Kılçık: “Adana’da Planlama Yap-Boz Gibi”

17.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kılçık: “Adana’da Planlama Yap-Boz Gibi”

Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kılçık, Adana’da planlama sıkıntısı yaşadıklarını hatırlatarak, “Tam Sona Doğrugeldik dediğimiz anda, bir taraftan yapılıyor, bir taraftan da bozuluyor. Bu da bizleri üzüyor” dedi.

İş Adamı Ergün Kuruluk’un sponsorluğunda verilen sabah kahvaltısında KurttepeMado’da bir araya gelen Adanalı müteahhitler, burada Başkan Murtaza Kılçık ve Yardımcısı Mustafa Vursavuş’un ev sahipliğinde sıkıntılarını dile getirerek çeşitli değerlendirmede bulundular.

Başkan Kılçık, 1000’lik plan çıkmadan 5000’liklerin iptaliyle ilgili haberler geldiğini belirterek, bu haberlerin kendilerini üzdüğünü söyledi. Her sıkıntıya rağmen mücadele etmekte kararlı olduklarını kaydeden Kılçık, “Şuan şehrimizin Reşatbey, Cemalpaşa, Döşeme mahallelerini kapsayan MİA planlarıyla Yenibaraj, Metro güzergah, Mitatpaşa,ve Pınar mahallelerini kapsayan planlar 25 ekim tarihinde askıdan inerek yürürlüğe girmiştir. Ancak bu planlar büyükşehir belediyesince tadilen onaylandığı için askıdan inen paftaların Seyhan belediyesine gönderilmesi gerekiyor. Sadece itiraz olan yerler tekrar askıya çıkacaktır. İtiraz olmayan parseller yasal olarak yürürlüğe girmiştir” ifadelerini kullandı.

“ENGELLER KALDIRILSIN”

Konuyla ilgili Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’a taleplerini de dile getirdiklerini belirten Kılçık, şöyle devam etti:

“Bir an önce yapılan tadilatla birlikte bu paftaların ilçe belediyesine gönderildiği takdirde ilçe belediyesi de burada ruhsat vermeye başlayacaktır. Bu planların bir an önce yürürlüğe girmesi bizim için çok önemli. Tabi ki, bu bölgelerin bir kısmı da hukuka taşınacaktır. Bir örneği de Real bölgesindeki planlara, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verildi. Her an buna benzer davalar açılabilir. Önümüzdeki engeller kaldırılarak biz bir an önce işimize bakmak istiyoruz.”

AYAMDER Başkanı Murtaza Kılçık, konuşmasında kentsel dönüşümle ilgili konulara da değindi. Her konuda üyelerini uyaran Kılçık, “Afet riskli parsellerle ilgili çevre şehircilik il müdürlüğünden detaylı bilgi almadan bu işlere girmeyin. Bu tür çalışmalar yaparken 6306 sayılı yasayı inceleyin. Karar verirken muhakkak birinci ağızdan bilgi alın. Yasanın tanıdığı haklardan faydalanın” dedi.

Kılçık, ayrıca üyelerini 30 Kasım 2013’de MÜSİAD tarafından düzenlenen ‘Kentsel Dönüşümün sorunları’ adlı inşaat zirvesine davet etti.

“MECLİS ÜYELİĞİNİ DÜŞÜNÜN”

Öte yandan Murtaza Kılçık, yerel seçimlerde üyelerinin en azından meclis üyesi olmaları için de yoğun çaba gösterilmelerin istedi. Kılçık, “İşimiz gereği belediyelerle iç içeyiz. Planlardaki anormallik, yönetmelikleri belirsizlik bizleri buralarda etkin olmaya zorluyor. Bunun için yaklaşan yerel seçimlerde adaylığı düşünen arkadaşlarımız yakın oldukları siyasi partilerden temaslarını güçlendirsin. Belediye meclislerinde yeteri kadar müteahhit arkadaşlar görev alırsa eminim ki, bizim oradaki dertlerimizi daha iyi anlatırlar. Daha iyi anlarlar. En azından orda temsilcimizin olması Adana’nı yararına olacaktır. Oralarda bizim üyelerimizce temsil edilmemiz en doğal hakkımız. Özellikle bizim gibi örgütlü toplumların yer alması lazım. Meslek menfaatimiz ve şehrimizin gelişimi için büyük katkı sağlayacaktır. Bizlerde dernek olarak o arkadaşımıza elimizden gelen katkımızı koyar destekleriz” şeklinde konuştu.

Başkan Yardımcısı Mustafa Vursavaş’da üyelerine AYAMDER dergisini ilk sayısını tanıtarak dergiye sahip çıkılmasını istedi. – Adana

kaynak: haberler.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ