Mantolamanın Önemi ve Yapılan Hatalar

Yazar:

18.04.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Mantolamanın Önemi ve Yapılan Hatalar

Bilindiği gibi yapılan mantolama işlemi harcanan tutarı 3 yıl içinde geri kazandırır. Özellikle ısınma ve soğutma giderlerini büyük ölçüde azaltan bir sistemdir. Bu sistemin bina dış cephelerine hatalı bir şekilde uyguladığınızda, önemli hasar ve maddi kayıp yaşandığına dikkat çeken Onur SÜRMELİ, bu işin mutlaka işini bilen, yeterli tecrübeye ve deneyime sahip kişilerce yapılması gerektiğini belirtti. Bunun yanında bazı hatalı uygulamalar, bina için yapılan tasarruf adına yapılan işlemi tersine çevirmektedir. Bu büyük çapta maddi hasara ve kayba yol açmaktadır. Yapı kimyasalları alanında önde gelen kuruluşlar arasında yerini alan KYK Yapı Kimyasal. İcra kurulu başkanı Onur SÜEMELİ; bunun en büyük nedeni bina mantolama ve uygulama işlemlerinde yeterli deneyime ve bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından yapılması olarak belirtti. Tüm mantolama işlemlerinin farklı bölgelerdeki ısı ve yalıtım gereklilikleri durumuna göre değişkenlik gösterdiğini ve uygulamanın da buna göre yapılması gerektiği belirtildi.
Onur Sürmeli’’ Binalara yapılan ısı yalıtımı ve mantolama sayesinde ısıtma, soğutma giderleri açısından tasarruf sağlandığı ve binanın daha uzun ömürlü olmasına olanak sağladığını belirtti.Sadece ısı koruma açısından değil, nem, küf, bakteri oluşumu ve çürüme gibi sorunları da engellediği belirtildi.

 

Tüm bu sorunların giderilmesi ve önlenmesi ise elbette ki iyi bir mantolama tekniği ve kaliteli malzeme kullanılmasıyla mümkündür. Türkiye genelin de tüm konutları % 88 gibi büyük bir oranda ısı yalıtımı olmayan binalar oluşturuyor. Bu da yıllık 10 milyar dan fazla maddi kayba yol açmaktadır. Bir de bunlara yanlış mantolama ve kalitesiz malzeme eklenince durum daha da vahim bir hal almaktadır. Her mantolama işlemi binanın bulunduğu coğrafyaya uygun olarak yapılması gerekir.
MANTOLMA İŞLEMİNDE EN ÇOK YAPILAN HATALAR

1-Mantolama Yaptırmak Maliyetli
Yanlış. Mantolama yapılan bina 3 yıl içinde yapılan tasarruf ve koruma ile kendi amorti eder. Aynı zamanda Avrupa Birliği standartlarında bakıldığında her m² için 30 ila 40 TL arasında olmaktadır. Kaliteli ve iyi bir işçilikle binanın ömrünü de uzatmaktadır.

2- Sıcak iklime sahip yerlerde mantolama yapılmasına gerek yoktur.
YANLIŞ. Binaların ısıtılması kadar soğutulması da büyük maliyet gerektirir. Hatta bu miktar ısıyı koruma adına yani ısıtma maliyetinden çok daha fazla yani tam 1,5 kat oranında olmaktadır. Kılıma kullanımının çok olduğu bölgelerde ısı yalıtım mantolama işleminin mutlaka yapılması gerekir.
Bundan 13 yıl önce 2000 yılında yürürlüğe giren ısı yalıtım şartnamesine göre illerin iklim şartlarına göre bölge üzerinden ısı yalıtım ve mantolama teknik şartnamesi hazırlanmıştır.

3-Ucuz Malzeme ile Mantolama işlemi maliyeti düşer
Ucuz etin yahnisi misali, kalitesiz ve taklit ürünlerle yapılan mantolama işlemi size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Yapılan tüm emeklerin boşa gideceği kesindir. Çünkü binanıza her zaman mantolama yaptıramazsınız. Mutlaka 1. Sınıf malzeme ve işini iyi yapan firmalarla sözleşme imzalamak suretiyle mantolama işlemlerini yapmalısınız. Aynı zamanda mantolama için kullanılacak malzemenin takım halinde olması çok önemlidir.

4- Sürme yöntemi esaslı yalıtım malzemesi kullanılabilir
Bilindiği üzere ısı yalıtımında kullanılan malzemeler, ısı iletim katsayısı düşük ve belirli kalınlığa sahip olmalıdır. Bu durum asıl performansı belirleyen unsurlar arasındadır. Bundan dolayı mikron kalınlıkta uygulanan boya ve benzeri kimyasallar, sıvalar ile mantolama arasındaki fark ve performans çok fazladır.
5- Binamızın tüm duvarları yapı malzemesi gaz betondur. Mantolama ihtiyaç yok
Yanlış. Gaz beton sistemi de diğer yapı malzemeleri gibi ısıyı yüksek oranda iletir yani koruyamaz. Gaz beton uzun yıllardır kullanılmaktadır. Ama bu sistemlere de mantolama yapmadan tasarruf sağlayamayız. Mutlaka mantolama yapılması gerekmektedir.
6- Binamızın bir cephesi kuzeye bakıyor. Sadece oraya mantolama yapmamız yeterli
Binanın tüm cephelerinin mantolama işlemi ile çevrilmesi gerekmektedir. Bir alanın mantolama yapılıp, diğer kısımların yapılmaması ısı ve enerji kaybına yol açacaktır. Amaç ısının korunmasıdır.
Bunun yanında mantolama işlemleri bilindiği gibi 2000 yılında çıkan yasayla zorunlu hale gelmiştir.2017 Yılına kadar binaların enerji kimlik onayının alınması şart koşulmuştur. Ayrıca mantolama dışında uygulanan klasik sistemler ve eski uygulamalar mutlaka yerini modern ve kullanışlı olana terk etmelidir.

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ