Kılçık: “Adana’da Planlama Yap-Boz Gibi”

Yazar:

17.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kılçık: “Adana’da Planlama Yap-Boz Gibi”


Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kılçık, Adana’da planlama sıkıntısı yaşadıklarını hatırlatarak, “Tam Sona Doğrugeldik dediğimiz anda, bir taraftan yapılıyor, bir taraftan da bozuluyor. Bu da bizleri üzüyor” dedi.

İş Adamı Ergün Kuruluk’un sponsorluğunda verilen sabah kahvaltısında KurttepeMado’da bir araya gelen Adanalı müteahhitler, burada Başkan Murtaza Kılçık ve Yardımcısı Mustafa Vursavuş’un ev sahipliğinde sıkıntılarını dile getirerek çeşitli değerlendirmede bulundular.

Başkan Kılçık, 1000’lik plan çıkmadan 5000’liklerin iptaliyle ilgili haberler geldiğini belirterek, bu haberlerin kendilerini üzdüğünü söyledi. Her sıkıntıya rağmen mücadele etmekte kararlı olduklarını kaydeden Kılçık, “Şuan şehrimizin Reşatbey, Cemalpaşa, Döşeme mahallelerini kapsayan MİA planlarıyla Yenibaraj, Metro güzergah, Mitatpaşa,ve Pınar mahallelerini kapsayan planlar 25 ekim tarihinde askıdan inerek yürürlüğe girmiştir. Ancak bu planlar büyükşehir belediyesince tadilen onaylandığı için askıdan inen paftaların Seyhan belediyesine gönderilmesi gerekiyor. Sadece itiraz olan yerler tekrar askıya çıkacaktır. İtiraz olmayan parseller yasal olarak yürürlüğe girmiştir” ifadelerini kullandı.

“ENGELLER KALDIRILSIN”

Konuyla ilgili Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’a taleplerini de dile getirdiklerini belirten Kılçık, şöyle devam etti:

“Bir an önce yapılan tadilatla birlikte bu paftaların ilçe belediyesine gönderildiği takdirde ilçe belediyesi de burada ruhsat vermeye başlayacaktır. Bu planların bir an önce yürürlüğe girmesi bizim için çok önemli. Tabi ki, bu bölgelerin bir kısmı da hukuka taşınacaktır. Bir örneği de Real bölgesindeki planlara, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verildi. Her an buna benzer davalar açılabilir. Önümüzdeki engeller kaldırılarak biz bir an önce işimize bakmak istiyoruz.”

inşaat yapma oyunu

AYAMDER Başkanı Murtaza Kılçık, konuşmasında kentsel dönüşümle ilgili konulara da değindi. Her konuda üyelerini uyaran Kılçık, “Afet riskli parsellerle ilgili çevre şehircilik il müdürlüğünden detaylı bilgi almadan bu işlere girmeyin. Bu tür çalışmalar yaparken 6306 sayılı yasayı inceleyin. Karar verirken muhakkak birinci ağızdan bilgi alın. Yasanın tanıdığı haklardan faydalanın” dedi.

Kılçık, ayrıca üyelerini 30 Kasım 2013’de MÜSİAD tarafından düzenlenen ‘Kentsel Dönüşümün sorunları’ adlı inşaat zirvesine davet etti.

“MECLİS ÜYELİĞİNİ DÜŞÜNÜN”

Öte yandan Murtaza Kılçık, yerel seçimlerde üyelerinin en azından meclis üyesi olmaları için de yoğun çaba gösterilmelerin istedi. Kılçık, “İşimiz gereği belediyelerle iç içeyiz. Planlardaki anormallik, yönetmelikleri belirsizlik bizleri buralarda etkin olmaya zorluyor. Bunun için yaklaşan yerel seçimlerde adaylığı düşünen arkadaşlarımız yakın oldukları siyasi partilerden temaslarını güçlendirsin. Belediye meclislerinde yeteri kadar müteahhit arkadaşlar görev alırsa eminim ki, bizim oradaki dertlerimizi daha iyi anlatırlar. Daha iyi anlarlar. En azından orda temsilcimizin olması Adana’nı yararına olacaktır. Oralarda bizim üyelerimizce temsil edilmemiz en doğal hakkımız. Özellikle bizim gibi örgütlü toplumların yer alması lazım. Meslek menfaatimiz ve şehrimizin gelişimi için büyük katkı sağlayacaktır. Bizlerde dernek olarak o arkadaşımıza elimizden gelen katkımızı koyar destekleriz” şeklinde konuştu.

Başkan Yardımcısı Mustafa Vursavaş’da üyelerine AYAMDER dergisini ilk sayısını tanıtarak dergiye sahip çıkılmasını istedi. – Adana

kaynak: haberler.com

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

03.12.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5130 ₺ 5100 ₺ 5070 ₺
İzmir 4995 ₺ 4970 ₺ 4920 ₺
Karabük 5100 ₺ 5050 ₺ 5000 ₺
Biga 5020 ₺ 5000 ₺ 4980 ₺
Payas 4960 ₺ 4930 ₺ 4900 ₺
Gebze 5060 ₺ 5030 ₺ 5000 ₺
Samsun 5150 ₺ 5150 ₺ 5080 ₺
Ankara 5120 ₺ 5090 ₺ 5060 ₺
Bursa 5065 ₺ 5040 ₺ 4990 ₺
Kütahya 5065 ₺ 5040 ₺ 4990 ₺
Sivas 5070 ₺ 5040 ₺ 5010 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ