Marmaray’ın üzerine inşaat yasak da; Avrasya’nın üzerine yasal mı?

Yazar:

01.02.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Marmaray’ın üzerine inşaat yasak da; Avrasya’nın üzerine yasal mı?

17 Aralık operasyonunun üzerinden 45 gün geçti. Yaşananlara bakıldığında, öncelikle savcıların savları reddedildi, sonrasında görev yerleri değiştirildi ve dosyalar ellerinden alındı, nihayetinde dosyalara atanan savcıların yeni savlarda bulunacağı belirtildi. Madem öyle, gelen gideni aratırmış misali, yeni savları belirleyecek savcılara ışık tutacağına inandığım bilgiler sunmak isterim.

17 Aralık operasyonunun Fatih Belediye Başkanlığı ayağında, medyada en çok öne çıkan başlığın ”Marmaray üzerine otel inşaatı” olduğu malumunuz. İddia neydi?: Marmaray Tünelleri üzerine, 50 metre yaklaşma mesafesi içinde, inşaat yapılması tehlikelidir. Hatta Japon yetkililer, belediyeyi ve ilgili kurumları bu yüzden uyarmıştı.

Haberi ilk duyduğumda garipsedim. Nitekim Fatih İlçesi sınırlarında tek tünel inşaatı Marmaray değildi ve daha ciddi sorunlara neden olabilecek inşaat çalışmaları da yürütülüyordu. Avrasya Tüneli, Asya ve Avrupa Yakaları arasında lastik tekerlekli araçların geçişi için yapılan, Sahil Yollarını birleştiren ve şehir plancıları tarafından oldukça eleştirilen projedir. Burada bu eleştirilere değinmek, konuyu çarptırmak olur. Asıl konu, Marmaray ile deniz tabanında aynı derinlikte bulunan Avrasya Tünelleri’nin, karada geçtiği güzergahlar üzerinde, Marmaray Tüneli’ne benzer risklerin oluşumuna sebebiyet verecek inşaatların yapılıp yapılmadığıdır.

Marmaray Tüneli’ne risk oluşturacak otel inşaatı, 50 metre yaklaşma mesafesi içinde, yaklaşık 6 metre temel ve bodrum kat kazısı ile iddianamede yer almakta. Oysa Avrasya Tüneli’ne risk oluşturacak inşaat, tünellerin tam tepesinde, 10 metreden fazla temel kazısı ve fore kazık tekniğiyle daha da derinlere ulaşan tekniklerle Çatladıkapı’ya inşa edilmiş durumda: Çatladıkapı Evlendirme Dairesi. Öyleyse, Marmaray’a risk oluşturan durumların daha da vahimi, Avrasya’ya oluşturmaz mı? Bu konunun uzmanı değilim. Ancak böyle bir karşılaştırmanın yapılmasının ve Güney Koreli yetkililerin de böyle bir rahatsızlığı belediyeye iletip iletmediğinin sorgulanmasının gerekliliğini düşünüyorum.

Çatladıkapı Evlendirme Dairesi ile ilgili böyle bir rahatsızlığın iletildiği hususunda bilgiler dillendiriliyor. Ancak inşaat esnasında yaşananlar, bu sorunu gölgeleyecek boyutta. Konuyu dallandırmanın manası yok ama, bu yapının yapımı esnasında Mustafa Demir’in tasarım zevkiyle değiştirilen inşaat kalemlerinin, yapılıp yıkılıp yeniden yapılanlarının sayısı bilinmemekte. Bir gün geliyorsunuz duvar kaplamaları sökülüp desenli olmuş, bir gün beyaz ışıklar sökülmüş yerine sarı-lacivert ışıklar montelenmiş, başka bir gün Başkan gelmiş ”sökün” demiş ve yerine başka ahşap imal edilmiş. Tek katlı yapı için onlarca fore kazık yapılmış olması ve kenarlardan taşan çelik profillerle çatının taşınmasını zaten tartışmıyoruz. Ancak akıllara şu soru takılıyor: Proje nerede?

Projesiz işe başlamanın fizibilitesi sorgulanmalıdır. Bu noktada ”inşaat rantı” konusunu da tartışmalıyız. Hepsinden öte, iddianamede belirtilen hususların benzerlerini oluşturacak vakaları araştırmalıyız: Marmaray’ın üzerine inşaat yasak da; Avrasya’nın üzerine yasal mı? Sahil yolu gibi trafik açısından kritik bir noktaya, evlendirme dairesinin inşa edilmesindeki mantığı anlamak gerekir.

Kaynak: Radikal Blog (Azat YALÇIN)

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

23.08.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3100 ₺ 3100 ₺ 3130 ₺
İzmir 3020 ₺ 3055 ₺ 3085 ₺
Karabük 3000 ₺ 3080 ₺ 3080 ₺
Biga 3050 ₺ 3070 ₺ 3090 ₺
Payas 3050 ₺ 3080 ₺ 3110 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ