-

Kentsel Dönüşüm Deprem Bölgelerinde Mecburidir

Yazar:

02.06.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kentsel Dönüşüm Deprem Bölgelerinde Mecburidir

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Bilim adamlarının raporlarına göre, İstanbul’u bekleyen tehlike en geç 2030’da kapımızı çalacak. Bu depremin şiddeti de 7’den aşağı olmayacak. Böyle olursa başımıza gelecekleri bir düşünün. O yüzden hızlı davranıyoruz, acele etmeye çalışıyoruz. Kentsel dönüşüm hususunda birçok destekler, teşvikler veriyoruz.” dedi.

Özhaseki, Melikgazi Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm projesi kapsamında Kazım Karabekir Mahallesi’nde yaptırılacak 184 konutun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Kayseri’de yıllardır güzel bir belediyecilik uygulandığını belirtti.

Kentin yüzde 50’si gecekondulardan oluşurken, altyapısı yokken, kaçak yapılarla doluyken yaklaşık 20 yıldır uygulanan belediyecilik sayesinde imarlı, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri haline geldiğini vurgulayan Özhaseki, şöyle devam etti:

“Yıllarca emek verildi, kolay değil. Altyapısıyla uğraşıldı, üstyapısıyla uğraşıldı. Özellikle Melikgazi bölgesi, şehrin eski bölgesi olmasına rağmen bir-iki semti yeni oluşmuş, güzel, onun dışında neredeyse tamamıyla eski ev ve gecekonduydu. Eski evler için yeni bir proje, gecekondular için yeni bir proje ortaya konarak 20 yıldır mücadele edildi. Bu bölgelerde öncelikle ferdi tapu çalışması yapıldı. Ferdi tapu çalışması bile yaklaşık 10 sene sürdü. Müşterek mülkiyette kimsenin hareket edemediği ortamda ayrı ayrı bağımsız tapularını elde edip imara doğru açılan adımların yapılması çok kolay işler değildi. Hamdolsun şehirde altyapı bitti, üst yapı bitti. Sağda solda ufak tefek de kalsa gecekondular yok oluyor.”

Özhaseki, Türkiye topraklarının yaklaşık yüzde 60’ının deprem bölgesi olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Bu ülke elbette yerin üstünde binbir güzellikleri barındırmakla birlikte, yerin altında da bir tehlikeyi kendi içinde barındırıyor. Nüfusumuzun da yüzde 70’ten fazlası bu deprem bölgelerinde yaşıyor. Deprem bölgelerinde kentsel dönüşüm bir zorunluluk. Yani laf olsun diye yapılan bir iş değil. Özellikle 1999’dan önceki yönetmeliğe göre yapılan binaların neredeyse tamamının yenilenmesi lazım. Onun için proje geliştiriyoruz. Allah nasip ederse gelecek yıldan itibaren tüm Türkiye’de her yıl 500 bin bağımsız bölüm dönüşerek devam edecek. 15 sene boyunca devam ettirirsek eğer 7,5 milyon binayı değiştirmiş, dönüştürmüş olacağız. Depreme o zaman ‘hazırlıklıyız’ diyebileceğiz.”

Bilim adamlarının raporlarına göre İstanbul’u bekleyen tehlikenin en geç 2030’da kapıyı çalacağını ifade eden Özhaseki, “Bu depremin şiddeti de 7’den aşağı olmayacak. Böyle olursa başımıza gelecekleri bir düşünün. O yüzden hızlı davranıyoruz, acele etmeye çalışıyoruz. Kentsel dönüşüm hususunda birçok destekler, teşvikler veriyoruz. Yapılacak kentsel dönüşümün de doğru ve düzgün bir mantıkla yapılması, sosyal donatı alanlarının da mutlaka içerisinde yer alması gerekiyor. Bunun için bakanlık olarak düzenlemeler yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin zor günlerden geçtiğine işaret ederek, “Son bir-iki yıldır yaşadığımız olaylar aslında Türkiye’nin bir varlık yokluk meselesi, bir beka meselesi. Geçtiğimiz bir yıl içinde atlattığımız badireler, geçmiş onlarca yıla bedel olabilecek kadar ve o yıllarda yaşanmış olaylardan çok daha önemli olaylar. Geçtiğimiz bir yıl içinde bu ülke, sınırlarının güvenliğini sağlamak için harbe girdi. Hamdolsun oralarda başarılı olduk. Şimdi ülkemizin güneydoğu bölgelerinde tehlike ortadan kalktı.” dedi.

Türkiye’nin 15 Temmuz’da önemli bir badire atlattığının altını çizen Bakan Özhaseki, şunları söyledi:

“Bu ülkede 35-40 yıldır darbe yapılmıyordu, darbe yapanlar da ‘post-modern darbe’ vesaire diyerek değişik kılıflar altında hukuki darbelerle işi sürdürmek istiyorlardı ve kimse ihtimal vermezken, herkesin içinde olan, herkesin tanıdığı ve 40 yıldır sinsice kendilerini gizleyen o grup, malum FETÖ, bir darbe girişiminde bulundu. Hamdolsun bunu da atlattık. Sonra PKK’lılarla müthiş bir mücadele verildi, geçtiğimiz bir yıl içinde. 10 binden fazla eli silahlı terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi. Ara ara şehitlerimiz geliyor, içimiz yanıyor, Allah’tan bir daha şehit haberi almamayı diliyoruz. İnşallah almayız ama bu ülkede bağımsız yaşayacaksak ve bayrağımız hür bir şekilde dalgalanacaksa ezanımız okunacaksa bunu da biliyoruz ki her zaman bu fitne örgütlere karşı dimdik ayakta olduğumuz sürece, şehitler de vereceğiz. İnşallah bundan sonra gelmez diye de dilekte bulunuyoruz.”

Geçen yıl batının ekonomik boğma hareketlerine de şahit olunduğunu belirten Özhaseki, “Hamdolsun onu da atlattık. İşlerimiz iyiye gidiyor. Geçtiğimiz yıl bunca badireye rağmen Avrupa ülkelerinin büyüme hızının tam iki misli büyüdük. Bu sene önümüz açık. İşlerin yavaş yavaş kıpırdadığından, hareketlendiğinden herkes bahsediyor. Önümüzdeki günlerde çok büyük yatırımlar da olacak. Bundan da istifade edeceğiz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları 4 bloktan oluşan 184 konutun temelini attı.

Törenin ardından Özhaseki ve beraberindekiler, vatandaşlara aşure ikram etti.

AA

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS