Kil Nedir?

Yazar:

07.09.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kil Nedir?


Kil Ne Demek, Nasıl Oluşur ?

 

Dünyanın en önemli ve faydalı endüstriyel mineralleri arasında kil büyük önem arz etmektedir. Kil, su ile temasa girdiğinde hamur kıvamını alan, kolayca şekillendirilebilen ve çeşitli alanlarda kullanılan yağlı bir toprak türüdür. Doğada bol miktarda bulunurlar.

Kil, tane boyutu genellikle  0,002 milimetreden daha küçük parçacıklar içeren yumuşak, gevrek ve topraksı bir malzeme çeşididir. Feldspat ( ‘’kilin anası’’ olarak da bilinir ) içeren kayaların çok uzun zaman aralığında aşınması sonucu meydana gelir. Kilin oluşumunda ortam çok önemlidir. İklim koşulları, ortam sıcaklığı, iyon içeriği ve pH gibi etkenler kil oluşumunu etkilemektedir.

 

Kil Özellikleri

 

Kil mineralleri genellikle 2 mikrondan küçüktür ve kuruduğunda katı, su ile teması ile de plastik özellik göstermektedir. Toprak yüzeyinde en çok bulunan mineraldir, şeyl denilen kayaları meydana getirirler ve tortul kayaçların ana bileşenidir. Parçacıkların küçük olması ve benzeri bulunmayan kristal yapıları kil malzemesine özel özellikler katmaktadır. Kil, ıslak durumda iken plastik davranış göstermesi, iyon ve katyon değiştirme yetenekleri, şişme davranışı, katalitik yetenekler ve düşük geçirgenlik gibi özel özellikleri kendisinde barındırır. Sarımtırak, kırmızımtırak ve esmer renklerinde bulunurlar. Bileşiğinde bulunan yanıcı maddeler bu özelliğini verir. Plastisite, kohezyon ve rötre özellikleri de mevcuttur.

 

 

ofis mobilyaları

Kil Çeşitleri

 

Kil, karmaşık mineral dizilimine, içeriğindeki yabancı maddelere, oluştuğu ortam ve özelliklerinin değişikliğine göre birçok alanda sınıflandırılabilmektedir. Bu sınıflandırmalar genelde mineral özelliğine göre, yapılarına göre, kimyasal içeriklerine göre ve fiziksel sınıflandırmalarına göre belirlenir.

Minerallerine Göre Killer; Kaolin grubu, Montmorillonit grubu, Mika grubu, Klorit grubu, İllit grubu, Attapulgit grubu

Yapılarına Göre Killer; Amorf grup , Kristal grup

Kimyasal İçeriklerine Göre; Yüksek alüminyum içeriğine sahip, Boksit içeriğine sahip, Silikat içeriğine sahip, Demir içeriğine sahip, Kalsit içeriğine sahip, Karbonat içeriğine sahip

Fiziksel Sınıflandırmasına Göre; Plastik özelliğine göre, Tane boyutuna göre, Refrakter özelliğine göre ve Renk özelliğine göre

 

Kil Kullanım Alanları

 

Eski zamanlardan beri insanın kil ile yakın bir bağlantısı vardır. Bir yapı malzemesi olarak kullanılan kil, çömlekçilik alanında, insan sindirim rahatsızlığını tedavi etmek gibi birçok alanda kullanılır. Tarımda, kil mineralleri toprakların önemli bir bileşenidir ve toprak özelliklerini belirlemektedir. İnşaat alanında kil mineralleri, tuğla ve kiremitte önemli bir bileşendir. Killi zeminlerde de su bulunması sakıncalı bir durumdur çünkü killi zemin suyu tuttuğu için konsolidasyon oturması ve kabarma gibi sıkıntılar açığa çıkmaktadır.

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

22.09.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 6960 ₺ 6930 ₺ 6900 ₺
İzmir 6865 ₺ 6840 ₺ 6780 ₺
Karabük 6870 ₺ 6795 ₺ 6720 ₺
Biga 6830 ₺ 6790 ₺ 6750 ₺
Payas 6860 ₺ 6820 ₺ 6780 ₺
Gebze 6860 ₺ 6830 ₺ 6800 ₺
Samsun
Ankara 6880 ₺ 6850 ₺ 6820 ₺
Bursa 6955 ₺ 6930 ₺ 6870 ₺
Kütahya
Sivas 6960 ₺ 6930 ₺ 6900 ₺
Detaylı Görünüm


BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ