Köyün Muhtarı, HES Şirketinden Maaş Alıyormuş

Yazar:

08.10.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Köyün Muhtarı, HES Şirketinden Maaş Alıyormuş


Isparta ve Antalya sınırlarında yapımı sürdürülen Kasımlar Barajı ve HES projesine karşı yöre köylülerinin açtığı davada, davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile HES şirketi yanında müdahil olan köy muhtarlarının HES şirketinde çalışıyor gösterilerek maaşa bağlandığı iddia edildi.

Isparta ve Antalya sınırlarında, Yukarı Köprüçay Havzası’nda iki yıl önce inşasına başlanan Kasımlar Barajı ve HES projesi, iki ilde toplam altı köyü etkileyecek. Isparta Sütçüler’e bağlı Darıbükü köyünün büyük kısmı ise baraj tamamlandığında su altında kalarak haritadan silinecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2012 Temmuz’unda ÇED Olumlu Kararı verdiği projeye karşı yöre köylüleri Eylül 2012’de Isparta İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Ancak bir süre sonra yöre halkını şaşkına çeviren bir gelişme yaşandı. Baraj projesinden doğrudan etkilenecek olan Isparta sınırındaki Darıbükü, Kasımlar, İbişler, Çukurca ve Kesme köyleriyle Antalya sınırındaki Yeşilbağ köyünün muhtar ve belde belediye başkanları köylülerin açtığı davada, davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile HES şirketinin yanında yer aldıklarına dair mahkemeye talepte bulundular.

‘Muhtar HES şirketinde çalışıyor’ iddiası

Yetki karmaşası dolayısıyla bir süre sonra Danıştay 14. Dairesi’nin doğrudan üstlendiği Kasımlar Barajı davasında geçtiğimiz 2014 Temmuz’unda bilirkişi incelemesi yapıldı. Ancak keşif sırasında ilgili bakanlık ve HES şirketi yanında tam kadro hazır bulunan köy muhtarlarıyla ilgili tartışmalar bitmedi. Köylülerin iddialarına göre Darıbükü köyü Muhtarı Mehmet Avcu’nun, iki yıldır HES şirketinde ‘takograf’ kadrosunda çalışıyor gibi gösterilerek sigortasının yatırıldığı öne sürüldü.

HES şirketi muhtar için 2 yılda 46 bin liralık prim yatırmış

İddialarını belgeleriyle de kanıtlayan köylüler, 57 yaşındaki Darıbükü muhtarı Avcu’nun, 13. Kasım 2012 tarihinden bu yana HES şirketinde çalışan gösterildiğini ortaya koydular. Buna göre üst seviyeden sigorta pirimi yatırılan Muhtar Avcu adına şirketin iki yıldır yatırdığı toplam pirim tutarı 46 bin 354 TL’yi buluyor. Tartışmaların odağındaki muhtar Mehmet Avcu’nun HES şirketince ‘çalışan’ gösterilmeye başlandığı 13. 11. 2012 tarihi ile muhtarın bakanlık ve şirketten yana davaya müdahil olduğu tarih arasında yalnızca bir hafta bulunması ise dikkat çekiyor. Kayıtlara göre halen HES şirketinin çalışanı görünen muhtar Avcu, baraja karşı açılan davada Bakanlıktan yana müdahil olmak için diğer muhtarlar ile birlikte Mahkemeye verdiği dilekçede, projenin çevreye bir zarar vermeyeceğini öne sürerek, ÇED kararının iptal edilmemesini talep etmişti.

inşaat yapma oyunu

Köylülerin iddialarına göre ayrıca Bakanlık ve şirketten yana davaya müdahil olan diğer muhtarların da baraj şirketinden doğrudan ya da dolaylı olarak çıkar sağladığı öne sürülüyor.

Muhtar: Sadece sigortam yatırılıyor

Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Darıbükü köyü Muhtarı Mehmet Avcu, HES şirketine karşı köylünün haklarını savunduğunu öne sürerek, “memleketin her sorunu çözüldü de bir tek bizim bu işimiz mi kaldı? Ben günümün üçte ikisini bu şirketin işlerine harcıyorum. Köylünün önüne düşüp derdine koşuyorum. Emekliliğime az kaldı, şirket sadece benim sigortamı yatırıyor. Bir de traktör satın alıp sürücü tuttum, o da şirketin inşaat işlerinde çalışıyor. Bu tür olaylar bir tek bizde değil, her yerde yaşanıyor” dedi.

‘Ben sorunlarla uğraşıyorum’

Köylülerin eleştirilerine tepki gösteren Muhtar Mehmet Avcu, su altında kalacak olan Darıbükü köyünün evlerinin yerine köyün yukarısında yenilerinin yapılacağını, bu konuda Isparta İl Özel İdaresi yetkililerinin bir süre önce köye gelerek inceleme yaptıklarını da belirterek, “ben asıl bu sorunlarla uğraşıyorum. Şirket evlerin yapılacağını taahhüt etti. Su altında kalacak olan cami, yol, köy odası ve köprü gibi diğer kamu yapılarını da devlet yapacak” diye konuştu.

Köprüçap Platformu: Toplumsal çürümenin açığa çıkması

Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, Türkiye’deki HES gerçeğinin toplumsal çürümeyi de çarpıcı biçimlerde açığa çıkardığı öne sürülerek şöyle denildi: “Yukarı Köprüçay’da yaşanan ve yöre muhtarlarının adının karıştığı skandal, kamu adına hizmet yapması için devletin mührünün teslim edildiği sorumluların kişisel çıkarlarını halkın ve kamunun çıkarlarının üstünde gören toplumsal çürümenin bir yansımasıdır. Konuyla ilgili olarak yetkililerin bir an önce harekete geçmesini ve toplumsal vicdanı yaralayan olay hakkında gereğinin yapılmasını talep ediyoruz. Yöre halkının tepkisini çeken olayın sonuna kadar takipçisi olacağımız.”

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

04.12.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5130 ₺ 5100 ₺ 5070 ₺
İzmir 4995 ₺ 4970 ₺ 4920 ₺
Karabük 5100 ₺ 5050 ₺ 5000 ₺
Biga 5020 ₺ 5000 ₺ 4980 ₺
Payas 4960 ₺ 4930 ₺ 4900 ₺
Gebze 5060 ₺ 5030 ₺ 5000 ₺
Samsun 5150 ₺ 5150 ₺ 5080 ₺
Ankara 5120 ₺ 5090 ₺ 5060 ₺
Bursa 5065 ₺ 5040 ₺ 4990 ₺
Kütahya 5065 ₺ 5040 ₺ 4990 ₺
Sivas 5070 ₺ 5040 ₺ 5010 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ