Majik 110 gün sonra mühürlendi

Yazar:

22.01.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Majik 110 gün sonra mühürlendi
İstanbul’un ilk sinema binası Majik’in yerine yapılan 17 katlı otel inşaatı, mahkemenin ruhsat iptal kararından 110 gün sonra durduruldu. İnşaat salı günü Beyoğlu Belediyesi’nce mühürlendi.

İstanbul ’un ilk sinema binası Majik’in yerine yapılan 17 katlı otel inşaatı, mahkemenin ruhsat iptal kararından 110 gün sonra durduruldu. İnşaat salı günü Beyoğlu Belediyesi’nce mühürlendi.

Taksim’de yıkılan Majik Sineması ve Maksim Gazinosu’nun yerine yapılan 17 katlı otel ve AVM inşaatı salı günü Beyoğlu Belediyesi’nce mühürlenerek durduruldu. Belediye , 1. İdare Mahkemesi’nin 3 Ekim 2013’te verdiği ruhsat iptal kararının eline geçmediğini söyleyerek inşaatı aylardır durdurmuyordu.

Tuna İnşaat’ın projesine göre kentte sinema salonu olarak inşa edilen ilk bina olan Majik ile arkasındaki Maksim Gazinosu yıkılarak yerlerine otel ve ticaret merkezi yapılacak. Projeye göre otelin yer üstünde 9, yer altında da 8 katı olacak. II No’lu Koruma Kurulu, tartışmalı kararında inşaatın Sıraselviler Caddesi’ne bakan cephesinde 27.50 metre (9 kata denk) yüksekliğe izin vermişti.

‘Kasten geciktirildi’
Ruhsatın iptaliyle sonuçlanan davayı açan, inşaata komşu Metro Park Hotel’in sahibi Mehmet Ali Durucan inşaatın aylar önce durdurulması gerektiğini fakat kasten geciktirildiğini söyledi. Durucan’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı, İBB ile Beyoğlu Belediyesi’ne açtığı davada mahkeme, inşaatın yapı ruhsatının yanında II No’lu Koruma Kurulu’nun projeyi onayladığı 21.07.2011 tarihli kararını ve Beyoğlu imar planlarının ilişkin kısımlarını da şehircilik-planlama ilkeleri ve kamu yararına aykırı bularak iptal etmişti.

Durucan, ruhsat iptal kararına karşı çıkan hakimin 2.5 ay boyunca kararın altına imza atmadığını söyledi. Durucan’ın iddiasına göre kararı elden teslim ettiği Beyoğlu Belediyesi de inşaatı 3 Ekim’den beri mühürlemedi. Ancak Belediye, kararın kendilerine pazartesi gününe kadar tebliğ edilmediğini söylüyor.

Proje daha önce TMMOB Mimarlar ve Şehir Plancıları Odaları tarafından dava konusu edilmişti. Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, projeye itirazında “İlgili koruma bölge kurulunun evrensel, ulusal koruma ilkelerine aykırı olarak söz konusu alandaki mimari-kültürel mirasımız hakkındaki kararını sadece ön cephe koruma (restorasyon) projesinin uygunluğu kapsamına indirgeyerek yıkımına; 4305 m2’lik parselin tümünün yapılaşmasını öngören 8 bodrum kat, zemin kat ve sekiz normal katlı toplam 448028 m2’lik çevre ve metro güvenliğini de tehlike altına alacak bir yapı kompleksinin ortaya çıkmasına onay veren kararının da yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir” demişti. Radikal, Aralık 2011’de “Beyoğlu’nda Emek derken Majik de gitti” başlıklı haberinde 17 katlı otel ve AVM projesinin II No’lu Koruma Kurulu’ndan geçtiğini haberleştirmişti.

İSTANBUL’UN İLK SİNEMA SALONUYDU
1914’te İstanbul’da ilk sinema salonu olarak Mimar Guilio Mongeri tarafından yapılan binanın ilk sahibi Sarızade Ragıp Paşa’ydı. Tescilli sinema yapısı Majik,Türk, Taksim, Venüs Sineması ve Maksim Gazinosu isimleri altında yıllarca İstanbul’a hizmet vermiş, 1970’lerden 2007’de AVM ve otele dönüştürülme çalışmaları başlayıncaya kadar Devlet Tiyatroları Taksim Sahnesi olarak işlevine devam etmişti.

‘AYRICALIKLI YAPILAŞMA HAKKI VERİLDİ’ 1. İdare Mahkemesi, otelin yapılacağı parsele ayrıcalıklı yapılaşma hakkı verildiğine, bunun civardaki diğer parseller ve sit alanının tarihi dokusuyla uyumsuz olduğuna, yapılaşmanın – özellikle de otoparkların – trafiği sıkıştıracağına, ayrıca üzerinde kültür varlığı bulunan parsellerin birleştirilerek tek parsele dönüştürülmesinin 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı olduğuna karar vermişti.

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

19.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3320 ₺ 3320 ₺ 3360 ₺
İzmir 3230 ₺ 3265 ₺ 3295 ₺
Karabük 3220 ₺ 3260 ₺ 3260 ₺
Biga 3260 ₺ 3285 ₺ 3310 ₺
Payas 3220 ₺ 3250 ₺ 3280 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ