortaya çıkardığı muafiyet oranı ile oluşturulan indirimli bir tekliftir. kasko muafiyeti, oluşan hasarların hepsinde ödeme yapmaz. Sigorta şirketi tarafından muafiyet oranı düşülerek bir ödeme yapılır. Muafiyet oranı sigorta sahibi tarafından ödenir. Bu durumda iki tarafta ödeme yaptığı için diğer sigorta seçeneklerinden kolayca ayrılan bir uygulamaya sahne olur.

Kasko Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Kasko yaptırmaya karar veren kişiler için oldukça fazla seçenek bulunur. Kapsam konusunda bir karar verilmesi daha rahat bir şekilde karar verilmesine yardımcı olur. “Kasko bedeli nedir?” sorusuna verebilmek için kasko poliçe sorgulama yöntemleri uygulanabilir. SMS, internet ya da sigorta şirketiniz aracılığı ile aracın şartnamesi hakkında detaylı bilgiler elde edilebilir. Poliçede, teminatın kapsamı, şartları, iki tarafın sorumlulukları, hakları ve zararların belirlenmesi hakkında kapsamlı bir açıklama bulunur. Bu kurtarıcı sigorta türü genellikle bir sene süre ile düzenlenir.

Burada seçim yaparken öncelikle, kapsam odaklı düşünülmesi gerekir.  Olası risklerin ve sorunların belirlenmesi ihtiyaçları karşılayacak bir teminat bulunmasına yardım eder. Kasko sigorta sorgulama yapılması daha etkili bir teklif alınmasına yardımcı olur. Kasko sigorta hesaplama sayesinde aracın değerine uygun bir seçenek olup olmadığı görülebilir. Poliçede gösterilen miktarın aracın değerini yansıttığı unutulmamalıdır. Ödenecek olan primleri de direkt olarak etkiler. Burada bir uyumsuzluk olması gelecekte bazı sorunlar yaratabilir. Poliçede maddeleri okurken, kişinin kafasını karıştıran noktaları sorması daha iyi anlamasına yardımcı olur. Gelecekte yeniden sormaya gerek olmadan, kafalarda soru işareti olmadan rahatça karar verilebilir. Poliçeye imza atmadan önce özel ve genel şartlar özenle okunmalıdır. Bazı durumlarda özel şartlardan poliçeye eklenmesi istenen alternatifler olabilir. Bu teminatlar sayesinde çok daha kapsamlı bir sigorta poliçesi elde edilebilir. Bu özel kapsamlar arasında: doğal afetlerde yaşanan hasarların karşılanması gibi farklı maddeler eklenebilir. Ek bir teminat alırken, çevresel ve doğal faktörleri düşünerek daha doğru kararlar verilebilir. Daha önce kasko yaptıran kişiler indirimlerden yararlanabilir. Bir yıl boyunca kaza yaşanmaması durumunda bir sonraki yıl için poliçe bedeli üzerinden indirim uygulanır. Bu duruma göre %30-60 arasında bir değerde olabilir.

Kaynak: sigortaladim.com

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS