-

Kırşehir’de Gezegenevi ve Kültür Parkı inşa edilecek!

Yazar:

11.05.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kırşehir’de Gezegenevi ve Kültür Parkı inşa edilecek!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen yarışma ile projelendirilmesi amaçlanan “Kırşehir Gezegenevi ve Kültür Parkı” inşa edilecek…

Kırşehir Belediye Başkanlığı, “Kırşehir Gezegenevi ve Kültür Parkı Mimari Proje Yarışması” düzenliyor.

Bir dizi yarışma ve kentsel ölçekli proje ile kent merkezini yeniden işlevselleştiren Kırşehir Belediye Başkanlığı, ilimizin tarihi ve kültürel değerlerini öne çıkartmak ve kamuya açık, insanca yaşanabilir, kültür sanat ve bilime geçirgen, sürdürülebilir bir merkez elde etme amacıyla “Kırşehir Gezegenevi ve Kültür Parkı Mimari Proje Yarışması” düzenliyor.

Neşet Ertaş Kültür Merkezi ve yapılacak olan Aşık Paşa Cami ile komşu olan eski Sanayi Bölgesi alanında bölgenin kültürel ve sanatsal altyapısını güçlendirmek amacı ile bir gezegenevi yapısı elde edilmesi, gezegenevinin yakın çevresinin düzenlenmesi ile oluşmakta olan alt merkez ve kamusal alanı tamamlaması amacıyla düzenlenen yarışmada proje teslimleri 18 Temmuz 2016 tarihine kadar yapılabilecek. Ekonomik, özgün ve nitelikli tasarım yaklaşımlarının, günümüz mimarisine de ışık tutabilecek işlevsel ve yenilikçi çözümlerin öne çıkarılması; çağdaş bir çevre ve mimari anlayışı ortaya koyan proje ve müelliflerin saptanması; güzel sanatların teşviki, ilgili mesleklerin gelişmesi, etik değerlerin yerleşmesi, ekiplerin uluslararası rekabet gücü kazanmalarına uygun ortamın sağlanması amaçlanıyor.

Yarışmacılardan yarışma sonucunda inşa edilecek yapı ile birlikte şu anda yapımı devam eden Neşet Ertaş Kültür Merkezi ve Aşıkpaşa Camii’nin süreklilik içinde kullanımına olanak tanıyan sürdürülebilir bir kentsel açık alan tasarımı ve bitkisel düzenleme önermeleri beklendiğini belirten Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Kırşehir, tarihte önemli roller oynamıştır. Bizler de bu unutulan ve hak ettiği değeri tekrardan kazanması için çıktığımız bu yolda tarihimizi yeniden canlandırmak, yaşatmak, Kırşehir halkımıza en iyi hizmeti sunmak ve çevre vilayetlere örnek bir şehir olmak için projelerimizi hazırlamaya ve uygulamaya devam ediyoruz. Ahilik felsefesini tekrardan canlandırmak için başladığımız Ahi Evran‐ı Veli Külliyemiz, Kent Parkımız, Cacabey Meydanımız, Neşet Ertaş Kültür Merkezimiz ve Şehirler Arası Otobüs Terminalimiz hayata geçen projelerimizden sadece bazıları. Cacabey Gökbilimleri Medresesi’nin 8 yüzyıl önce bu topraklarda yapılmış olmasının, ecdadımızın astronomiye olan merakını bizler de gençlerimize aşılamak isteği ile Gezegenevi yapmak isteğini şimdi gerçeğe dönüştürmek istiyoruz. Çünkü biz toplumların sanat, bilim, kültür ve sporla gelişeceğini ve doğru projelerin de şehrin kimliğini etkileyeceğini çok iyi biliyoruz” dedi.

Yarışma Kırşehir Belediyesi tarafından 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23.maddesine istinaden Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışma Yönetmeliği çerçevesinde ulusal, serbest, mimari proje yarışması olarak düzenleniyor.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Kırşehir Belediyesi İmar Müdürü Levent Polat, Kırşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Şirvan Çelebi Babaoğlu, Peyzaj Mimarı Belemir Dalokay, Mimar Ömer Yılmaz’ın danışman jüri üyeliği ile Mimar Can Çinici, Orçun Ersan, Celal Abdi Güzer, Meral Özdengiz Başak’ın asli jüri üyeliğini yapacağı yarışmaya Katılım Koşulları şöyle:

“Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinin, Mimarlar Odası üyesi olmak ve meslekten men cezalısı durumunda olmamak. “Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyenler ve atayanlar arasında olmamak. “Jüri üyeleri (danışman, asli, yedek) ve raportörlerle bunların 1. dereceden akrabaları, ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak. “Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamak. “Şartname alıp isim ve adreslerini yarışma raportörlüğüne kaydettirmek. (Ekip olarak katılanlardan bir kişinin bu şartı yerine getirmesi yeterlidir.) “Yarışmayı açan idarede, yarışma ile ilgili her türlü işlemleri hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak.

“Yarışmayı açan idare adına hareket eden danışmanlar ile bunların çalışanları arasında olmamak. “4734 ve 4735 sayılı kanunlar ile diğer kanunlardaki hükümler ve yönetmelikler gereğince geçici ve sürekli olarak kamu ihalelerine katılmaktan yasaklanmış olmamak.” Yarışmaya katılmak isteyenler 20 TL karşılığında yarışmaya kayıt yaptırabilecekler. Yarışma bedeli  “Kırşehir Gezegenevi Yarışması” açıklaması ile idareye ait banka hesabına yatırılacak. Dekont, isim ve iletişim bilgileri ile birlikte raportörlük adresine e‐posta veya faks yoluyla gönderilecek. Bu şartlara uymayanlar yarışmaya katılmış olsalar da tasarımları yarışmaya katılmamış sayılacak ve isimleri yarışmaya kabul edilmeme gerekçeleriyle birlikte üyesi oldukları meslek odalarına bildirilecek.

Yarışmacılar, projelerin teslim edildiği ambalajın içine proje ile aynı rumuzu taşıyan ve üzerinde yarışmanın adıyla birlikte “KİMLİK ZARFI” yazılmış olan bir zarfın içine şunları koyacak:

Yarışma şartlarını aynen kabul ettiklerini belirten Katılım Formu. Yarışmacının/ekip temsilcisinin ve diğer üyelerin adını ve soyadını, mezun oldukları okulu ve diploma numaralarını, üyesi oldukları oda sicil numaralarını ve adreslerini bildirir imzalı bir belge. Mimarlar Odası tarafından bu yarışma için yarışmacı adına düzenlenmiş üye tanıtım belgesi.

İnşaat Mühendisleri Odası tarafından bu yarışma için yarışmacı adına düzenlenmiş üye tanıtım belgesi. Peyzaj Mimarları Odası tarafından bu yarışma için yarışmacı adına düzenlenmiş üye tanıtım belgesi. Ekip olarak katılım halinde, bu belgeler ekip ortaklarının her biri tarafından verilecektir.

Tasarımların Teslim Yeri ve Şartları

Teslim edilecek proje yarışma şartnamesinde tanımlanan esaslara göre düzenlenecektir. Proje ve ekleri yarışma takviminde belirtilen son teslim tarihine kadar yarışma raportörlüğüne elden imza karşılığı teslim edilebileceği gibi; posta veya kargo ile adrese teslim olarak da gönderilebilir. Bu şekilde gönderilen projelerin alındı makbuzu (proje ve eklerinin son teslim tarihi ve saatinden önce kargoya verildiğini gösteren) yarışma raportörlüğüne ait e‐posta adresine en geç yarışma takviminde “Proje Teslim Tarihi” olarak belirtilen tarihte saat 19.00’a kadar gönderilecektir.

En geç kargo ile teslim tarihine kadar yarışma iletişim adresine ulaşmayan katılımlardan ve kargoda oluşabilecek hasarlardan İdare sorumlu değildir. Kırşehir Gezegenevi ve Kültür Parkı Proje Yarışması’nda birinciye 30 bin, ikinciye 20 bin, üçüncüye 15 bin TL; mansiyon ödüllerinde 8 bin TL ödül verilecek.

Proje Giriş holü; Güvenlik, Danışma, Vestiyer; Fuaye ve sergi salonu; Eğitim İşlikleri (4 adet/ en az iki adedi birleştirilebilir); Çok amaçlı salon (80‐100 kişilik); Kafeterya; Hediyelik eşya satış mağazası; İdari ofisler (toplam 10 personel çalışacaktır); Kütüphane ve medyatek; Gezegenevi (600 m2); Projeksiyon salonu (200 m2, kubbe çapı max. 12 m); Teknik oda ve sayısal arşiv (20 m2); Teknisyen odası (2 kişi); Fuaye, bilet satış ve bekleme; yapıya hizmet vermek üzere toplu ziyaret, (2 otobüs) servis ve personel için yeterli otopark düşünülecek. Otobüsler hariç toplam 10 araçlık otopark öngörülürken, brüt dolaşım dahil kapalı yapı alanı 3.000 metrekareyi aşmayacak.

Kırşehir Çiğdem

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS