SAP2000 - ETABS - STA4CAD - TEKLA - REVİT - MS PROJECT Online Kurs Fırsatı, TIKLA

Kepez Avni Tolunay ve Duraliler için modern imar planı hazırlanıyor! | İnşaat Gündemi

Kepez Avni Tolunay ve Duraliler için modern imar planı hazırlanıyor!

Yazar:

12.02.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kepez Avni Tolunay ve Duraliler için modern imar planı hazırlanıyor!


Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Bütünşehir Kültür ve Dayanışma Derneği (ANTÜMDER)’nin düzenlediği kahvaltılı sohbet toplantısına katıldı.

Başkan Hakan Tütüncü,  Antalya Polis Moral Eğitim Merkezi’ndeki kahvaltıda, şehircilikle ilgili fikirlerini ve hizmetlerini anlattı. ANTÜMDER Başkanı Yaşar Tabur ve dernek üyeleri de Dokuma Fabrikası alanının halka açılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

“ANTÜMDER önemli bir kamu görevi yapıyor”

Türkiye’de gönüllülüğün zor bir iş olduğuna dikkat çeken Başkan Tütüncü, bu zor bir işi başarılı bir şekilde yürütmelerinden dolayı ANTÜMDER yönetimini tebrik etti.

“Bir kenti daha iyiye götürecek olan o kentte yaşayan insanların görüşleridir.” diyen Tütüncü, “ O görüşler bir yerde gizli kaldığında, kamusal alana çıkıp siyasallaşamadığında o fikirlerin şehirciliğe yön vermesi düşünülemez. O bakımından ANTÜMDER’in yaptığı işi önemsiyorum. Önemli bir kamu vazifesi yapıyorlar.” ifadesini kullandı.

Şehirleşmede zihniyet problemi var

Konuşmasında Türkiye’deki şehircilik anlayışıyla ilgili düşüncelerini de açıklayan Tütüncü, şunları söyledi: “Bizde şehircilik şöyle yapılıyor: Bir şehir meydana getiriliyor. Şehirden maksat sadece insanların yaşadığı bir kalabalık.  O kalabalık o coğrafya üzerinde yaşamaya başladığı andan itibaren de o coğrafya şekillendirilmeye çalışılıyor. Ulaşım, konuta ve imara yönelik düzenlemeler gibi…  Yerleşme olsun ama nasıl olursa olsun.  Çarpık yerleşme veya kısmen çarpık yerleşme de olabilir. Hiç problem değil. Alt ve üst yapı hiç önemli değil.  Yeter ki insanlar gelsin, şehirler büyüsün. Bu mantık şehirciliğimizi son 60-70 yıldır katleden bir olgu olarak ortaya çıkıyor. Türkiye’nin hangi şehrine bakarsak bakalım 60-70 yıl evveline gittiğimiz zaman çok daha düzgün, modern ve güzel şehirleri görüyoruz. Aradan 70-60 yıl geçmesine rağmen daha güzel şehirler göreceğimiz yer de bu zihniyet probleminden dolayı kaosun olduğu şehirleri görüyoruz.”

“Şehircilik vizyon gerektiren bir iştir”

Belediyelerin, şehirlerde otopark yapacağı rezerv alanlarının olmadığına işaret eden Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şöyle bir anlayış olabilir mi? Ben şehri kurgulayayım, şehri planlayayım, orada güzel binalar olsun, milyon dolarlık daireler olsun ama otopark olmayabilir. Arabaları da yola park edebiliriz.

inşaat yapma oyunu

Herkesin otomobilini yola bıraktığı bir şehirde çok çeşitli sıkıntılar baş gösterir. Şehircilikle ilgili çok önemli sıkıntılar da hayatımızı zor ve karmaşık hale getirir. Şehircilik çok önemli bir sanattır. Şehircilik önemli vizyon gerektiren bir iştir. Şehircilik, şehrin bugününü, yarınını değil, şehircilik aldığınız kararla 10 yıl, 20 yıl sonrasını düşünebilmeyi gerektiriyor.”

İki mahalle Antalya’nın gözdesi olacak

Başkan Hakan Tütüncü, 7 yıllık görev süresi sıfırdan iki tane imar planı düzenlemesi yaptığı anımsatarak, şöyle devam etti:  “Bu iki imar düzenlemesini komşu olan Avni Tolunay ve Duraliler mahalleleri için hazırladık. İmar planlarının meclis süreçlerinin tamamlanmasında sona yaklaşıldı. Avrupai tarzda, modern bir imar planı hazırlardık. Bir çocuk,  okuluna gitmek için evinden çıktığında, yeşil alanlar içerisinde yola ayak basmadan okuluna gidebilecek. Bir yaşlımız, büyük bir caddeden karşıdan karşıya geçmeden, kaldırımı kullanarak camiye gidecek. Bölge, küçük bir şehir merkezi, uydu kent gibi, okul ve sosyal tesis alanlarıyla, büyük parselleriyle ve geniş yollarıyla muhteşem bir yer olacak. Bu imar planı düzenlemeleri hayata geçtiğinde tartışmasız Antalya’nın en güzel yerleşim yeri Avni Tolunay ve Duraliler olacak. Bölgedeki imar düzenlemelerini, birilerinin yerini kurtarmaya dönük bir amaçla ya da birilerine hoş gelsin diye de yapmadık.”

Dokuma teşekkürü

ANTÜMDER Başkanı Yaşar Tabur da  Tütüncü’nün Kepez’de çok hizmetler yaptığına vurgu yaparak, şunları ifade etti: “Geçtiğimiz dönem Büyükşehir meclisinde birlikte çalıştığım Hakan Başkan,  istişareye önem veriyor.  Her kesimin fikrini alıyor. Bu anlayışa Antalya’nın çok daha fazla ihtiyacı var.  Başkan, fikirlere açık bir insan. Dokuma Fabrikası’nı halka açma çalışmasında kendisini destekledik.  Sorunlu bir yerde çözüm üretti. 500 dönüme yakın bir alan bu kente temalı kazandırılıyor.  Dokuma’nın yaşatılması önemli bir hamleydi. Alan, bir sürü yargısal süreçlere muhatap oldu.  Dokuma, Antalya’nın tarihinde önemli bir yer tutuyor. Bu tarihi yer yaşatılıyor. Temalı park oluyor. Temalı parkları, kent açısından önemli buluyorum.”

Tabur, konuşmasının ardından Başkan Tütüncü’ye çiçek takdim ederek teşekkür etti.

Antalya Gazetesi

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

30.10.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4690 ₺ 4660 ₺ 4630 ₺
İzmir 4495 ₺ 4470 ₺ 4420 ₺
Karabük 4600 ₺ 4550 ₺ 4500 ₺
Biga 4560 ₺ 4540 ₺ 4520 ₺
Payas 4560 ₺ 4530 ₺ 4500 ₺
Gebze 4620 ₺ 4590 ₺ 4560 ₺
Samsun 4610 ₺ 4610 ₺ 4540 ₺
Ankara 4620 ₺ 4590 ₺ 4560 ₺
Bursa 4550 ₺ 4530 ₺ 4485 ₺
Kütahya 4550 ₺ 4530 ₺ 4485 ₺
Sivas 4670 ₺ 4640 ₺ 4610 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ