-

yakan aydınlatma


Konutta KDV artışı gerekliydi, destekliyorum

Yazar:

12.02.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Konutta KDV artışı gerekliydi, destekliyorum

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, lüks konutlarda KDV artışının yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Turanlı, “Dar gelirli ya da memurun daire alırken KDV ödememesi doğru. Ancak lüks daire alma imkânı olan ödesin.” dedi.

Konutlarda Katma Değer Vergisi (KDV) artışına sektörden destek geldi. Pahalı konut alanın yüzde 18 KDV ödemesi gerektiğini belirten Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, “Lüks konut ve toplu konut karıştırılmamalı. Ben zengine ev yapıyorum. KDV’den ağlarsam haksızlık olur. Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) KDV’den muaf olması gerek.” dedi.

Skytürk360 TV’de Üç Nokta programına konuk olan Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Turanlı, KDV artışının doğru alınmış bir karar olduğunu kaydetti. Metrekaresi 5-6 bin dolar olan bir yerin toplu konutlu diye KDV’den muaf olmasının doğru olmadığını söyleyen Turanlı, “Toplu konut ve lüks konut karıştırılmamalı. Dar gelirli ya da memurun daire alırken KDV ödememesi doğru. Ancak lüks daire almış imkanı olan KDV ödesin.” şeklinde konuştu. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) Türkiye’de yanlış uygulandığını söyleyen Emrullah Turanlı, GYO’ların sadece arsa geliştirmesi gerekirken konut üretip satmasını ve vergi vermemesini ‘haksız rekabet’ olarak yorumladı: “Emlak gayrimenkul ortaklıkları hiçbir zaman konut üretip satamaz. Birimiz vergiden muaf, birimiz değil. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir uygulama yok!”

İstanbul Avrupa yakasında yeni Adliye binasına yakın bölgede Bulgar Vakfı arazisini kat karşılığı aldıklarını söyleyen Turanlı, buraya özel Türkiye’yi anlatan, bütün dünyanın dikkatini çekecek, albenisi, kullanılabilirliği yüksek, bütün insanların gidip gelebileceği ve bütün insanların zevkini tadabileceği bir proje hazırladıklarını açıkladı. İnşaata başlamak için hazır olduklarını ancak vakfın devletten alacağı onayı beklediklerini vurgulayan Turanlı, “Arazinin üzerinde Şişli Belediyesi, Milli Eğitim ve bir üniversitenin işgali var. Önce o meşru işgaller temizlenecek.” ifadesini kullandı. Turanlı, havalimanı işletmeciliğinde yeni fırsatları değerlendireceklerini ve 3 Mayıs’ta yapılması planlanan 3. havalimanı ihalesinde sürpriz yapabileceklerini söyledi. Kuzey Kıbrıs’ta Ercan Havalimanı ihalesini alarak Kıbrıs’a 350 milyon Euro yatırım yapan işadamı, “Bu herkesin cesaretle alacağı karar değil. Bu ülkeye güvenmezsen 350 milyon Euro’ya imza atamazsın. Ben Türkiye Cumhuriyeti’ne, KKTC’ye güveniyorum.” dedi.

İş hayatı ve projelerinden de bahseden Turanlı, Four Wind projeyle ilgili arazinin 44 dönüm olduğunu ve 3 bin metrekaresinin oturum, 41 bin metrekaresinin ise yeşil alandan oluştuğunu kaydetti. Projenin haziranda biteceğini belirten Turanlı, “Bürokratlar projenin çıkmaması için ellerinden geleni yaptı. Benimle çok uğraştılar, atmaları gereken imzaları atmadılar. Bu projenin Türkiye’de başka örneği yok.” ifadelerini kullandı. Arazinin 2.07 imarı olduğunu ve daha sonra Fikirtepe’ye 4 emsal verildiğini kaydederek haksızlığa maruz bırakıldığını söyleyen Turanlı, “Yüksek bina yapmaya karşı geldiler. Şimdi ise bütün bölgeyi değiştiriyorlar. Çünkü arazinin yüzde 10’unu oturup yüzde 90’ını yeşil alan bırakmak bürokratların kafasına ancak yer etti. Binaları yüksek yapalım. Geniş alanlar bırakalım, oralara ağaç dikelim, insanlar nefes alsın.” dedi. Maketten daire satılmasına karşı çıkan Turanlı, hiçbir resim ve maketin yerinde inşaatta uygulanmasının birebir mümkün olmadığına işaret etti.

Arazi işini kimseye bırakmam

Arazinin lokasyon değerlendirilmesini çok iyi yaptığını ifade eden Taş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, “Arazinin lokasyon tespitine bizzat kendim bakarım. Hiçbir arkadaşımın böyle bir yetkisi yoktur.” dedi. Ekonomik gelişmeler ne olursa olsun lokasyonlardaki mallarının değerinin düşmeyeceğini söyleyen Turanlı, “Bunlar lüks konutlar, gelir düzeyi çok üst seviyede olan insanların alabileceği mallar. Dünya ekonomisi altüst olsa yine bizim elimizdeki mal alıcısını bulur.” ifadelerini kullandı. Turanlı, şimdiye kadar, 15 yıl sonra bu değerlenecek diye arazi satın almadığını, böyle yapması halinde daha fazla para kazanabileceğini ifade etti. Turanlı, Taşyapı’nın en ucuz konutunun yaklaşık 4 bin dolar olduğunu kaydetti. Emrullah Turanlı, işlerini geliştirmek için geri planda kaldığı dönemde iflas ettiği yönündeki haberlerin maksatlı çıkarıldığını söyledi. Turanlı, “Biz ortadan çekilmedik. İşe başladığımdan beri geçen 35 yılda bir gün bile karşılıksız çekimiz olmadı. Bir gün eksi bakiyeye düşmedik. Bunların hepsi yalan. Elimizde 7-8 milyar dolarlık iş var. Basının önüne çıkıp projenizi anlatacaksınız. Yaptığınız işi anlatacaksınız. Yoksa benim bir magazin hayatım yok.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Zaman

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS