Menfez Nedir?

Yazar:

18.08.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Menfez Nedir?


Menfez Ne Demek, Ne İşe Yarar ?

İnşaat alanında alt yapı ve yol çalışmalarında birçok terim bulunmaktadır. Bunlardan birisi de menfez terimidir. Menfez kelime anlamı olarak, girecek ve geçecek yer, delik anlamını taşımaktadır. Menfez, birçok alanda kullanılmadır ve inşaat alanı da bu alanların içerisindedir. Bu konumda menfez, hava dolaşımı sağlamaya, istenilen yönde içe veya dışa doğru ayarlanan, iklimlendirme amacını sağlayan kanallardır. Alanların değişmesi ile menfez türü de değişmektedir.

Özellikle devamlı yağış gerçekleşen bölgelerde suyun akışı karayollarında ve demiryollarında hasar bırakabilmektedir. Hasarın gerçekleşmemesi için suyun yolun alt tarafından geçişini sağlayan yapılara menfez denir.

Menfezler, kullanıldıkları yere göre değişiklik gösterdirdiği gibi yararları da değişiklik gösterebilmektedir. Suyun geçirimliğini sağlamak için menfez yapılmaktadır. Bu sayede yağışların ve herhangi bir su birikiminin karayolları ve demiryolları altından geçilmesine olanak tanılır. Yollara hasar vermeyecek şekilde de suyun menfezler aracılığı ile akışı sağlanır.

 

Menfez Çeşitleri Nelerdir ?

Önceden de söylediğimiz gibi menfezler kullanıldıkları yere göre farklılık göstermektedir ve buna göre de yararları değişmektedir. Menfez çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz, kutu menfezleri, boru menfezleri, kemerli menfezler, köprü menfezleri ve tabliyeli menfezler olarak incelenir.

Kutu Menfezler

Kutu menfezler en çok kullanılan menfez türleri arasındadır ve genelde betonarme malzeme içerisinden suyun akmasını sağlar. Suyun yönünün değişmesini sağlamak için ve su akışı beklenilen yerde bu menfez türünde kompozit malzeme kullanılabilir.

Toprak gevşek bir yapıya sahip ise ve açıklık geniş ise bu menfez türü tercih edilebilir. Açıklığı 1-3 metre aralığında ve yüksekliği 0,6-3 metre aralığındadır. Geçilecek mesafe 6 metreyi aşarsa ekonomik olmayabilir. Sağlamdır ve montajı kolaydır.

Boru Menfezler

Boru menfezler, karayollarından veya demiryollarından geçen suyun uzaklaştırılması için kullanılır ve yan yana yerleştirilen bir yada daha fazla borudan meydana gelir. Betonarme, çelik vb. gibi malzemelerden meydana gelmektedirler. Boru menfezler genellikle daire kesitli olarak imal edilirler fakat koşullara göre eliptik ve kemer tipi de yapılmaktadır. Daire kesitli menfezlerin çapları 0,6-1,2 m çapları arasında değişiklik göstermektedir. Giren ve çıkan su menfeze hasar vermesin diye menfez başlarına beton yada taş duvar yerleştirilebilir. Diğer menfezlerden fiyat olarak daha uygundur bu yüzden daha çok kullanılır. Kalabalık alanlarda güvenilir ve kurulması da kolaydır.

Kemerli Menfezler

Yüksek dolgulu yerlerde kullanılan kemerli menfezler, beton veya kâgir yapıya sahiptir. Yarım daire şeklinde kemer, eliptik kemer şeklinde kurulabilmektedir.

ofis mobilyaları

Tabliyeli Menfezler

Tabliye menfezleri, kenar ayakları ve üst tabliye olarak iki parçada inceleyebiliriz. Kenar ayakları, beton ve taş malzemesinden oluşur. Kenar ayakları arası mesafe 8 metreden olmak zorundadır. Eğer 8 metreyi aşarsa zaten bu köprü olacaktır.

Köprü Menfezler

Tabliye menfezde bahsedilen 8 metreden fazla açıklığa sahip menfez köprü menfezdir.

Havalandırma Menfezi Nedir ?

Havalandırma menfezleri, hava akışını sağlayabilecek boyutta bir aralığa sahip olup, havalandırma girişlerine takılarak kapak yardımı ile hava dışında yabancı cisimlerin geçmesine izin vermeme özelliğine sahiptir. Bu menfezler açılıp kapanabilir ve menfez kapağının aralıkları ayarlanarak hava akışı kontrol edilebilir. Menfezin kullanım amacı da istenen madde dışındaki maddeleri geçirmemek sadece istenen maddeyi geçirmektir.

Ayrıca havalandırma menfezleri, veri merkezlerinde ve sistem odalarında, enerji hattının ısıtma kısmı için soğuk ve sıcak hava koridorları ile ayrılan ortamın hava dolaşımı için kullanılmaktadır. Bu menfezler kontrollü ısıyı gerekli alana aktarır ve havanın gücünü ve yönünü ayarlayabilir.

Menfez imalatı alüminyum ve plastik olmak üzere iki farklı malzemeden yapılmaktadır. Menfezler kullanılacak yere göre kare, dikdörtgen veya yuvarlak olabilir. Kullanılacak yere göre de ölçülendirmesi yapılır.

Menfez modelleri hava akışına , montelendikleri yere ve şekillerine göre sınıflandırılmaktadır. Hava akışına göre dağıtıcı ve toplayıcı menfezler bulunmaktadır. Dağıtıcı menfez şartlanmış havayı ortama yayarken, toplayıcı menfez ise istenmeyen havayı kendine çekmektedir. Montelendiği yere göre tavan, duvar, döşeme ve özel menfezler bulunmaktadır. Şekillerine göre ise lineer, kare petek, yuvarlak kanal gibi bir çok menfez modeli bulunmaktadır.

Banyo havalandırma menfezinin banyolarda mutlaka olması gerekmektedir. Peki nasıl yapılır ? Banyoda bulunan koku, nem gibi istenmeyen hava panjur içerisinden geçer ve banyo istenmeyen havadan kurtulmuş olur. Ön tarafında kapağın açılıp kapanması için açma kapama kısmı vardır. İç tarafında ise herhangi bir böcek, haşerenin girmemesi için ızgara kısmı bulunmaktadır. Matkap kullanmadan yerleştirilmesi için kuvvetli bant veya yapıştırıcı kullanılmaktadır. Banyo havalandırma penceresi var ise havalandırma menfezine gerek duyulmayabilir. Mutfakta bulunan camdaki yuvarlak menfezde cam menfezidir. Bu menfezde aynı görev için kullanılmaktadır.

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.01.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 11460 ₺ 11380 ₺ 11300 ₺
İzmir 11300 ₺ 11200 ₺ 11100 ₺
Karabük 11300 ₺ 11200 ₺ 11100 ₺
Biga 11350 ₺ 11270 ₺ 11150 ₺
Payas 11160 ₺ 11080 ₺ 11000 ₺
Gebze 11350 ₺ 11270 ₺ 11150 ₺
Samsun
Ankara 11450 ₺ 11350 ₺ 11250 ₺
Bursa 11450 ₺ 11350 ₺ 11250 ₺
Kütahya
Sivas 11200 ₺ 11110 ₺ 11050 ₺
Detaylı Görünüm


BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS