-

Kültürpark Projesi’ne İtiraz: Korunmalıdır!

Yazar:

08.09.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kültürpark Projesi’ne İtiraz: Korunmalıdır!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yeşil alan miktarını artırmak ve fuar hollerini yıkıp yerine daha küçük bir alanda kültür merkezi yapmayı planladığı, ağaç kesilmeyeceğini ilan ettiği Kültürpark Projesi’yle ilgili tartışmalar panel konusu oldu. İzmir Mimarlık Merkezi’nde yapılan “Kültarpark’a dokunma” adlı panelde meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Kültürpark’a duyarlı İzmirliler yeni projeyi konuştu.

 

Yeni Asır’ın haberine göre, panelde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ümit Erdem, eski Fuar Müdürü Mehmet Refik Soyer, gazeteci-yazar Yaşar Aksoy, Mimar Ebru Türkdamar, Peysaj Mimarları Odası İzmir Şubesi Başaknı Özay Yerlikaya ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Özlem Kocaer Şenyol konuşmacı oldu. Fuar eski Müdürü Mehmet Refik Soyer, Kültürpark’ın Yüksel Çakmur’un İzmir Büyüşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde dönemde açılan yarışmayla elde edilen bir proje olduğunu söyledi. Kültürpark dönüşümünün yıllar önce 1989- 1990 yıllarında planlandığını belirten Soyer “Kültürpark içinde fuarcılık fonksiyonları ile Kültürpark fonksiyonlarını ayırma görüşü ortaya çıkmıştı. O zaman bu alanı İzmirlilere daha çok faydalandırmayı sağlamak ve yeşil varlığını daha çok arttırma kararı almıştık. O dönemde ciddi bir çalışma başladı .Yarışmayı İzmirli mimar Şükrü Kocagöz’ün projesi kazandı. Bugünkü proje yeni bir proje değil. Yarışma birincisi projeyi geçmişte uygulama fırsatı olmamıştı” dedi.

Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi Başkanı Özay Yerlikaya, yeni Kültürpark projesi kapsamında yapılacak çalışmalarda canlı dokusuna zarar verileceğini öne sürdü. Yerlikaya, yer altı otoparkları, yaya yolları, yeni bina projeleri gibi çok sayıda noktaya karşı olduklarını söyledi. Yerlikaya, “Bugün İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir’in boş bir alanında bu projeyi tanıtsaydı önerilerimiz sunar teşekkür ederdik. Ancak Kültürpark tarihi dokusu ve canlı çeşitliliği ile bir miras değerindedir. Kültürpark için isteğimiz son derece nettir. Kültürpark, kültür varlığı arttırılarak korunmalıdır. Kültür merkezi adı altında yapılacak binalar iptal edilmelidir. Bu proje Kültürpark alanının tamamını şantiye alanına dönüştürecektir. Bu da fuarın canlı dokusuna zarar verecektir. Kültürpark’ın boş alan yaratmayacak endişesiyle doldurulması işlevini kaybettirecektir. Bayraklı bölgesindeki yeni kent alanındaki kültür merkezleri ve sergi alanları İzmir’in ihtiyaçlarını karşılayacak kapasitededir. Kültürpark’ın kent parkı özelliği ön plana çıkarılmalıdır. Bu alanda yeni projeler yapmak yerine, yeşil çeşitliliğinin arttırılması, hangar şeklindeki yapıların kaldırılarak yerine yeşil alan yaratılması, ulaşım imkanlarının arttırılması, güvenlik imkanlarının sağlanması, mevcut kafe ve eğlence yerlerinin geliştirilmesi gerekiyor” dedi.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Özlem Şenyol Kocaer ise mevcut aşamada İzmir’in önemli bir dönüm noktasında olduğunu söyledi. Projeyle ilgili endişelerini Büyükşehir Belediyesi’ne ilettiklerini belirten Kocaer “Bizim baştan eleştirdiğimizin proje ile somutlaştığını görüyoruz. Proje şu an onay aşamasında. Bu nedenle bir dönüm noktasındayız” dedi. Panelin forum bölümünde ise Kültarpark konusunda paneli dinleyen İzmirliler görüşlerini açıladı. Forumda görüşlerini açıklayanlar genellikle projeyi eleştirdi. Kültürpark’ın park işleviyle kalmasını , yıkımlardan sonra yeni bina yapılmamasını istedi.

kaynak:yapi.com.tr

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS