-

yakan aydınlatma


Kentsel dönüşümde örnek projeler Antalya’da yapılıyor!

Yazar:

29.02.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kentsel dönüşümde örnek projeler Antalya’da yapılıyor!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Antalya Büyükşehir Belediyesi, kentin sorunlarını bir bir neşter vuran vizyon projelerin yanı sıra Türkiye’ye örnek olacak kentsel dönüşüm projelerinin de startını verdi.

Faaliyete geçecek

Kentin değerine değer katacak Kepezaltı-Santral Mahalleleri Kentsel Dönüşüm, Şarampol Mahallesi’ne çağdaş bir yüz kazandıracak Efsane Geri Dönüyor, Doğu Garajı’na Kültür ve Ticaret Merkezi ile Ali Çetinkaya Caddesi ve kentin Kaleiçi’nden sonra tarih kokan caddeleriyle kentin çekim merkezi olacak Balbey Mahallesi projeleri kısa sürede faaliyete geçecek.

Antalya’nın incisi Serik zirvenin merkezi oldu

Rüya projede geri sayım 

Antalya’yı kanatlandıracak dev proje hayata geçtiğinde bölgenin kalkınmasında önemli bir adım atılmış olacak. Bölgenin gayrimenkul değerinin de en az 2-3 kat artış göstermesi bekleniyor. Yeni proje ile yeşil alanları bol, meydanları bol, okullara yaya gidilebilen, her türlü sosyal imkânı olan bir yaşam alanı inşa edilecek.

Mülkler değerlenecek

Kentsel dönüşüm planlamalarında Türkiye’ye örnek olacak Kepezaltı Santral Mahalleri Kentsel Dönüşüm Projesi ile Antalya yeni bir cazibe merkezine kavuşacak. Antalya’yı kanatlandıracak dev projeyle

mahalle sakinleri tek kuruş ödemeden, metrekareleri kadar daire sahibi olacak, mülkleri 2,5- 3 kat değerlenecek. Proje boyunca kira yardımı yapılacak vatandaşların taşınma giderleri bile karşılanacak.

Sosyal donatılar alanları

Bölgede uygulanacak proje daha önceki yönetim tarafından uygulanan arsa esaslı yapılsaydı, kısıtlı yeşil alanlarıyla sosyal donatı alanlarının az olduğu ve Antalya’nın en güzel yerinde çarpık kentleşmenin olduğu bir görüntü ortaya çıkacaktı. Yeni projeyle yeşil alanları bol, meydanları bol, okullara yaya gidilebilir, her türlü sosyal imkanı olan bir yaşam alanı inşa edilecek.

Şehir Tiyatroları taşınacak

Doğu Garajı’na Kültür ve ticaret Merkezi

Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi, Antalya’yı yeni bir alışveriş konseptiyle tanıştıracak. Kentin yeni kültür ve ticaret merkezi, alışılagelen AVM’lerden farklı olarak sokağın içeriye çekilmesiyle iklimlendirilmiş yapılardan farklı, geçirgen ve açık, doğal hava akışının, ferah boşlukların olduğu bir yapı olarak projelendirildi. Büyükşehir Belediyesi, İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı ile Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu da buraya taşınacak. Türkiye’de bir ilk olarak arkeolojik bir kazı alanının üstten gezilmesine olanak sağlanacak. Arkeolojik kazılardan çıkan eserler, bulundukları haliyle orijinaline çok yakın kopyalarıyla sergilenecek.

Efsane geri dönüyor

Efsane caddeyi yeniden canlandıracak proje kapsamında Şarampol Caddesi bir uçtan diğer uca çağdaş şehir mobilyalarıyla donatılacak. Cadde üzerinde bulunan tüm binaların dış cephesi değiştirilecek. Uygulanacak mimari tasarım ve renklerle cadde dünyanın en ünlü caddelerinden bir haline gelecek. Antalya’yı ziyarete gelen milyonlarca turist Şarampol Caddesi’ni görmeden şehirden ayrılmak istemeyecek.

47 tescilli kültür varlığı

Balbey Mahallesi ikinci Kaleiçi olacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in en çok önem verdiği tarihi Balbey Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak onaylandı ve Resmi Gazete’de yayınlandı. Balbey Mahallesi’ni Antalya’nın ikinci Kaleiçi yapacak Kentsel Yenileme Projesi’nde sona gelindi. Proje ile Balbey Antalya’nın yeni cazibe merkezi olacak. Bölgelerin ihtiyaçları göz önünde tutularak hazırlanacak tasarım projesinde mahallenin sorunları yapı yapı, parsel parsel ele alınacak.

YENİ ÇEKİM MERKEZİ

Balbey Mahallesi’nde meydanlar ve sokaklar yenilecek, tarihi binalar restore edilecek. Binalarını yenileme imkânı olmayan mülk sahipleri ile görüşülerek çözümler üretilecek. İçerisinde 3 tanesi çeşme, 2 tanesi cami, 42 tanesi sivil mimari özellikli 47 tescilli kültür varlığı yer alan Balbey hak ettiği değere kavuşturulacak. Balbey, Kaleiçi gibi turistlerin uğramadan gitmeyeceği yeni bir çekim merkezi olacak.

MAHALLE SAKİNLERİNİN

Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği tüm projelerde olduğu gibi Balbey Mahallesi Kentsel Yenileme Projesi’nde de projenin sağlıklı yürütülmesi amacıyla mahalle sakinlerinin görüşleri alınacak, sivil toplum kuruluşlar ve meslek odalarıyla birlikte toplantılar düzenlenecek. Karşılıklı fikir alışverişi yapılarak Balbey’e en güzel proje kazandırılacak.

Akşam

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS