Marmara Depremi Nelerin Habercisi?

Yazar:

27.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Marmara Depremi Nelerin Habercisi?

Tekirdağ’da bugün saat 06.13’te merkez üssü Marmara Ereğlisi açıkları olan 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bir kaç dakika sonra peş peşe 2 artçı deprem daha yaşandı. İstanbullu depremi pek hissetmedi. Ancak bu depremin korkutucu başka bir boyutu daha var. Bu deprem neyin habercisi?

Hürriyet.com.tr’den Zeynep Güçlücan’ın haberine göre, İşte Prof. Dr. Ahmet Ercan ve  Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy’un açıklamaları:

 

Ahmet Ercan:

Dün Marmaray’ı tartışıyorduk bilim adamlarıyla. Marmara’da iki parçalı kırılmayla iki tane deprem olacak. Bir tanesi Sivriada, biri de Marmara Ereğlisi diye. Hangi kol önce kol önce kırılacak diye aramızda tartışıyorduk. Bu irdelemeden iş Tekirdağ kolunun çok deringen olduğu belki Sivriada’yı kırıp önce olacağı da konuşuldu. Önce Gölcük olup sonra Düzce depremini getirdiği gibi. Bunları konuşurken sabahına deprem oldu. Şimdi bu deprem gelecek depremin bir araştırması. Artçıları sürer.

Bu depremin önemi ne?

Bu deprem bize depremin ocağını gösterdi. Ocağı yaklaşık 7-10 km derinde olacak ve granit katmanı kırılacak. Bunları bir kere daha gösterdi.

BOTAŞ’ta büyük tehlike var

Önemli nokta bunun üzerinde bir doğalgaz biriktiricimiz var. BOTAŞ’ın doğalgaz kurgusu var burada. Burada büyük tanklar içinde doğalgaz biriktiriliyor. Burada tam depremin olacağı ocağın üzerinde yer alıyor. Burası aynı zamanda Eskişehir’den gelip Mudanya üzerinden Çorlu’ya gidip 2. kırığın tam kavşak noktası.Korktuğum olay korkutucu bir kurgu ama bu bir olasılık. Bu depremin olması durumunda yerin altında doğalgaz biriktiricisi ortasından yarılacak. Yarıldığı anda buradaki doğalgaz özgürleşip deniz üzerine çıkacak.

Denizde yangın çıkarsa…

Biriktirilen doğalgaz deniz yüzeyine çıkınca deniz içinde bir yangın çıkar. Bu yangın uzun süre sönmez. Bilmiyorum önlem aldılar mı ? BOTAŞ’ın doğalgaz kurgusu da etkilenir, borular kırılabilir. Sonucu büyük olur. Silivri’yi, Kumburgaz’ı, Tekirdağ’ı etkiler. Boyutunu tahmin edemiyorum. BOTAŞ önlemini aldı mı bilmiyorum ama bu olasılık gözümüzün önünde.

Büyük Marmara Depremi olacak mı?

Ben bu depremlerin bir alıştırma depremi olduğunu ve ardından büyük bir deprem geleceğini sanmıyorum ve paylaşmıyorum. Ana deprem oluncaya kadar bu bölgede bu depremlere kendimizi alıştırmalıyız.

Üşümezsoy: En deli fay

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy ise yaptığı açıklama o fay hattının 1912’de kırıldığını ancak içinde kalan stresin 4-5 büyüklüğünde depremler oluşturabileceğini söyledi.

İşte Üşümezsoy’un açıklamaları:

“Tekirdağ’daki olay 1912’de kırılan bir fayımız var. Bu fay Tekirdağ’dan geliyor Gaziköy’den geçip Silivri çukuruna geliyor.Bu fayda kırılma nedeniyle bu yüzyılda önemli bir deprem olmaz bu hatta.Ancak Silivri çukuruyla Ereğli çukuru arasında bir bölge var. Bu sırt üzerinde en aktif fay yer alıyor. En deli fay bu sırt üzerinde yer alıyor. 1912’de kırılmasına karşılık bu fay üzerinde yetersiz atılım nedeniyle bu tür depremler olabilir.

En deli fay

Bu deprem orta sırtta Marmara adasıyla Ereğli arasında yer alıyor. En deli faydır. Bu fay 1912’de kırılmıştı. Ancak içinde kalan stres 4 veya 5 büyüklüğünde depremler yaratabilir. Büyük deprem yaratmaz ama üzerinde kalan stres nedeniyle riski vardır. Büyük deprem yaratmaz küçük depremler yaratabilir. 6.3’ü geçmez.

Marmara depremi olacak mı?

Büyük Marmara fayı diye bir fay yok, Büyük bir deprem riski yok

 

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3310 ₺ 3310 ₺ 3350 ₺
İzmir 3220 ₺ 3255 ₺ 3285 ₺
Karabük 3200 ₺ 3240 ₺ 3240 ₺
Biga 3210 ₺ 3235 ₺ 3260 ₺
Payas 3200 ₺ 3230 ₺ 3260 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ