Markalar Anadolu’ya odaklandı; yeni yatırımlar gelecek

Yazar:

25.01.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Markalar Anadolu’ya odaklandı; yeni yatırımlar gelecek


Anadolu’ya şehir oteli kazandırmak için başlayan yarış giderek hızlanıyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Işıl Dinçer, şehir otelciliğinin gayrimenkulde gelecek üç yılın pazarı olacağını belirtti.

Kerem KÖFTEOĞLU / Para Dergisi

Gayrimenkulde bir dönem alışveriş merkezlerinde yaşanan yatırım artışının son yıllar da otellerde görüldüğünü belirten TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Işıl Dinçer, “Tabii resort değil, şehir otellerinden söz ediyoruz. Son dönemde, bizim şirketimiz de en çok şehir otelleri için fizibilite raporları hazırlıyor. Yatırımlar bu yönde” dedi.

ANADOLU ŞEHİRLERİNE BEŞ YILDIZLI YATIRIMLAR

İstanbul’da Taksim ve Beşiktaş Barbaros Nippon Otelleri’nin sahibi olan Özbek Ailesi, kurdukları Point Hotel Management ile Anadolu’ya da yayılacak.

Çanakkale’de termal bir oteli olan mobilyacı Doğtaş da şehir otelciliği alanında yatırım yapacak.

Tekstil, enerji, inşaat, kimya ve catering alanlarında faaliyet gösteren Harput Holding ise üç otel açmayı planlıyor.

Kombassan Holding ise Bera Otel zincirini Ankara, Bursa ve Gaziantep’e yayacak.

Bumer Turizm, Mersin’e 136 odalı şehir oteli yatırımı yapacak uluslararası bir marka ile anlaşma sağlamak üzere.

Ofton İnşaat’ın da Anadolu’da şehir otelciliğine odaklanacağı konuşuluyor.

Doğa Çöl İnşaat Ağrı’da üç yıldızlı bir otel yapıyor.

Antalya, İstanbul ve Almanya’da otelleri bulunan Aygün Grubu, Afyonkarahisar’da Titanic Otel açmayı planlıyor.

Yaşarlar Holding de Afyon’a 30 milyon yatırımla beş yıldızlı bir otel yapacak.

Kosifler, Aksaray’da Hilton Oteli’ni hizmete açıyor.

Akfen Grubu bu yılın üçüncü çeyreğinde Ankara’da İbis Otel’i hizmete açacak. Otel 10 milyon euro’ya mal olacak.

Otel yatırımı bulunmayan Ardahan’da Uğurludağ Yalnızçam Kayak Tesisleri’nde inşası süren 70 odalı kış oteli 2014’te hizmete girecek.

Bitlis’e beş, Kars’a dört yeni otel yapılıyor. Bitlis’teki projelerden biri 108 yataklı butik bir otel. Yatırımcısı Taşar Yapı Turizm.

Bölgedeki üç adet beş yıldızlı otelin biri de Bitlis’te inşa edilecek. Diğer ikisi ise Diyarbakır ve Batman’da açılacak. Diyarbakır’daki beş yıldızlı otelin yatırımcısı Çizmeciler Otelcilik. Şehirdeki inşa halinde olan üç yıldızlı otelin yatırımcısı ise Karavil Dayanıklı Tüketim. Batman’daki yatırımın sahibi ise Esenkent İnşaat.

Anemon Grubu, 2014 sonu ya da 2015 başında Ankara’da 20 milyon dolara mal olacak bir yatırımla 80 odalı bir otel açacak.

Yine Kapadokya’da 80 odalı bir otel yatırımı için start verildi. Bu otelin yatırım maliyeti 30 milyon dolar olacak. Anemon yöneticileri, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında 50 otele ulaşmayı hedeflediklerini açıkladılar.

Hilton Grubu Elazığ’a bir Hilton kazandıracak. Şirket yönetimi şehirde Hilton Garden Inn Oteli için Yumakgil Şirketi’ne ait bir araziyi inceliyor.

Türkiye Barolar Birliği, Erzurum’a beş yıldızlı bir otel yapmayı planlıyor. Otel için Palandöken ve Bilkent Üniversitesi’nin bulunduğu bölgede tespit edilen arsalar için tahsis talebinde bulunuldu.

Gümüşhane, Arazlar A.Ş.’nin yatırımı ile ilk beş yıldızlı oteline kavuşuyor. Özcan Mahallesi’nde yapılacak otelin 120 odası olacak ve alt katında bir AVM yer alacak.

Anadolu’nun ilk tasarım oteli Konya’da açılıyor. Somuncu Grup bünyesinde faaliyet gösteren A Proje, yeni yatırımı konusunda çok iddialı.

Aykan Elektrik ve Özenpark Muş’a üç yıldızlı bir otel yapıyor. Rize’de Suada Turizm tarafından Pazar’ın Hamidiye mevkinde yapılmakta olan dört yıldızlı otelde çalışmalar son aşamaya gelindi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mollaköy Göletleri’nin bulunduğu alan üzerine Olimpik Su Sporları Merkezi ve beş yıldızlı bir otel projesini yürütüyor.

inşaat yapma oyunu

Hampton by Hilton Samsun Oteli, Ocak ayında kapılarını açıyor.

Ever Turizm, Wyndham markalı otellerden birini Sinop’a açmayı planlıyor.

Şanlıurfa’ya Urfa Otelcilik dört, Mirbey Yapı Turizm ise üç yıldızlı oteller yapıyor.

TÜSİAD öncülüğünde Şırnak’ın Cizre ilçesine 20 milyon TL yatırımla beş yıldızlı bir otel kurulması planı var. Oteli Koç Grubu’nun turizm markası Divan işletecek.

Trabzon’da Dünya Ticaret Merkezi’nin yerine beş yıldızlı bir otel yapılacak. 95 milyon TL’ye mal olacak oteli Liva İnşaat Ticaret Turizm ve Otelcilik Ltd. Şti’nin sahibi Dubaili İşadamı Necdet Kerem yapacak.

Uşaklı iş adamı Ahmet Ceylan, memleketinin ilk beş yıldızlı otelini şubatta açıyor. Ramada markasıyla hizmet verecek otel 124 oda ve 280 yatak kapasiteli olacak.

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde yapımına başlanan kayak merkezinin bu yıl hizmete açılması bekleniyor. Kayak merkezine 4 milyon 217 bin TL yatırım yapılacak.

Van’da Öz Yükseller üç, Hüsnü Duman ise dört yıldızlı bir otel yapmak için kolları sıvadı.

ANADOLU’NUN TÜM ŞEHİRLERİNE DİVAN EXPRESS GELECEK

Yılın ilk yarısında Gaziantep Divan Suit ile Eskişehir Divan Express otellerini açacaklarını söyleyen Divan Grubu Mali İşler ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı
Dr. Faik Öztunç, “Divan Mersin ile Divan Adana’nın inşaatları devam ediyor, 2015 yılının ilk çeyreğinde tamamlanacak. Bunların dışında Denizli’de 2014 yılında otel inşaatımız başlıyor. Malatya, Kayseri, Urfa ve Cizre’de çeşitli yatırımcılarla görüşmelerimiz devam ediyor. Anadolu’nun tüm şehirlerinde özellikle ‘oda & kahvaltı’ segmenti ile hizmet veren Divan Express markamız ile bulunmak istiyoruz. Trabzon, Antakya, Van, Konya, Mardin öncelikle yer almak istediğimiz şehirler. Bu şehirlerde yatırımcı arayışındayız. Ülkemizin büyük turizm potansiyelinin sadece yarısını kullanıyoruz.

“İKİNCİL VE ÜÇÜNCÜL KENTLERE İLGİ ARTACAK”

BDO Danışmanlık Yönetici Ortağı Mehmet Önkal ise Anadolu’daki tüm ikincil ve üçüncül kentlerin ilgi odağı haline geldiğini söyledi. Önkal, “Bu ilgi önümüzdeki dönemde de azalmayacak, tam tersine giderek artacak. Anadolu’daki mevcut otellerin kalitesinin düşük olması, işletmelerinin zayıf olması girişimcileri buralara kaliteli, marka oteller açmaya yöneltiyor. Türkiye’ye henüz gelmemiş zincir otelleri de önümüzdeki yıllarda görebiliriz.

Ortadoğu ve Körfez’in en büyük otel zincirlerinden Rotana Hotels buna örnektir. Rotana, hem İskenderun’a hem de İstanbul’a giriyor. İskenderun’daki 300 yataklı lüks Rhassos Rotana oteli bu yıl hizmete girecek. DAP Yapı, Maltepe’de hayata geçirdiği Burgu, Dalga ve Tango Kule Projeleri’nin işletmesi için Rotana ile el sıkıştı. Anlaşma uyarınca, bu üç projede yatırımcılar tarafından alınan daireler kullanılmadığı dönemlerde rezidans olarak kısa, orta ve uzun vadeli olarak kiralanabilecek. Projedeki rezidanslar, otel mantığı ile Rotana Grup’un beş yıldızlı otel zinciri markası Arjaan tarafından işletilecek.

Bunlar dışında birçok yabancı işletme şirketi kapımızı çalıyor. Öncelikle İstanbul’u istiyorlar; buradan Anadolu’ya açılma niyetleri bulunuyor. Anadolu’da otel açmak isteyen girişimcileri egolarını yenip, doğru yere doğru oteli yapmaların öneriyorum” diye konuştu.

“21’İNCİ ANEMON’U ANKARA’DA AÇIYORUZ”

Anemon Turizm İnşaat ve Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı
Salim Yavaş, 1990’dan bu yana Anadolu’da dokuzu beş yıldızlı, yedisi dört yıldızlı otel ve üç adedi de özel belgeli olmak üzere toplam 20 tesis yaptıklarını söyledi. “Biz Anadolu’da otel ihtiyacını 20 yıl önce tespit ettik” diyen Yavaş, “2013’te Anemon İskenderun Oteli’ni, yatırımı Rönesans Holding tarafından yapılan Anemon Samsun Oteli’ni ve yatırımı Bozkurtlar A.Ş. tarafından yapılan Anemon Adana Oteli’ni hizmete açtık. Bu işletmelerle birlikte toplam oda arzımızı yüzde 35 oranında artırdık. Grubumuzun 21’inci oteli Anemon Ankara’yı mayıs ayında hizmete açacağız. Ayrıca Ürgüp’te, doğal yapısı ve mimari özellikleri ile dünya çapında ün yapacağına inandığımız kaya oteli 2014 sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. Anemon Grubu olarak, Kırıkkale, İnegöl, Tekirdağ, Aksaray gibi ekonomik ve sosyal olarak gelişmiş bölgelerde otel yatırımı yapacağız” dedi.

“22 TANE DEDEMAN PARK AÇACAĞIZ

Dedeman Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rıfat Dedeman grubun beş yıllık hedeflerini şöyle anlattı: “1995’te Dedeman Rize ve 1998’de hizmete giren Dedeman Diyarbakır bu yöndeki ilk otellerimizdir. Anadolu’daki varlığımızı Konya, Şanlıurfa, Gaziantep gibi şehirlerde otel açarak artırdık. Turizm alanında iş geliştirme planlarımızın ve yatırım hedeflerimizin temelini Dedeman ve Dedeman Park markalarımızın eksenine oturtuyoruz.

10 yılda Dedeman Park otel sayımızı 2’den 22’ye yükseltmeyi planlıyoruz. Eskişehir, Malatya, İzmit, Mersin ve Adana gibi şehirlerdeki projeler üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca Van, Batman, Kastamonu, Edirne gibi şehirlerde de çeşitli projeler konusunda görüşmelerimiz sürüyor. Son yıllarda ekonomimizdeki büyüme ve iş hacminin artışı nedeniyle yerli ve yabancı otel zincirleri Anadolu’da otel açtı veya açmayı planlıyor.”

“10 YILDA 5 BİN YATAĞA ULAŞACAĞIZ

Ever Group Genel Müdürü Metin Gürler ise Anadolu şehirlerinde zincir marka otellerle büyümek istediklerini söyledi. Gürler, “Wyndham Gurubu ile 10 yılda 30 Ramada Encore Otel yapılması konusunda anlaşma yaptık. 2013-2023 yılları arasında yani 10 yılda, 33 otel ile 5 bin yatak kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz. Yeni otellere uygun bölgelerde arsa olarak kaba inşaatı bitmiş veya otel için tasarlanmış yapıları kiralamak için araştırma içindeyiz. İlk projelerimizi İzmir Egepark AVM’ de Wyndham Group’a ait İzmir Ramada Encore Oteli, İstanbul’daki Batışehir projesi içindeki Starwood Group’a ait Four Points by Sheraton ve Kocaeli’de Symbol 262 projesi içindeki Hilton Group’a bağlı Hampton by Hilton Oteli olarak açıklayabiliriz.

Turizm, sanayi ve ticaretin aktif olduğu hava ve demiryolu ulaşımının sağlandığı Anadolu şehirlerinde güvenilir marka otellere ihtiyaç olduğunu belirledik. Bu şehirleri ziyarete giden kişilere uygun fiyatla, beş yıldız konforunu farklılaşmış hizmet anlayışıyla sağlamayı amaçlıyoruz. Biz çözüm ortağı bir firma olarak, otel yatırımı yapmak isteyenlerle uluslararası markaları bir araya getiriyoruz. Anadolu’da otel açmak isteyen kişi ve gruplara mutlaka uluslararası bir otel zinciri ve profesyonel otel işletmesinde deneyimli firmalarla işbirliği yapmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

“300 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPACAĞIZ

Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat ise şu açıklamaları yaptı: “10 yılda 20 otel doğrultusunda bir fizibilite çalışması yapıyoruz. Hedeflerimiz içinde Anadolu önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle de önümüzdeki beş yıl içinde Anadolu’da otel açma planımız var. İlk otel yatırımlarımızdan bir tanesi İstanbul’da diğeri ise İzmir Bayraklı ‘da olacak. 110 odalı yaklaşık 8 bin metrekare bir alana sahip olan otelimiz, karma bir projenin içerisinde yer alıyor. Projede alışveriş merkezi, rezidans ve ofis alanları mevcut. İş oteli konseptli olarak hayata geçecek olan dört yıldızlı otelimiz dünyaca ünlü bir marka tarafından işletilecek.

Anadolu’daki yatırımcılar potansiyellerinin farkına vardı. Bulundukları şehrin potansiyelini başka yerlere taşımaktan vazgeçmeye başladılar. Anadolu’da da şehir otelciliğine yönelmemizde, Türkiye ticaretindeki bu yapısal değişim önemli bir rol oynuyor. Düne kadar kimse Mersin’i bilmezken bugün olimpiyatlara ev sahipliği yapar bir hale geldi. Kapadokya küçük Japonya oldu. Mardin herkesin bölgedeki ilk ziyaret noktası. Öte yandan, Anadolu’daki havaalanlarının sayısı da arttı. Gelir düzeyi ve kişilerin harcamaları arttı. Tüm bunlardan dolayı, ulusal ve uluslararası turizmin çok ciddi talep gösterdiği Anadolu, bizim açımızdan da önemli bir yatırım alanı. Bunlar Anadolu’da olmamız gerekliliğini gösteren ticari veriler.”

Kaynak: Turizimdebusabah.com

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EYLÜL AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

28.09.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4290 ₺ 4270 ₺ 4250 ₺
İzmir 4225 ₺ 4205 ₺ 4160 ₺
Karabük 4220 ₺ 4190 ₺ 4160 ₺
Biga 4260 ₺ 4240 ₺ 4220 ₺
Payas 4220 ₺ 4190 ₺ 4160 ₺
Gebze 4220 ₺ 4200 ₺ 4180 ₺
Samsun 4290 ₺ 4290 ₺ 4230 ₺
Ankara 4280 ₺ 4250 ₺ 4220 ₺
Bursa 4290 ₺ 4270 ₺ 4225 ₺
Kütahya 4290 ₺ 4270 ₺ 4225 ₺
Sivas 4370 ₺ 4340 ₺ 4310 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ