-

Koli Bandı Ebatları Nelerdir?

Yazar:

17.11.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Koli Bandı Ebatları Nelerdir?

Koli bantları, farklı tüketici ihtiyaçlarına göre farklı enlerde üretilirler. Enli koli bandı, özellikle banttaki yapışkanın tutması zor olan kısımlarda etkili olmasını sağlar. Belki de bu yüzden, farklı ihtiyaçlara yönelik olarak üretici firmalar, farklı koli bandı ebatları ile bant üretirler. Enli koli bandına ek olarak, endüstriyel kullanım için koli bandı ebat değerleri ve bobin çapı da değişkenlik gösterebilir. Koli bandı ebatları, değişkenlik gösterir ve böylece endüstriyel kullanım veya son tüketicinin kullanımı için hazır olurlar. Koli bandı ebatları nelerdir? Hangi iş için hangi koli bandı ebatı tercih edilir? Sizler için tüm bu soruları cevaplamaya çalıştık.

 

Koli Bandı Boyutları Değişir mi?

Koli bandı ebat değerleri, bantların kullanım alanlarına ve sıklıklarına göre değişebilir. Özellikle koli bandının yaygın olarak kullanıldıkları çeşitli kargo ve nakliye firmalarında, koli bandı ebatı gerek genişlik gerekse silindir hacmi bakımından çok yüksek olabilir. Bununla beraber genellikle enli koli bandı, aynı zamanda daha geniş bir yapışkan yüzey anlamına gelir.

Koli bandı ebadı olarak değerlendirilecek iki farklı ölçü bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, koli bantları üretimi için tercih edilen enlerdir. Enli bantlar, ofislerde kullanılan bantlardan daha geniş bir ene sahiptirler. Bu en genişliği, bandın yüksek tutuş sunmasını sağlar. Yüksek tutuş sayesinde, örneğin plastik veya metal gibi yüzeyler için yapıştırma yüzeyi de artar.

Koli bandı ebat değeri olarak dikkat edilecek olan ikinci değer, bobine sarılı silindir şeklindeki bandın çapıdır. Çaplar, bandın kullanım sıklığına göre değişir. Koli bant ebadı değerleri de tam da bu noktada farklılık göstermeye başlar. Örneğin ABD gibi ülkelerde bantların uzunlukları (bobin etrafına sarılı olan yapışkan bandın kalınlığı) yard veya inç gibi ölçülerle ifade edilirken, Avrupa Ülkeleri ve Türkiye’de koli bandı ebat değerleri için metre ve santimetre kullanılır.

Koli bandı boyutları ile ilgili sorumuza geri dönelim; koli bandı boyutları değişir mi? Evet, değişir. Burada bandın yapışkan yüzeyini etkileyen “en” değeri ve “uzunluk” son derece önemlidir. Enli bantlar, yukarıda da belirttiğimiz gibi metal veya plastik gibi tutuşun zor olduğu yüzeyler için idealdir. Bununla beraber, daha uzun bant silindiri çapı, bir bant için daha uzun bir kullanım ömrü anlamına gelir.

 

Koli Bantlarında Hangi Ebatlar Tercih Edilir?

Koli bandı ebat değerleri, uzunluk ve en şeklinde iki ana başlık altında değerlendirilirler. Koli bandı ebatları, farklı ihtiyaçlar için farklı özelliklere sahiptirler ve değişkendirler. Söz gelimi, karton veya kâğıt bir yüzey için, 4,5cm’lik bir en yeterli olur. Ancak metal ve diğer yapıştırmanın zor olduğu yüzeyler için çok daha geniş koli bandı ebat değerleri tercih edilebilir. Yine farklı ihtiyaçlara yönelik olarak üretilen bantlardaki koli bandı ebat değerleri için söz konusu rakamlardan birisi de uzunluktur. Nakliye firmaları veya kargo şirketleri için 100 metre uzunluğa sahip bir bant, kullanım sıklığından yeterli olmayabilir. Bu nedenle farklı ihtiyaçlara yönelik üretilen koli bantları aynı zamanda uzunluklarıyla da farklıdırlar. Koli bandı ebatlarında uzunluk; 50 metre ile 800 metre arasında değişebilirken, koli bandı eni ise 4,5cm – 5cm arasında değişir ki, bu özellikle son kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılaması bakımından oldukça yeterli bir en değeridir. Özellikle ABD ve Çin gibi koli bandı üretiminde önder ülkeler, çap değeri için kimi zaman mm (milimetre) değerini de kullanabilirler.

https://www.bonabant.com/

Hangi Koli Bandı Ebadı Size Uyar?

Koli bandı ebatlar değerlendirildiğinde farklı uzunluk ve enleri ile dikkat çekerler. Şayet, kolay yapışan yüzeyler için enli koli bandı tercih edilmez. Çünkü koli bandı enlik değeri, yapışkan bantların yüzeylere uzun süre yapışık halde kalması için belirlenmiştir. Bu nedenle de, basit ve uzun süreli veya çok sağlam olması istenmeyen bantlar için, enli koli bandı çeşitleri kullanılmaz.

Hangi koli bandı ebadı size uyar? Bunun cevabını verebilmek için, öncelikle koli bandı ebat değerleri ile ilgili bilmeniz gereken birkaç nokta var. Aynı durum, tercih edeceğiniz koli bandı veya bant çeşidi ile de doğrudan ilgilidir. Sizler için, farklı iş alanlarında ve projelerde kullanmanız için çeşitli koli bandı seçenekleri sunacağız. Bunu yaparken, koli bandı ebatları ve koli bandı boyutları konusunda da sizlere kısa açıklamalarla yardımcı olacağız.

 

Karton Kutu ve Paketleme İçin

Karton kutu veya paketleme, günümüzde sadece kargo firmaları, e-ticaret şirketleri veya nakliye firmaları tarafından kullanılmazlar. Özellikle taşınma veya benzeri işler için, ortalama koli bandı ebatları yeterli olabilir. Bu tip işlemler için, 4,5cm’lik genişliğe sahip ve 50 metrelik bir koli bandı yeterli olacaktır. Koli bandı enlik değeri ve uzunluğu aynı zamanda ev içinde gerçekleştirilebilecek pek çok tadilat işi için de uygun yapıştırma yüzeyi ve tutuşu sizlere sunacaktır. Günümüzde bu nedenle, özel şirketler ve firmalar dışında pek çok tüketici standart koli bandı olarak da tanımlanabilecek ve bahsettiğimiz koli bandı ebat değerlerine sahip ürünleri çeşitli amaçlarla kullanmaktadırlar. Özetlemek gerekirse, standart koli bandı ebat değerlerine sahip bir ürün sizlerin kolileme, paketleme ve karton kutu ile ilgili hemen her türden ihtiyacınıza cevap verecektir.

 

Boya, Tadilat ve İnşaat İşleri İçin

Boya, tadilat ve inşaat ve düzenleme işleri için de geniş koli bandı seçenekleri tercih edilebilir. Genellikle tercih edilen koli bandı boyutları, yüzeyden yüzeye değişkenlik gösterebilir. Bantlar, bu tip işlerde diğer eşyalara ve çevreye zarar vermemek için kullanılırlar. Bantlar, geniş ve orta seviyedeki yapıştırma yüzeyleri ile eşyaların üzerine örtülen örtüleri, perdeleri ve diğer koruma alanlarını tutarak kullanıcılara yardımcı olurlar.

 

PVC ve Plastik Yüzeyler İçin

PVC ve plastik yüzeylerle çalışmak zorunda kalanlar, daha geniş (5cm’lik koli bandı enlik değerine sahip) yüzeyli bantlar tercih edebilirler. Tercih edeceğiniz koli bandı enlik değeri ile çalışma alanınız ve şekliniz hatta süresi arasında önemli bir bağlantı vardır. Kısa süreli, kolay yüzeyler için daha düşük çapta ve daha dar bant türlerini tercih edip kullanabilirsiniz. Söz konusu PVC veya plastik yüzeylerde, daha geniş bantlar size yüksek oranda tutuş sağlayabilir. Tüm bunlara ek olarak metal veya plastik yüzeyler için uygun koli bandı seçenekleri ile çalışanlar da genellikle tadilat – tamirat, bakım – onarım, inşaat, dekorasyon gibi işlerle ilgilenen kişilerdir. Bu kişiler, daha yoğun olarak bant kullanacaklarından daha uzun (ve dolaylı yoldan çapı geniş) bant türlerini tercih edebilirler. 200 metrelik, 5cm bant genişliğine sahip bir bobin, sizlere yardımcı olabilir. Bununla beraber, kısa süreli tadilat ve tamirat işleri için daha kısa koli bantları da tercih edilebilir.

 

Metal Yüzeyler ve Tamir İşleri İçin

Metal yüzeyler ve tamir işleri için, çoğu zaman farklı türlerden bantlar tercih edilirler Plastik siyah veya metal renkli bantlar, dayanıklıdırlar ve bu nedenle de özellikle metal yüzeylerle çalışanlar için ideal bant tipini oluştururlar. Buna karşın standart koli bantlarının bazı türleri de, metal yüzeyler için uygun olabilir. 5cm’lik kalınlığa sahip ve ortalama uzunluktaki bir koli bandı bobini, çalışmalarınızda sizlere yardımcı olabilir. Geniş yapıştırma alanı ile bu bantlar, metal yüzeylere rahatlıkla yapıştırılabilirler.

 

Üretim ve Sanayii Kollarında Kullanmak İçin

Üretim ve sanayii kollarında kullanmak için, koli bandı ebatları son derece önemlidir. Metal yüzeyler ve diğer ayrıntılar da koli bandı seçiminde önemli yer tutarlar. Bu nedenle uzunluğu 200 metre – 800 metre arasında değişen koli bandı uzunlukları kullanım için uygundur. Aynı şekilde 5cm’lik yapıştırma yüzeyine sahip bantlar farklı üretim faaliyetlerinde rahatlıkla kullanılabilirler.

 

Kargo Firmaları ve E-Ticaret Şirketleri İçin

Kargo firmaları ve e-ticaret şirketleri için koli bandı enlik değerinden çok, bandın uzunluğu daha çok öne çıkan bir konudur. Zira koli bandı tüketimi fazla olan firmalar sık sık sipariş vermek veya koli bandı olmadan çalışmak istemezler. Bu nedenle 4cm’lik ene sahip ancak uzun koli bantları bu tip firmalar tarafından tercih edilip kullanılabilirler. Bahsettiğimiz koli bandı çeşidi aynı zamanda nakliye firmalarınca da sık sık tercih edilirler. Koli bantları, uzun olduklarından geniş bir kullanım ömrü sunarlar ve yapışkan yüzeyleri daha dar olduklarından kutu veya paketlerin açılması noktasında sizlere sorun çıkarmazlar.

 

Koli Bandı Ebatları

 

Günümüzde farklı ihtiyaç, iş alanları için farklı koli bandı ebatları ile üretim yapılmaktadır. Koli bandı boyutları, kullanım ömründen koli bantları kullanım alanlarına kadar pek çok şeyi etkilerler. Sizler de koli bandı boyutları konusunda fikir sahibi olmak isterseniz ve ebatları merak ediyorsanız, aşağıdaki listeden faydalanabilirsiniz.

Koli Bandı Genişlik Değerleri: Koli Bandı Enlik Değeri, 4,5cm ilâ 5cm arasında değişir. Bu değer, streç filmlerde çok daha yüksek olabilir. Yine Jumbo Bobin olarak bilinen bant türlerinde de, daha geniş değerlerle karşı karşıya olabilirsiniz.

Koli Bandı Boyutları (Uzunluk): Koli Bandı Uzunluğu, bobinlere sarılarak sizlere ulaşan koli bandı çeşitlerinin kullanım ömürlerini etkiler. Bununla beraber, daha geniş ve uzun yüzeylerle de farklı türden koli bandı çeşitlerini kullanabilirsiniz. Genişlikleri 4,5 – 5cm arasında değişen koli bandı seçeneklerinin uzunlukları 50 metre – 800 metre arasında değişir. Aşağıdan farklı koli bandı boyutları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Akrilik Bant, Koli Bandı ve Baskılı Koli Bandı Boyutları: 

  • Genişlik: 4,5cm Uzunluk: 50 metre
  • Genişlik: 4,5cm Uzunluk: 100 metre
  • Genişlik: 4,5cm Uzunluk: 200 metre
  • Genişlik: 4,5cm Uzunluk: 500 metre
  • Genişlik: 4,5cm Uzunluk: 800 metre
  • Genişlik: 5cm Uzunluk: 50 metre
  • Genişlik: 5cm Uzunluk: 100 metre
  • Genişlik: 5cm Uzunluk: 200 metre
  • Genişlik: 5cm Uzunluk: 500 metre
  • Genişlik: 5cm Uzunluk: 800 metre

Streç Film Boyutları: 

50cm x 300 Metre

 

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS