KOLON KİRİŞ BİRLEŞİM BÖLGELERİ

Yazar:

15.11.2018

Kişi Okumuş

0 Yorum

KOLON KİRİŞ BİRLEŞİM BÖLGELERİ


Elimde olsa (mümkün olsa) işçilere şöyle derim:

“Kolonu, kirişi, döşemeleri hazırlayın, birleşim bölgelerini yaparken beni çağırın”

Taşıyıcı sistem cinsi ne olursa olsun, her birleşim bölgesi taşıyıci sistemin birer kalbidir.  İyi dizayn edilmiş birleşim bölgeleri çok kötü bir projeyi ayakta tutabildiği gibi, kötü dizayn edilmiş birlesim bölgeleri iyi hesaplanmış bir sistemi mahvedebilir. Birlesim bolgelerini, hem proje safhasinda, hem arazide uygulama asamasinda kusursuz olusturmak, taşiyici sistemin genelinde yapilacak bir çok hatayı tolere eder/edebilir.

Kolon kiris birlesim bolgeleri topaklanmış kutlelerin oldugu bolgelerdir.Atalet kuvvetlerinin(deprem kuvvetleri) büyük olduğu bölgelerdir.

Peki iyi dizayn edilmemis birlesim bolgesi ne sonuclar ortaya cikarir?

Birlesim bolgesi dedigimiz yer, kolonlarin, kirişlerin baglandigi bölgedir. Birlesim bolgesindeki bir kusur, o bolgeye baglanan tum kolonları, kirişleri kötü yönde etkiler. Birleşim bolgesi yeterli rijitlige ve dayanima sahip olmalıdir. Birlesim bolgesini  kapasitesi, kendisine baglanan her bir kirisin, her bir kolonun kapasitelerinden daha büyuk olmalıdır ki ayakta kalabilsin(bunun icin birtakim kapasite hesaplari yapiyoruz zaten). Eger bir  birlesim bolgesi yeterli dayanim ve rijitlige sahip degilse, ilgili cercevede olusan deplasmanlarin artmasina sebep olur. Cercevede deplasmanların artmasi demek ikinci mertebe etkilerinin artmasi yani ek tesirlerin olusmasi demektir.Bu durumda güc tukenmesine sebep olur ve gocme gerceklesir/gerceklesebilir. Betonarme bir yapida birlesim bolgesinde olusacak catlaklar, şekil degistirmeler bolgenin rijitlik kaybina ugramasi anlamina gelir. O halde bu  olgede rijitlik kaybi olmamasi icin, donatiların sık olmaması adeta bir  celik plaka gibi kiris ustune yer almamasi gerekir. Birlesim bolgesinde de suneklik onemlidir, suneklik sayesinde bu bolge de dayanim kaybi olmadan enerji tuketebilir. Betonarmede birlesim bolgeleri kiriş’in degil kolon’un devamı seklinde düzenlenmelidir.Dolayisiyle süneklik nedeniyle kolon etriyeleri birleşim bolgesinde devam etmelidir. Betonarme bir birlesim bolgesine yukaridan bakildiginda, kolonun tabani ve içi görulebilmelidir. Yukaridan baktiginiz da sadece mesnet donatilarini goruyorsaniz bilin ki birlesim bölgeniz hatalidir, duzeltilmesi gerekir.

Eger birlesim bolgesi civarinda bir catlak olacaksa, şekil değişikligi olacaksa bu catlak yada şekil degisikligi birlesim bolgesinin kendisinde degil, birlesim bolgesine gelen kiris uclarinda, kolon uclarinda olmalidir. Yukarida da belirttigim gibi bu durumda ancak birlesim bolgesinin dayanim ve rijitliginin, kendisine baglanan kiris ve kolonlarin dayanim ve rijitliginden daha buyuk olmasi ile saglanabilir.

Bir tasiyici sistem tasarliyorsak vaktimizin cogunu birlesim bolgesi tasarimina ayiralim. Bir uygulama kontrolu yapiyorsak yine vaktimizin çoğunu birlesim bolgeleri kontrolune ayiralim…

Birlesim bolgeleri iyi tasarlanmıs ve uygulanmiş bir sistemi gercekten yıkmak cok zordur…

 

Ahmet CELIKKOLLU

Insaat Muhendisi

ESKISEHIR

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

19.01.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5770 ₺ 5740 ₺ 5710 ₺
İzmir 5615 ₺ 5590 ₺ 5540 ₺
Karabük 5700 ₺ 5625 ₺ 5550 ₺
Biga 5730 ₺ 5690 ₺ 5650 ₺
Payas 5600 ₺ 5570 ₺ 5540 ₺
Gebze 5710 ₺ 5680 ₺ 5650 ₺
Samsun 5740 ₺ 5740 ₺ 5650 ₺
Ankara 5680 ₺ 5650 ₺ 5620 ₺
Bursa 5695 ₺ 5670 ₺ 5620 ₺
Kütahya 5695 ₺ 5670 ₺ 5620 ₺
Sivas 5710 ₺ 5680 ₺ 5650 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ