KONUT TAKİP SİSTEMİ HAYATA GEÇİRİLİYOR

Yazar:

27.01.2019

Kişi Okumuş

0 Yorum

KONUT TAKİP SİSTEMİ HAYATA GEÇİRİLİYOR


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konut pazarında sağlıklı veri sağlanması için çalışma başlattı. ‘İkinci 100 Günlük Eylem Planı’na giren çalışmanın adı ‘Konut Piyasası Takip Sistemi’ olacak. Söz konusu sistemle konut pazarına ilişkin gerçek rakamlar ortaya çıkacak. Sektörün yol haritası için en temel gereksinim olan doğru envanter de bu çalışmayla oluşacak. Hangi ilçede kaç proje yapıldı, kaçı satıldı, kaçı boş bekliyor belli olacak. Böylece arzın talebin önüne geçtiği bölgeler tespit edilecek, kamu o bölgelerde yatırımcıyı yönlendirecek. Dönem dönem ortaya çıkan ‘Konutta balon var mı’ sorusu da bu çalışmayla yanıt bulacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Toplanacak ve analiz edilecek olan bu veri sayesinde Türkiye’nin gayrimenkul üretimi ve satış faaliyetine ilişkin makro ölçekte izleme, değerlendirme ve planlama imkânına kavuşulacak. Elde edilen sonuçlar TÜİK vasıtasıyla kamuoyuyla paylaşılması sonucunda gayrimenkul sektörü paydaşları üretim kararlarını, bireysel yatırımcı da yatırım kararlarını daha doğru verecek” dedi.

“ŞEHİRLERİN NEYE İHTİYACI VAR, NEYE YOK GÖRECEĞİZ”
Gayrimenkul sektörünün ve şehirlerin sağlıklı büyümesi için en temel gereksinimin doğru veri olduğuna dikkat çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakanlığımıza bağlı birimler çalışarak doğru verileri ortaya koyacak. Şehirlerin neye ihtiyacı var, neye yok göreceğiz. Belli bölgelerde yatırımın yoğunlaşması, ihtiyaç fazlası ya da hatalı üretim yapılması milli servete zarar. Bu çalışmayı yaparken bir yandan inşaat yapan firmaların mali ve teknik yeterliliğine göre sınıflandırılması çalışmasında da sona yaklaşıyoruz. Bundan sonra nerede ne ihtiyaç varsa o yapılacak, kim yapabilecek seviyedeyse işi da o üstlenecek.”

NASIL BİR YOL İZLENECEK?
İnşaat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgeleri alınmış ancak ikamet kaydı alınmamış taşınmazlara ait veriler birbiri ile entegre edilerek, boş gayrimenkuller tespit edilecek. Türkiye Noterler Birliği’nden 01/03/2016 tarihinden itibaren kayıt altına alındığı bilinen satış vaadi sözleşmelere ait veriler talep edildi.

online


TAKBİS’ten elde edilen veriler ile MAKS ve Noterler Birliği’nden elde edilecek verilerin TÜİK verileri ile karşılaştırmalı analizleri yapılarak konut stoku istatistikleri elde edilecek. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında veri transferine yönelik bir protokol imzalanarak MAKS verilerinin ihtiyaç duyulduğu zamanlarda temin edilebilmesi sağlanacak.

MAKS’tan düzenli veri akışı sağlandıktan sonra, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilecek bir sistem yardımıyla toplanan tüm verilerin karşılaştırılarak analiz edileceği ve proje konusuyla ilgili düzenli raporlanmanın yapılabileceği düşünülüyor.

PROJE NASIL DOĞDU?
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye Noterler Birliği ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ile çeşitli görüşmeler yapıldı. Yapılan bu kurumsal görüşmeler ve gerçekleştirilen araştırma neticesinde, sektörün sağlıklı büyümesi için gerekli olan verinin herhangi bir kamu kurumu ya da özel-tüzel kişi tarafından kayıt altına alınmadığı görüldü. Çalışmaları devam eden Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS), Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) gibi sistemlere gerekli eklemeler yapılarak hem dağınık bir halde bulunan veriler bir araya getirilmesi hem de talep edilen verilere en kısa yoldan ulaşılması sağlanmış olacak.

 

KAYNAK : İNŞAAT DÜNYASI

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.


Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

20.01.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5740 ₺ 5710 ₺ 5680 ₺
İzmir 5555 ₺ 5530 ₺ 5480 ₺
Karabük 5700 ₺ 5625 ₺ 5550 ₺
Biga 5690 ₺ 5650 ₺ 5610 ₺
Payas 5500 ₺ 5470 ₺ 5440 ₺
Gebze 5670 ₺ 5640 ₺ 5610 ₺
Samsun 5740 ₺ 5740 ₺ 5650 ₺
Ankara 5660 ₺ 5630 ₺ 5600 ₺
Bursa 5625 ₺ 5600 ₺ 5550 ₺
Kütahya 5625 ₺ 5600 ₺ 5550 ₺
Sivas 5610 ₺ 5580 ₺ 5550 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ