-

Kolokyumda Projeler Tartışıldı

Yazar:

12.12.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kolokyumda Projeler Tartışıldı

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Selçuk Belediyesi Kültür ve Gençlik Merkezi Mimari Proje Yarışması’nın sonuçlanmasının ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Efes Meslek Yüksekokulu’nda yarışmada dereceye giren gruplara ödüllerinin verilmesi, yarışmanın sonuçlarının tüm jüri üyeleri ve katılımcılarla beraber değerlendirilmesi amacıyla bir kolokyum düzenlendi.

Kolokyumun açılış konuşmasını yapan Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı; Selçuk’un zengin tarihi ve kültürel değerlere sahip bir kent olması sebebiyle Kültür ve Gençlik Merkezi için böyle bir yarışma düzenlediğini dile getirerek sözlerine başladı. Başkan Bakıcı; “Selçuk’taki Kültür ve Gençlik Merkezi’nin Selçuk’a yakışır özellikte olsun istedik. Böylesine bir eserin ancak bir yarışma projesiyle gerçekleştirilmesinin doğru olacağına inandık” dedi. Başkan Bakıcı’nın konuşmasının ardından Kültür ve Gençlik Merkezi Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi.

“Proje sahiplerine teşekkür ediyorum”

Yarışmaya katılan proje sayısının yüksekliğine de vurgu yapan Başkan Bakıcı; “Projelere baktığımız zaman hem sayısal anlamda, hem de nitelik anlamında muazzam projeler olduğunu görüyoruz. Ben bu sonucu Selçuk’un bir UNESCO Kenti olmasının yanı sıra yarışma şartnamesinin genç mimarlar için esneklik tanıması ve proje alanının tasarım yapmaya çok uygun bir imar planına sahip olmasına da bağlıyorum. Ben yarışmaya katılan tüm proje sahiplerine teşekkür ediyorum. Selçuk bu yarışmayla güzel bir proje kazandı. Bu projeyi hayata geçirme azmindeyiz. Selçuk’taki gençlerimiz, insanlarımız için önemli bir yapı ortaya çıkacaktır” dedi.Selçuk’un bir eğitim ve kültür merkezi olması gibi önemli bir misyonu olduğuna dikkat çeken Başkan Bakıcı; “Selçuk bir turizm ve tarım kentidir. Biz Selçuk’u tarihte olduğu gibi bugün de Türkiye’nin en önemli kültür ve eğitim merkezlerinden biri haline getirebilmeliyiz” diye konuştu.

Kolokyum keyifli geçti

94 mimarın katıldığı kolokyumun çok keyifli geçtiğini dile getiren Başkan Bakıcı; Çok heyecanlı ve güzel bir kolokyum gerçekleşti. Selçuk Belediyesi Kültür ve Gençlik Merkezi’nin yapımı bittiğinde gelip de görülmesi gereken bir eser olarak karşımıza çıkacak. Tamamen agorayı örnek alan bir proje olmuş. Bir yaşam alanı olacak olan bu merkez bütün kültürel ve sanatsal, eğitim ihtiyaçlarının karşılanacağı muazzam bir kompleks olacak” dedi. Başkan Bakıcı konuşmasının sonunda; İzmir Mimarlar Odası Başkanı Hasan Topal’a, Selçuk Belediyesi teknik ve idari kadrosuna, jüri başkanı ve üyelerine, yarışmaya projeleriyle başvuru yapan tüm katılımcılara teşekkür etti.

Bina değil yaşam alanı olacak

Selçuk Belediyesi Kültür ve Gençlik Merkezi Mimari Proje Yarışması’nın 75 sıra nolu projeyle birincisi olan Mert Velipaşaoğlu ile Didem Yavuz Velipaşaoğlu ödüllerini Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı’dan aldılar. Dereceye giren genç mimarlardan Didem Yavuz Velipaşaoğlu ödül töreni sonrası yaptığı açıklamada; “Burayı yaşanabilecek modern anlamada bir agora olarak tasarladık. Amacımız Selçuk’un tarihi zenginliğini yansıtan bir odak noktası yaratmaktı” dedi.

Referansımız Agora

Selçuk’un tarihi yapısında Efes’i referans aldıklarını dile getiren Mert Velipaşaoğlu; “Burada gençlik için yapılacak olan merkez de referansını Efes’te yer alan Agora Meydanı’ndan alsın istedik. Binadan ziyade bir alan tanımladık. Sadece binaya sıkışmış değil; alanın hepsinin kullanılacağı bir proje yapmaya çalıştık” dedi. Kolokyumda yarışmaya katılan ve ödül alan projeler üzerine tüm yarışmacılar jüri üyelerine çeşitli sorular yönelterek karşılıklı fikir alış verişinde bulundu.

Kaynak: http://www.medyaege.com.tr

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS