Kentsel Dönüşümün Rengi Yeşil Olacak

05.03.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kentsel Dönüşümün Rengi Yeşil Olacak

Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümle 6.5 milyon konutun yenileneceğini söyledi.

Bayraktar, eskilerin yerini yeşil binaların alması gerektiğini belirterek, “Yeni binalarda rüzgâr ve güneş enerjisi ile yağmur suyundan istifade edilecek” dedi.

Yeşil bina, yağmur suyunu kullanan, enerjisini kendisi üreten, doğayı koruyan, doğaya daha az atık bırakan ekolojik, ısı ve su yalıtımı yapılmış bina demek.

Türkiye’de başlatılan dev kentsel dönüşüm projesinin, yeşil alanı bol, enerjiyi tasarruf eden ve kendi enerjisini üreten binalar için de fırsat getirdi. Bu fırsat dün başlayan 2. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nde masaya yatırıldı. Zirvenin açış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşümle konfor veren, enerjiyi tasarruf eden, çevresi parklarla bahçelerle donanmış yerleşim birimleri üreteceklerini söyledi. Bayraktar, “Kentlerin alt yapısı eski ve yetersiz. Bu çerçevede 14 milyon konutun ısı yalıtımı, mantolaması, enerji sertifikası alması yönünden gözden geçirilmesi gerekiyor. Ayrıca 6.5 milyon konutun 20 yıl içinde mutlaka yenilenmesi gerek. Bu yenilenmenin büyük bölümü de yeşil bina tarzında olacak” dedi. Yeni binalarda rüzgar, güneş enerjisi, yağmur suyundan istifade etme şeklinde yenilikler ortaya konulacağını vurgulayan Bakan Bayraktar, “Dünyada genel olarak kişi başına yeşil alan 8-12 metrekare arasında. Dönüşüm çalışmaları ile kişi başına 18 metrekare yeşil alan hedefliyoruz” dedi. İstanbul’da 2 yeni şehir projesini hatırlatan Bayraktar, ihalesi biten ve 1.5 milyonu barındıracak tarzda çalışma yapılan bölgenin kentsel dönüşüme büyük katkı yapacağını söyledi. Bayraktar, 20 yılda binaların yüzde 90’ını, hatta yüzde 100’ünü enerji tasarruflu bina hâline getirmeyi planladıklarını belirterek, “Bunu sağlayabilirsek, 8 milyar dolar ile 15 milyar dolar arasında enerji tasarrufu sağlamış olacağız” diye konuştu.?

“Ya tasarruf ya başka dünya”

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Başkanı Haluk Sur, yeşi bina konusunun sadece binaların yeşile dönüştürülmesi değil, krizden çıkış kapısı olduğunu söyledi. Sur, “90 yılda dünya nüfusu 3’e katlandı. Şehirlerdeki 3 milyar insanın yarıından çoğu gecekondu ve teneke evde yaşıyor. 2050’ye kadar 600 milyon konut yapılacak. Suyun yanında enerji talebi de giderek artıyor. Bunun için ya tasarruf yapmayı öğrenceğiz, dünyayı kirletmekten vazgeçeceğiz ya da yeni bir mavi gezegen, dünyadan başka yer arayacağız” dedi. Sur, 2023’e kadar 7 milyon evin tamamen yıkılacağını, 15 milyonunun elden geçeceğini, dönüşümün yeşil bina olması halinde 100 milyar dolara kadar tasarruf yapılabileceğini söyledi.

Kayabaşı ve Ispartakule çok değerlenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, İstanbul’un yeni bölgeleri Ispartakule ve Kayabaşı’na dikkat çekti. TOKİ’nin Kayaşehir’de yaklaşık 20 bin konutu bitirdiğini de ifade eden Bayraktar, “Metro geldikten sonra, diğer bütün sosyal donatılar bitih alternatif yollar yapıldığında, üçüncü boğaz köprüsünden gelen çevre yolu da oradan geçtiğinde Kayabaşı, Kemerburgaz’la, havaalanıyla, yeni yapılacak olan kanalla birlikte dünya ölçeğinde çok iddialı bir şehir olacak. Ispartakule’de yeri olan da çok kârlı çıkacak” dedi.

Yeşil bina sağlık masrafını azaltır

California Üniversitesi- Berkeley, Lawrence Berkeley Ulusal labaratuarı , Bina Enerji Analisti Prof. Dr. Metin Lokmanhekim, yeşil binaların enerji alanında sağladığı tasarrufun yanı sıra sağlık masraflarını da düşürdüğünü söyledi. Lokmanhekim, bu konuyu önümüzdeki dönemde gündeme taşıyacaklarını söyledi. Bu konu ile ilgili çalışmalar yapan Capital E Kurucu Ortağı ve Direktörü Greg Kats da “Zamanınızın önemli bir bölümü binalarda geçiyor. Binaların yeşil olması dolayısıyla sağlanan temiz ve sağlıklı hava hastalıkların önüne geçiyor ve bu da hastalık masraflarının düşmesine sebep oluyor” dedi.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ