Kazak-Türk İş Forumu’nda 400 İşadamı Buluştu

Yazar:

04.10.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kazak-Türk İş Forumu’nda 400 İşadamı Buluştu

Kazakistan Yeni Teknolojiler Bakanlığı, Sberbank Rusya, Denizbank ve Kazak-Türk İşadamları Derneği’nin (KATİAD) işbirliği ile Kazakistan-Türkiye İş Forumu yapıldı. Foruma; başta Kazakistan’da yatırımları bulunan Sembol, Turkuaz, Galaksi, Rompetrol, Coca Cola şirketleri temsilcileri olmak üzere yaklaşık 400 işdamı katıldı.

Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen forumun açılışında konuşan KATİAD Başkanı Zeki Pilge, Kazakların az zamanda büyük işler yaptığını söyledi. Bağımsızlığını aldığı 22 yıldan bu yana kendisine serbest ekonomi modelini seçtiğini ve bunda oldukça başarılı olduğunu kaydeden Pilge, Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in uyguladığı düzgün politikalar sayesinde Kazakistan’ın bu zaman zarfında 150 milyar dolar yatırım çekmeyi başardığını vurguladı. Türk yatırımcıların başta inşaat, gıda, ilaç ve hizmet sektörlerinde yaptıkları yatırımların Kazakistan’ın kalkınma hamlesinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Pilge, Kazak-Türk liseleri ve Türk üniversitelerinin destekleri ile de sektörün insan kaynağı ihtiyacının karşılandığını dile getirdi.

Sberbenk’ın organizasyonuyla düzenlenen Kazakistan-Türkiye İş Forumu’nda Rus bankanın Türk müşterilere sunacağı yeni hizmetler de tanıtıldı. Sberbank Yönetim Kurulu Başkanı Sergey Gorkov, Denizbank’ın alınmasıyla birlikte geniş bir müşteri kitlesine sahip olduklarını söyledi. Yirmiden fazla ülkede faaliyet gösterdiklerini aktaran Gorkov, banka bünyesinde ‘International Desk’kurduklarını ve Rusya,Belarus, Ukrayna ve Kazakistan’da bulunan Türk yatırımcılara bu servis sayesinde Türkçe hizmet verileceğini müjdeledi. Gorkov, bugün Kazakistan’da faaliyete geçen Türkçe Masası’nın ülkler arasında hedeflenen ticaret potansiyelini artıracağını da kaydetti.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş de dünyanın en büyük coğrafyalarından biri olan ve bağımsızlığını aldıktan sonra Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in liderliğinde demokratik alanda olduğu gibi ekonomik alanlarda da başarılı gelişmeler gösteren Kazakistan’da faaliyet gösteren türk yatırımcılara destek olmak maksadıyla ‘Türkiye Masası’nı açtıklarını söyledi. Bu sayede iki ülke arasında hali hazırda 3,5 milyar dolar olan ticaret hacmini iki ülke devlet başkanlarının koydukları 10 milyar dolar hedefine ulaştırmak için destek olacaklarını da vurguladı.Kazakistan’dan Türkiye’ye gelecek vatandaşların ATM’lerden yapacakları işlemlerden komisyon alınmayacağını kaydeden Ateş, ayrıca bütün ATM’lerde Rusça bulunduğunu, bununda müşterilerin daha rahat işlem yapmasına yardımcı olacağını belirtti.

kaynak: haberler.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

16.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2870 ₺ 2870 ₺ 2900 ₺
İzmir 2810 ₺ 2845 ₺ 2875 ₺
Karabük 2850 ₺ 2950 ₺ 2950 ₺
Biga 2860 ₺ 2880 ₺ 2900 ₺
Payas 2850 ₺ 2880 ₺ 2910 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ