Kelebek Vadisi’ne Yaya Yolu!

Yazar:

09.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kelebek Vadisi’ne Yaya Yolu!

Muğla’nın Fethiye ilçesinde ekolojik bir yapıya sahip olan ve tek ulaşımı deniz yoluyla sağlanan Kelebekler Vadisi’ne ‘yaya yolu’ yapılıyor

Muğla’nın Fethiye İlçesi’ndeki turistik yerleri gezen AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa Kelebekler Vadisi’ne yaya ulaşımının sağlanması için çaşlıma başlattı. Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ile Kültür Varlıkları Koruma Kurulu üyeleriyle Kelebekler Vadisi’ne gelen Boğa, vadiye yaya iniş ve çıkışı konusunda fikir alışverişinde bulundu. Bölgeye karadan ulaşımın olmaması ve yerli ve yabancı turistlerin iniş yolunda mahsur kalması üzerine Boğa, Kelebekler Vadisi’ne yaya ulaşımı için girişimlerde bulunacağını vurguladı.Bölgedeki bazı STK’ların Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunduğu yol projesi üzerinde inceleme yapan Boğa, doğal sit ve arkeolojik sit alanlarına uygun ve tabii yapıya zarar vermeyen yollar üzerinde çalışılması gerektiğini söyleyerek, STK’lar tarafından hazırlanan yürüyüş yolu projesinin Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na sunulacağını belirtti.

 

‘Artık deniz yolu yok’

Boğa şöyle devam etti: “Doğal sit varlıkları açısından bir sıkıntı olmaması durumunda yaya yolu projesi hayata geçirilebileceğiz. Turizm potansiyeli yüksek olan bu alanda, yaya yolu ulaşımı bölgeye büyük katkı sağlayacak. Bilindiği üzere Kelebekler Vadisi’ne deniz yoluyla gidiliyor. Hatta oradaki arazileri ekmek için deniz yolu kullanılıyor. Elde edilen ürünlerde yine deniz yoluyla pazara taşınıyor. Bunun yanı sıra bazı ziyaretçiler, Faralya Köyü Hisar Mahallesi’nden aşağı vadiye zorlu bir yoldan gidiliyor bazen ise vadiye giden insanlar mahsur kalarak kurtulmayı bekliyor. Kelebekler Vadisi, yörenin eşsiz değerlerinden biri. Doğal güzelliğe zarar vermeden ve koruyarak yörenin sorunlarını çözmek görevimiz. Kurul, onay verirse bu bölgeye yürüyüş yolu yapacağız.”

Bu arada Fethiye’deki STK’lar tarafından hazırlanan ve Kelebekler Vadisi’ni ziyaret eden turistlerin vadiye kolay ulaşımını temin amacıyla hazırlanan projeyi değerlendiren Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun projeye onay vereceği öğrenildi. Kurul, yaya yolu projesinin bir kısmının 3’ncü arkeolojik alandan geçtiğini ve projeye engel bir durumun bulunmadığını bildirildi.

Kaynak: yapi.com.tr

 

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

23.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3340 ₺ 3340 ₺ 3370 ₺
İzmir 3300 ₺ 3325 ₺ 3350 ₺
Karabük 3300 ₺ 3340 ₺ 3340 ₺
Biga 3280 ₺ 3305 ₺ 3330 ₺
Payas 3250 ₺ 3280 ₺ 3310 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ