-

Kendiliğinden Yerleşen Beton

Yazar:

20.10.2013

Kişi Okumuş

1 Yorum

Kendiliğinden Yerleşen Beton

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Beton, günümüzde yapılarımızda kullandığımız, neredeyse olmazsa olmaz bir malzemedir. İnşaat sektöründe beton imalatı kendi başına da gayet büyük bir yer kaplamaktadır. Bir zamanlar beton, betoniyerlerde elle çevrilerek hazırlanırken günümüzde laboratuvar ortamlarında hazırlanıyor ve hazır beton olarak şantiyelerimize geliyor. Ne yazık ki hazır beton Amerika’da 1915’te üretilip piyasada kullanılmışsa da Türkiye’de 1985 yıllarında kullanılmaya başlanmıştır. Hâlbuki ben 15 sene önce de betonun elle şantiye ortamında karıldığını biliyorum. 70 sene geriden takip etmemize rağmen bugün gayet iyi bir noktadayız. Beton artık ülkemizde de hazır beton olarak kullanılıyor. Bunun yanı sıra birçok yerde katkı malzemeleriyle hazırlanan yüksek dayanımlı betonlar bile kullanılabiliyor. Katkı maddeleri ile priz süresinde oynama, beton dayanıklılığını arttırma, akışkanlık arttırma gibi beton üzerinde tabiri caizse ehlileştirme yapılabiliyor. Bunlara bağlı olarak beton sektörü sürekli gelişiyor ve değişiyor. Dolayısıyla; önümüzdeki senelerde, kendinden yerleşen betonun beton kullanım sektörüne damgasını vuracaktır. Günümüzde ne kadar geleneksel beton kullanılsa da bundan belli bir süre sonra artık müteahhitlerimizin kendinden yerleşen beton kullanmaya başlayacağını söyleyebiliriz.

Kendinden yerleşen beton kullanmamız için birçok sebebimiz var. Kendinden yerleşen beton adı üzerine kendiliğinden yerleşiyor. Bu güzel malzeme için vibrasyon aletleri kullanmamız gerekmiyor. Bu sayede kalıbımız titreşime maruz kalmadığı için kalıbımızın şekli bozulmayacaktır. Aynı zamanda vibrasyon aletlerinin ulaşamadığı yerlerde sıkıntı çekmeyeceğiz. Çünkü beton her yere ulaşabilecek. Kullanacağımız iş gücümüz azalacak, işçimizi daha verimli kullanabileceğiz. Çünkü işçiler vibrasyon aletlerini bağlamak veya kullanmak zorunda kalmayacaklar. Beton döküldükten sonra mastarla yüzey düzeltme çalışmalarına gerek duyulmayacak. Kalıp içerisinde boşluk kalmayacak, beton bütün boşlukları kendiliğinden dolduracaktır. Betonarmede kalıp ve donatı arasındaki en az 3cm olması gereken pas payı, bir hata nedeniyle daha dar bile olsa, burada titreşime veya basınç uygulamaya gerek duyulmayacak. Beton tabiri caizse “cuk” diye oturuyor.

Kendinden yerleşen betona gerekli özellikleri kazandırmak için, belirli katkı malzemeleri kullanılır. Akışkanlık için süper akışkanlaştırıcı katkı kullanılır. Bunun yanında dayanımı arttırıcı katkılar da kullanılır. Kullanılan agregalar en fazla 20 m1m’dir. İnce malzeme oranı fazladır. Bu teknoloji keşfedilmeden önce kendinden yerleşme sisteminin su ve çimento oranını arttırarak sağlanacağı düşünülmüştür fakat düşünüldüğü gibi olmamıştır. Bunun aksine kendinden yerleşen betonda su ve çimento oranını azaltarak ve katkı maddeleri kullanarak betonun hem akışkanlığını, hem kendisinden yerleşmesini, hem de dayanımını arttırmışlardır. Self compacted concrete (SCC) de denilen betonun priz süresinde sıkıntı yoktur. Priz süresi yine katkı malzemeleriyle kısaltıp, uzatılabilir.

Kendinden yerleşen beton, özel bir beton olduğu için yüksek dayanımlı beton sınıfına girer. İlk olarak 1986 yılında katkı malzemeleri çıktıktan sonra Tokyo’da üretilmiş ve kullanılmıştır.

Malzememizin günümüzde kullanılmamasının tek sebebi fiyatının uygun olmamasıdır. Normal betonun iki katı fiyatına satılmaktadır. Bu beton Japonya’da icat edilmiştir ve Japonya, kendinden yerleşen betonu piyasada sürekli kullanmaktadır.

Türkiye’de de kendinden yerleşen betonun kullanılabileceği ve kullanıldığı en güzel alan; yapı güçlendirme ve onarma işleridir. Herhangi bir yapı elemanında ortaya çıkan büyük çatlaklar kendinden yerleşen beton ile pompa yardımıyla çok rahat kapatılıp, onarılabilir.

Servet EREZ
İnşaat Mühendisi
İSTANBUL

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Ahmet ÇELİKKOLLU
24 Ekim 2013 - 22:38

Kendinden yerleşen betonun sanırım en büyük handikapı fiyatının pahalı olması.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS