-

Konut Sigortası Zorunlu Mu? DASK Yerine Geçer Mi?

Yazar:

05.02.2023

Kişi Okumuş

0 Yorum

Konut Sigortası Zorunlu Mu? DASK Yerine Geçer Mi?

Konutlar yaşam alanı olarak kullanılma özellikleriyle hayatlarımızda büyük öneme sahip alanlardır. Bu önemli alanlar deprem gibi doğal afetlerden, yangın gibi kazalardan ve hırsızlık gibi sorunlardan dolayı zarar görebilir. Konut sigortası bu tip beklenmedik durumlarda ortaya çıkabilecek maddi hasara karşı bir önlem olarak yaptırılan sigorta çeşididir. Bunun yanı sıra yalnızca depreme bağlı hasarlara yönelik olan zorunlu deprem sigortası da konutlar için yapılan sigortalar arasında yer alır. Konut sigortasının DASK yerine geçip geçmediği ve zorunlu olup olmadığı ile ilgili detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Konut Sigortası Nedir?

İlk olarak konut sigortasının DASK yerine geçip geçmediği konusuna geçmeden önce bu sigortanın ne olduğunu inceleyelim. Temel olarak konut sigortası yangın, hırsızlık, su baskını gibi sorunların yarattığı maddi kayıplara karşı bir güvence olarak yapılan bir sigorta çeşididir. Ayrıca poliçe kapsamına göre bu sigorta cam kırılması, konuta araba çarpması, terör olayları gibi durumların meydana getirdiği zararları da içerebilir. Bunun yanı sıra bu sigorta deprem durumunda DASK sigortasının kapsamadığı çeşitli zararları da karşılayabilir.

Konut Sigortası Zorunlu Mu?

Evler için beklenmedik durumlara karşı zorunlu deprem sigortası dışında konut sigortasından da faydalanılabilir. Peki konut sigortası neleri kapsar?: İster ev sahipleri ister kiracılar konut sigortasının belirli teminatlarından yararlanabilirler. Kiracıların bu alanda evdeki eşyaları sigorta altına almak için yararlanabileceği sigorta eşya sigortası olarak bilinir. Peki bu sigortayı yaptırmak zorunlu mudur? Konut sigortası yaptırılması zorunlu bir sigorta değildir ve yapılması isteğe bağlı olarak gerçekleşir. Bir evi sigorta poliçesi kapsamında çeşitli durumların oluşturabileceği maddi hasara karşı güvence altına almak için bu sigorta kullanılabilir.

DASK Nedir?

Dask nedir? Detaylıca açıklamak gerekirse; isteğe bağlı olarak yapılan konut sigortası ile evlerde olabilen çeşitli maddi zararlara karşı bir önlem alınabilir. Bunun yanı sıra evler için yapılan, DASK sigortası olarak da bilinen zorunlu deprem sigortası isimli bir diğer sigorta türü de bulunmaktadır. Evler için bu sigortayı yaptırmak zorunludur ve her yıl DASK yenileme işlemleri yapmak gerekir. Konutlar için su, elektrik ve doğalgaz abonelikleri yaptırılırması için DASK sigortası yapılmış olmalıdır. Temel olarak bu sigorta deprem ve depreme bağlı çeşitli durumların oluşturduğu maddi hasara karşı bir önlem olarak yapılmaktadır.

DASK ve Konut Sigortası Aynı Mı?

İkisi de evler için yapılan birer sigorta türü olduğu için zorunlu deprem sigortası ve konut sigortasının aynı olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu iki sigorta birbirinden bağımsız ve farklı özelliklere sahip sigorta çeşitleridir. Öncelikle DASK sigortası zorunlu bir sigorta türüyken konut sigortası isteğe bağlı olarak yaptırılır. DASK yalnızca deprem ve depreme bağlı zararlara yönelik bir sigortadır. Konut sigortasının teminatları ise yangın, hırsızlık, su baskını gibi birçok durumu kapsayabilir.

Konut Sigortası DASK Yerine Geçer Mi?

İsteğe bağlı olarak yapılan ve DASK sigortasından farklı özelliklere sahip olan konut sigortası, zorunlu deprem sigortası yerine geçmez. Evlerde elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri için DASK sigortasının yaptırılması gerekir. Zorunlu bir sigorta olmayan konut sigortasını yaptırırken bu sigortanın DASK yerine geçmeyeceğini unutmayın.

Konut Sigortası ve DASK Nasıl Yaptırılır?

Konut sigortası alma işlemleri bu hizmeti sağlayan sigorta şirketlerinin yetkili acentelerinde veya online olarak yalnızca birkaç adımda yapılabilir. Bunun için farklı şirketlerin sunduğu konut sigortası fiyat tekliflerini Sigortam.net üzeirnden inceleyebilirsiniz. DASK sigortası almak için gerekli işlemleri online olarak yapabilirsiniz. Ayrıca her yıl düzenli olarak yapılması gereken DASK yenileme işlemi de internet üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

 

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS