-

Konut alırken inşaatın sahibi firmanın önemi ne?

Yazar:

12.04.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

Konut alırken inşaatın sahibi firmanın önemi ne?

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Son birkaç yıldır markalı konut projelerinde yaşanan sorunlar, arkasında binlerce mağdur bırakırken yeni ev almak isteyenler ise ister istemez kimden ve nasıl ev almalıyız sorularını sorgulamaya başladı. Türkiye’de konut pazarlama sektörünün öncüsü İngiliz – Türk ortaklı uluslararası konut pazarlama şirketi Universal21 Yönetici Ortağı Philip Skorochod ev almanın ciddi bir iş olduğunu ve mutlaka uzman kişilerin yardımlarıyla, danışarak ve acele etmeden birikimlerin harcanması gerektiğini vurguluyor. Özellikle sonradan pişman olmamak, yaşanabilecek sıkıntıların aşılabilmesi için bir uzmana danışılması gerektiğini ve yatırım yapılacak evin, müteahhit veya konut projesinin çok detaylı araştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

 Proje sahibi firmanın detaylıca araştırılması gerekmektedir. Üretici firmanın geçmişte hangi sektörde ne işler yaptığını, güvenilir olup olmadığını ve kurumsallığını mutlaka incelenmeli. İnşaat firmasının tecrübe ve mali yapısı konutun kalitesi, altyapı güvenirliği ve zamanında teslimi için önemlidir. Bilindik ve güvenilir inşaat firmaları arasından bir seçim yapmak bu kriter için çok vakit harcamamanızı sağlar.   Türkiye’de konut pazarlama sektörünün öncüsü İngiliz – Türk ortaklı uluslararası konut pazarlama şirketi Universal21 Yönetici Ortağı Philip Skorochod şu uyarılarda bulunuyor:

Bina Ruhsatları / İnşaat Ruhsatları: Bu ruhsatlar ve izinler herhangi bir imarın inşaatından önce alınması gereken yasal şartlardır. Universal 21, zaman zaman yatırımcılara projelere mümkün olan en erken şekilde girmelerine olanak sağlayan piyasa öncesi fırsatlar sunmaktadır. Çok sayıda imar piyasa öncesi bazda çalışmakta ve bu nedenle bir yatırımın erken aşamalarında bina ruhsatları bulunmamaktadır. Bu durumda, paralar bir güvenli hesapta (emanet hesabı) ya da itibarlı bir avukatın müşteri hesabında tutulmalıdır. Para ancak tüm gerekli bina ruhsatları alındıktan sonra kat irtifakları kurulduğu zamanmüteahhitlere serbest bırakılmalıdır. Burada önemli olan yalnızca kendi arsalarına sahip olan müteahhitlerle iş yapmaktır, çoğu müteahhit arsa satın almaz ya da kendi arsası yoktur, bunun yerine arsa sahibiyle bir takas sözleşmesi yapmayı tercih ederler ve bu sözleşmede tamamlanmış projeyi kimi zaman yarı yarı yaya kadar paylaşmayı kabul ederler ve bu zorluklarla dolu bir süreç anlamına gelir. Arazi sahipleri fikirlerini değiştirir, satış performansından memnun olmaz, kendi konutlarını müteahhite rakip olarak daha düşük fiyatla satmaya başlar, standartları kabul etmez ve inşaatın durması için yasal yollara başvurur…

 Müteahhit Arkaplan Kontrolleri / Performans Geçmişi : Universal21 her zaman yüksek standartlı ve zamanında teslimatla tanınmış deneyimli müteahhitlerden projeler edinir. Tüm diğer şeylerin arasında, gelecek projeler için iyi bir referans noktası olarak önceki projeleri yakından inceleriz. Ayrıca göze çarpan herhangi bir şey ya da  geçmiştemüteahhite karşı açışmış hukuk davaları olup olmadığını görmek için avukatlarımızdan kapsamlı bir yasal araştırma yürütmelerini isteriz. “Bir müteahhit en azından arsa satın alma, yürürlükteki imar izinlerini alma, projeyi tasarlama, mesleki ücretler, site altyapısını geliştirme ve merkez tesislerin inşaatı maliyetlerini karşılamak için mevcut yeterli finansmana ihtiyaç duyar. En iyi durumdamüteahhit, binayı inşa etmek için yeterli finansmana sahiptir ve inşaat için müşteri peşinatlarını kullanması beklenmez. Peşinatların kullanılması bir alıcı için çok tehlikeli bir durumdur.

Arsa Tapusu Araştırma: Sahiplerin belirtildiği gibi olduğundan ve arsa üzerinde herhangi bir ipotek, borç ya da taahhüt olmadığından emin olmak için kapsamlı bir tapu araştırması yapılır.   Satış Sözleşmeleri: Müşterilerimize tam koruma sağladığımızdan emin olmak için avukatlar ve tarafımız arasında incelenir ve kabul edilir. Biz gecikmeler için cezalar olmasını, bina ve iç garantilerin tamamen kapsanmasını, yapılacaklar formunun sözleşmenin ayrılmaz bir parçası olmasını, müşterinin herhangi bir üçüncü şahsa devredebilme hakkının olmasını, ödeme ve tamamlanma tarihi ve tapu devri vb. Konuların açık ve net olmasını talep ederiz. Tüm broşürler, planlar, teknik şartnameler, ortak tesisler ve her türlü sözlü anlaşma bu sözleşmenin bir parçasını oluşturur.

Avukatlar: Avukatınız sizin için  ve yalnızca sizin için çalışmalıdır. Avukatınız, işlem sırasında başka hiç kimseyi temsil etmemelidir. Bu kulağa sadece bir varsayım gibi gelebilir… Ancak çok sayıda ülkede avukatlar yasal olarak bir işlemdeki iki tarafı da temsil edebilir ve çok sayıda ülkede medeni kanun yürürlüktedir. Medeni kanunun tamamen siyah-beyazdır. İster haklı ister haksız olun adil yargılanmak için savunma yoktur… Hem yerel dile hem de kendi dilinize çevrilmiş sözleşme elinizde bulunsun ve kendiniz dikkatli bir şekilde okuyun. Anlamadığınız şeyleri avukatınızdan açıklamasını isteyin. Avukatınız, ülkesinde normal bir prosedür olan bir maddeyi açıklamayabilir ancak bu madde ülkenizde yapılanlardan çok farklı olabilir. Türkiye’de çoğu insan avukat masrafından kaçınmaya çalışır ve yalnızca bir sorun oluştuktan sonra avukata başvurur ki artık çoğu zaman davalarında herhangi bir başarı kazanmaları için çok geçtir.

 Türkiye’de konut pazarlama sektörünün öncüsü İngiliz – Türk ortaklı uluslararası konut pazarlama şirketi Universal21 Yönetici Ortağı Philip Skorochod sözlerine şu şekilde devam etti: “Universal21’in uzun yıllardır çok sayıda farklı ülkede konut bulma ve müzakere etme tecrübesi vardır. İstanbul piyasasında başarılı olmalarının nedenlerinden biri de firmanınbu deneyimidir. Satış tamamlandıktan çok sonra bile kira yönetimi sağlayan sistemleriyle eşsizdir ve bu da müşterilerini gözetmelerini sağar. İste bu nedenle sloganımız:” “Bizi özel kılan satıştan sonra sağladıklarımızdır ”dedi.

Kaynak : Milliyet

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS