Melih Gökçek zeytinyağı gibi: Sahte ödülü kaptı, saldırmayı sürdürüyor!

Yazar:

17.02.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Melih Gökçek zeytinyağı gibi: Sahte ödülü kaptı, saldırmayı sürdürüyor!


Melih Gökçek’in büyük bir gururla kamuoyuna açıkladığı “Ankara en yaşanabilir kent” ödülünün, para ile bir ödül şirketinden alındığının ortaya çıkmasının ardından Gökçek’in avukatları haberin yayınlandığı tüm sitelere ihtar yolladı.

Gökçek basın toplantısında ise Yurt muhabirlerini hedef aldı

Bağımsız dergisinden İrfan Taştemur’un imza attığı haberin ardından Gökçek önce internet üzerinden saldırı başlattı, ardından da avukatları aracılığıyla habere yer veren tüm sitelere ihtar yolladı.

Sitelere ihtar
İhtar mailinde, Gökçek’in “şeref, onur ve saygınlığını rencide etmesi sebebi ile” haberlerin kaldırılması isteniyor. Haberin kaldırılmasının istenmesine karşın gönderilen mailde iddialara ilişkin herhangi bir ifadenin yer almaması da dikkat çekti.

Gökçek’in internet sitelerine gönderdiği ve yayınlanmasını istediği bir metin de yer alırken, burada şu ifadelere yer verildi:

Sitemizde yayınlanan “Gökçek’ten sahte ödül oyunu!” başlıklı yayında geçen ifade ve olguların Sayın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Melih Gökçek’in şeref, onur ve saygınlığını rencide emesi sebebiyle, anılan içerik yayından çıkarılmıştır. Bahse konu yayın sebebiyle, öncelikle Sayın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Melih Gökçek’in şahsiyetinden ve devamında tüm kamuoyundan özür dileriz.

Yurt muhabirlerine taciz
Konuya ilişkin Yurt gazetesinde yer alan habere göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek twitter’daki saldırılarını konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısına da taşıdı. Yurt’un Ankara büro çalışanlarını kameralar ve korumalarla taciz eden Gökçek, açıklamada “Sizi mercek altına alıyorum” dedi.

online


Haberdeki iddialara ilişkin bir tek kelime edemeyen Gökçek, Yurt’un Ankara büro çalışanlarına kameralar ve korumalarıyla taciz etti. Tek bir kamera sadece Yurt çalışanlarını çekerken, sorulara yanıt veremeyen Gökçek’in gazetecileri susturmaya çalıştığı belirtildi.

Davetiyesi bile hakaret dolu olan Basın Toplantısı’na Yurt gazetesi adına Necdet Saraç, Ömer Ödemiş ve Seda Bugari katıldı. Büyük bir basın ordusunun izlediği basın toplantısında Melih Gökçek Yurt Gazetesi’ne “yalancı, iftiracı, omurgasız” gibi ağır hakaretlerden bulunurken, gazetenin imtiyaz sahibi Durdu Özbolat’ı da tehdit etti. “Bundan sonra özel merceğim Durdu Özbolat’ın üzerinde olacak” diyen Gökçek, haberlerimiz de “uydurma ve iftira” olarak nitelendirdi.

Kasabalara ödül verilmiş
Basın Toplantısı’nın soru-cevap bölümüne geçildiğinde ise gazetemiz adına Necdet Saraç “Sayın Başkan bu üslubunuzdan dolayı Yurt sizin hakkınızda dava açacaktır, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bir kamu kurumunda hakaret ederek konuşmanız doğru değildir. Gazetemiz de, imtiyaz sahibi Özbolat da onurludur. Biz uydurma haber de yapmıyoruz, iftira da atmıyoruz. Biz kimseden talimat almadığımız gibi gazetecilik yapıyor ve yalnızca gelişmeleri sorguluyoruz. Gazetemizin sola ve sosyal demokrasiye yakın durmasını da bizim için bir onurdur. Eğer sorunuza cevap olacaksa evet iftira atmak da şerefsizliktir” dedi.

Daha sonra Gökçek’in konuşması ile ilgili olarak sorulara geçen Saraç’ın sözleri Gökçek tarafından sık sık kesilmeye çalışılsa da, Saraç şunları söyledi: “Biz böyle bir kurum ve böyle bir ödül yok demiyoruz. Bakın sizin belgenize göre bile size ödül veren kurum 1997’den beri ödül dağıtıyor ama Birleşmiş Milletler Çevre Programı Örgütü UNEP’le işbirliği anlaşması 2007’de. Bu nasıl bir uygulamadır? Ödülü dağıtan firma temsilcisi Alan Smith biz UNEP adına ödül veremiyoruz diyor, siz buna ne diyorsunuz? Ödülü dağıtan Jüri isimleri bize verilmemişti, şimdi sizin dağıttığınız listede yalnızca isimler var, hiç birisinin özelliği ne iş yaptığı yok. “Bu kurum hak eden herkese ödül veriyor” diyorsunuz ama sizin dağıttığınız listede bile ödül alan kentlerin arasında Ankara ayarında, başkent ayarında bir tek şehir yok. Avrupa’dan ödül alanlar kasaba hatta köy ayarında. Ankara ayarında ödül almış beş kent sayın biz söylediklerinize inanalım.”

Ankara hiç bir listede yok
Saraç ayrıca, Gökçek’e şunu da sordu: “Sayın başkan, 2012 için “En yaşanabilir kent ödülü” alan Ankara, Economist İntelligence Unit, New York Times, Mercer, Monocle’s Yaşanabilir Şehirler Endeksi gibi bir çok ciddi kuruluşun 2012 araştırmalarının hiç birinde ilk 10 listesinde yok. Nasıl oluyor da buna rağmen “En yaşanabilir kent ödülü” alıyor, lütfen cevaplar mısınız?

Firma sizi kandırmış
Bu cevaplara ve sorulara fazlasıyla sinirlenen Melih Gökçek, Necdet Saraç’ın sözünü kesti. Saraç, “size ödül veren firmanın başkanı Alan Smith’i Ankara’ya davet ettiniz mi” diye de sordu. Sözleri kesilmeye çalışılsa da Necdet Saraç “bize kızacağınıza ödülü veren firmaya kızın. Biz başkent Ankara’nın ödül almasından onur duyarız. Ama bu firma “büyük ödül” diye yalnızca kasabalara ödül vermiş. Oysa Ankara büyük bir şehir. Bundan dolayı aslında bu firma hem Büyükşehir Belediye Başkanı’nı olarak sizi hem de Ankara’yı kandırmış. Biz buna da itiraz ediyoruz” dedi… Çok sinirli olduğu gözlenen Gökçek “tamam yerine otur” deyince arkadaşlarımız “bize hakaret ediyorsunuz ama söz hakkı bile vermek istemiyorsunuz, üstelik gazetenin imtiyaz sahibi Durdu Özbolat’ı da tehdit ediyorsunuz” diyerek Basın Toplantısı’nı terk ettiler.

Kaynak: Sol Portal

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.


Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

28.01.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5380 ₺ 5350 ₺ 5320 ₺
İzmir 5295 ₺ 5270 ₺ 5220 ₺
Karabük 5350 ₺ 5275 ₺ 5200 ₺
Biga 5410 ₺ 5370 ₺ 5330 ₺
Payas 5210 ₺ 5180 ₺ 5150 ₺
Gebze 5310 ₺ 5280 ₺ 5250 ₺
Samsun 5420 ₺ 5420 ₺ 5330 ₺
Ankara 5320 ₺ 5290 ₺ 5260 ₺
Bursa 5365 ₺ 5340 ₺ 5290 ₺
Kütahya 5365 ₺ 5340 ₺ 5290 ₺
Sivas 5320 ₺ 5290 ₺ 5260 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ