Lyublyana’nın İlk Camisinin Temeli Atıldı

14.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Lyublyana’nın İlk Camisinin Temeli Atıldı

Slovenya’da yaşayan Boşnakların yıllardır hayallerini süsleyen İslam kültür merkezi ve cami projesinin temeli atıldı.

Slovenya’nın başkenti Lyublyana’da ilk kez inşa edilecek İslam kültür merkezi ve cami için düzenlenen törene Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, Slovenya Başbakanı Alenka Bratuşek, eskiSlovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk, Katar İslam İşleri ve Vakıflar Bakanı Gaith Mubarek Al Kuwari, Bosna Hersek Reis-ul Uleması Hüyesin Kavazoviç, SlovenyaMüftüsü Necad Grabus ve Lyublyana Büyükşehir Belediye Başkanı Zoran Yankoviç’in yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak üyesi İzzetbegoviç, bugünün Müslümanlar için çok anlamlı bir gün ancak AB üyesi olan Slovenya vatandaşları için de önemli bir tarih olduğunu söyledi.

Slovenya devletine ve Lyublyana belediye yönetimine projeye verdikleri destek dolayısıyla teşekkür eden İzzetbegoviç, “Bu tarihi projeye katkı sağlayan ve yardımlarıyla Slovenya Müftüsü Grabus’a destek olan tüm dost ülke yöneticilerine ve hayırseverlere teşekkür ederim” dedi.

Bugün temelini attıkları caminin, Slovenya’da yaşayan Boşnakların ikinci evi olacağını kaydeden İzzetbegoviç, şunları söyledi:

“Burası ibadetlerini yerine getirecekleri, dua edecekleri bir yer olmanın yanı sıra, aynı zamanda toplanıp aile veya arkadaş ortamında sohbet edebilecekleri bir merkez olacak. Bizim farklılıklarımız bizim zenginliğimizdir, kusurumuz ya da eksikliğimiz değil. Bu farklılıklara saygı gösterilmesi, demokratik diyalog ve karşılıklı saygı, istikrarlı bir sosyal hayatın da temelidir.”

Slovenya’da yaşayan Boşnakların, Bosna Hersek ile Slovenya arasındaki iyi işbirliğini sağlayan bir köprü olduğunu söyleyen İzzetbegoviç, AB’nin ise yakın zamanda iki ülke vatandaşlarının ortak evi olacağına inandığını sözlerine ekledi.

Tören çerçevesinde, ilahiler ve Kur’an-ı Kerim okunurken, ünlü Boşnak şarkıcı Halid Beşliç de bir ilahi seslendirdi.

İslam Kültür Merkezi ve Camisi projesi, ilk kez 1969 yılında gündeme gelmiş, o dönemde ilgili makamlara yapılan başvuruya ancak 1980’li yıllarda olumlu yanıt verilmişti. Bunun üzerine, Lyublyana Belediyesi tarafından kültür merkezi ve cami için yer gösterilmiş fakat inşaat izni, Kültür Mirasını Koruma Kurumunun itirazına takılmıştı.

Merkezin yapılması için 1997 yılında yeniden yer gösterilmesinin ardından cami tartışmaları alevlenmiş ve konunun referanduma götürülmesi gündeme gelmişti. Bu talep de Anayasa Mahkemesi engeline takılmıştı. – Ljubljana

kaynak: haberler.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ