KKTC inşaat sektörü için korkutan itiraf!

Yazar:

24.01.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

KKTC inşaat sektörü için korkutan itiraf!


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüzüklerde ciddi boşluklar olduğunu belirterek, “iş kazasına uğrayan herhangi bir vatandaşın, dava dahi açmasına karşın hakkını savunamayacağı bir durum yaratılıyor. Öz eleştiri yapmazsak doğruyu bulamayız ve ülkemizde doğru adımlar atılamaz” dedi.

Bakanlığından verilen bilgiye göre, Bakan Saner, katıldığı bir televizyon programında çalışma yaşamı ve iş güvenliği ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Saner, özellikle inşaat sektöründe riskli çalışma ortamlarının bulunduğunu belirterek, genel bir denetleme yapılacak olması halinde ülkedeki tüm inşaatların yarın itibari ile durdurulması gerektiğini söyledi.

KKTC’de mesleki denetim zorunluluğu olmadığına dikkat çeken Saner, bu durumda iş sağlığı ile güvenliğinden bahsetmenin mümkün olamayacağına işaret etti.

Dünyada en çok iş kazası olan mesleğin inşaatla ilgili iş kolları olduğunu belirten Saner, inşaat sektöründe diğer meslek dallarına göre dört kat daha fazla riskli kazaların olduğunu söyledi.
Bakan Saner şöyle devam etti:

“Biz KKTC’de iş sağlığı ve güvenliğinde hangi noktada olacağımıza bakarsak ve ülke genelinde ciddi bir denetim yaparsak ülkedeki tüm inşaatları yarın itibari ile durdurmamız gerekiyor. Ülkemiz genelinde, örneğin beş bin adet inşaat varsa biz dört bin dokuz yüz doksan dokuzunu durdurmak zorundayız. Hal böyleyken denetim mi yapmak yoksa farklı yöntemlerle bu açığı kapatmak daha mı önemli buna bakmamız gerekiyor.”

İş sağlığı ve güvenliği konusu ele alınırken inşa edilen binaların güvenliğinin göz ardı edildiğini kaydeden Bakan Saner; “Yapı denetimi kontrolü yani bir inşaatın sağlıklı bir şekilde inşa edildiğini denetleyen bir merci yok. Mesleki denetim zorunluluğu olmayan bir ülkede, toplum olarak iş sağlığı ve güvenliği konusundan bahsediyoruz” dedi.

inşaat yapma oyunu

Çalışma Bakanı olarak herhangi bir inşaatta başında baretle, denetleme yapıyor gibi bir şova girme girişiminde bulunmayacağını söyleyen Saner, iş sağlığı ve güvenliği alanında var olan yapısal bozuklukların üzerine gideceğini kaydetti.
“GEREKLİ YAPTIRIMLAR HAYATA GEÇİRİLECEK”
İş sağlığı güvenliği ile ilgili yasa ve tüzükleri incelediğini, çok ciddi eksiklikler tespit ettiğini belirten Saner, “Tüzüklerde ciddi boşluklar var. İş kazasına uğrayan herhangi bir vatandaşın dava dahi açmasına karşın hakkını savunamayacağı bir durum yaratılıyor. Öz eleştiri yapmazsak doğruyu bulamayız ve ülkemizde doğru adımlar atılamaz” şeklinde konuştu.

Göreve gelir gelmez iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı ile ilgili sivil toplum örgütleri ile istişare ederek tüm paydaşlarla yapının denetlenmesi için bir araya geldiklerini anlatan Saner, en kısa zamanda tüzüklerin yeniden düzenleneceğini ve gerekli yaptırımların hayata geçirileceğini ifade etti.
2017’DE HAYATA GEÇİRİLECEK PROJELER
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2017 yılında hayata geçireceği projeler hakkında da bilgi veren Saner, e-devlet sistemine geçiş için gün saydıklarını kaydetti.

Bakan Saner, yurt dışından ülkeye çalışmak için gelen kişilere çalışma izin kartı verildiğini, müracaat kısmında bilgisayar sistemi sayesinde işlerin çok daha kısa sürede ilerleyeceğini, kısa sürede bu hizmetlerin hayata geçeceğini açıkladı.

Çalışma Bakanı Saner, en kısa zamanda iki tane yarışma projesi yapacaklarını, Lapta Bölgesi’nde huzur evi ile ilgili proje yarışması gerçekleştirileceğini, Bakanlığın tüm daireleri ile bir arada olacağı bir çatı altında işlerin yürüyeceği bir kompleks projeleri bulunduğunu aktararak, Karpaz’da 18 yaş üstü engelli merkezinin kurulması, şiddet önleme ve denetleme merkezlerinin kurulması ve engelsiz yaşam evi projesinin devamı için gerekli bütçenin ayrıldığını söyledi.

Tüm engellilerin ve Sosyal Hizmetler Dairesi’nden maaş alan özel gereksinimli vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak ciddi bir projeleri olduğunu da belirten Saner, bu ay maaşlarında bir artış olacağını, daha sonra ise Başbakan ve Maliye Bakanlığı desteği ile çok önemli bir adım atılacağını kaydetti.
ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞECEK
Mart ayı itibari ile birlikte devletin çalışma saatlerinde bir değişikliğe gidileceğini belirten Bakan Saner, şu anda çalışma saatleri konusunda bir geçiş dönemi yaşandığını, hava şartları ve yaz sıcaklarını da dikkate alarak kamuda yeni bir çalışma saatinin Mart ayında devreye sokulacağını açıkladı.

Ekonomik Kıbrıs

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

29.11.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5000 ₺ 4970 ₺ 4940 ₺
İzmir 4935 ₺ 4910 ₺ 4860 ₺
Karabük 5000 ₺ 4950 ₺ 4900 ₺
Biga 4890 ₺ 4870 ₺ 4850 ₺
Payas 4920 ₺ 4890 ₺ 4860 ₺
Gebze 4970 ₺ 4940 ₺ 4910 ₺
Samsun 5020 ₺ 5020 ₺ 4950 ₺
Ankara 5020 ₺ 4990 ₺ 4960 ₺
Bursa 5005 ₺ 4980 ₺ 4930 ₺
Kütahya 5005 ₺ 4980 ₺ 4930 ₺
Sivas 5030 ₺ 5000 ₺ 4970 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ