yakan aydınlatma


Mersin-Tarsus OSB’ye otoban müjdesi!

Yazar:

01.10.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Mersin-Tarsus OSB’ye otoban müjdesi!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nin otoban bağlantı sorununun, 2017 yılının ortalarında çözüleceğini söyledi.

7. Akdeniz Turizm Formu kapsamında Mersin’e gelen Elvan, beraberinde Vali Özdemir Çakacak ve AK Parti milletvekilleri Hacı Özkan ve Ali Cumhur Taşkın ile birlikte Mersin- Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. MTOSB Başkanı Sabri Tekli, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda sanayici tarafından karşılanan Elvan, burada sanayicilerin sorunlarını dinledi.

“Minimum maliyet, maksimum verimlilik”

MTOSB Başkanı Tekli, burada yaptığı konuşmada, OSB’lerin minimum maliyet ve maksimum verimlilikle sanayiciye her türlü ihtiyacını karşılayacağı modern üretim merkezleri hazırlarken, diğer yandan kentleşmeyi yönlendirdiğini, çarpık sanayileşmeyi önlediğini ve bunun yanında çevre sorunlarına kayıtsız kalmayıp temiz çevre bilinciyle, temiz üretim için gerekli önlemlerini aldığını söyledi. OSB’lerin bölge insanına iş ve AŞ sağlayarak, sosyal hayatta huzur ve istikrar sağladığını vurgulayan Tekli, “Geçtiğimiz on yılda dünyada yaşanan ekonomik krizlere rağmen, yerli firmalarımızın ihracat rekorları kırması, büyümenin sürdürülmesi gerçekten Türk ekonomisinin geldiği sağlam yapıya en önemli örnek teşkil etmektedir. Bu başarıda ‘tek durak ofis’ mantığı ile yönetilen OSB’lerimizdeki firmalarımızın, her türlü ihtiyacının OSB yönetimleri tarafından düşünülüp karşılanarak üretimden başka bir işle meşgul olmamasının da büyük payı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“Üretmek, ihracat yapmak zorundayız”

15 Temmuz’dan bu yana ülkemizin her dönemde olduğu gibi, bugün de pek çok sorunla aynı anda baş etmek mecburiyetinde kaldığını dile getiren Tekli, “Bizler ülkemiz için sanayiciler olarak elimizden gelen her türlü çabayı göstermekteyiz. Çünkü üretmek zorundayız, ihracat yapmak zorundayız. Üreten ve ürettikçe büyüyen Türkiye’nin 2023 ekonomik hedeflerini gerçekleştirme yolunda lokomotif görevi yapan OSB’miz de üretim ve istihdamı arttırarak ülkemizin hedefleri için faaliyetlerine devam edecektir. İş dünyası olarak herkes gibi bizler de terörün gündemimizden çıktığı, daha güzel konuların konuşulduğu günleri özlemle bekliyoruz. O günlerin de en yakın zamanda gelmesini arzuluyoruz. Bu ülkede artık can yakan konuların değil üretimin, yatırımın, istihdamın konuşulmasını istiyoruz. Son dönemde yaşanan hain darbe girişimi ve terör olayları gibi olağanüstü gelişmelere rağmen hem devletimiz hem de özel sektör yatırımlarına kaldığı yerden, hatta daha da kararlı bir şekilde devam ediyor” diye konuştu.

“Üretimden taviz vermiyoruz”

MTOSB’de faaliyet gösteren sanayiciler olarak her koşulda üretime devam ettiklerini vurgulayan Tekli, “Bunun en önemli göstergesi bölgemizin enerji tüketim verileridir. 2015 ve 2016 yılı ilk 8 aylık verileri karşılaştırdığımızda, doğal gaz tüketiminde yüzde 39, elektrik tüketiminde ise yüzde 8’lik artış sağlanırken, rakamlar, olağanüstü günlerin yaşandığı dönemde bile üretimden taviz verilmediğini gösteriyor. Bölgemizde son yıllarda yaptığımız çalışmalar ve attığımız olumlu adımlar, parsel talebinin yoğun olması ve bölgemizin Türkiye’nin önde gelen organize sanayi bölgeleri arasına girmesi, bizi olduğu gibi Mersin’e gönül veren herkesi heyecanlandırmaktadır. Yaklaşık 15 bin kişinin istihdamının sağlandığı bölgemizde, 2016 yılı ihracat hedefimiz yaklaşık 1 milyar dolardır. Görülüyor ki, her geçen gün büyüyen ve gelişen ülke sanayimizde, bölge sanayicilerimizin ve girişimcilerimizin de payları büyüktür. Bu çerçevede İstanbul Ticaret Odası tarafından hazırlanan ‘Türkiye’nin 500 büyük Sanayi Kuruluşu’ listesinde bölgemizden 6 firma yer almakta ve yine Mersin Kurumlar Vergisi rekortmenlerinde ilk 100’de yer alan 14 firmamız bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Tekli, konuşmasının sonunda OSB’nin en önemli ihtiyacı olan yol ve otoban bağlantısının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğine işaret etti.

Elvan’dan otoban bağlantısı sözü

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise MTOSB’nin en önemli sıkıntısı olan otoban bağlantısının 2017’nin ilk 6 ayında kısmen tamamlanacağını belirterek, şöyle devam etti;”Türkiye’nin büyümesini engellemek isteyenler var, fakat bu büyümeyi engelleyemeyecekler. Hiçbir zaman umutsuzluk içerisinde olmadık olmayacağız. Siz bizlere güvendiniz, bizler de sizlere güvenerek üzerimize düşeni yerine getireceğiz. MTOSB’nin en önemli sıkıntısının otoban bağlantısı olduğunu biliyorum. Aralık ayı itibariyle proje çalışması sonlanacak. D-400’de yapılacak olan genişletme çalışması, siz sanayicilerimizin geliş gidişini etkileyebilir. Bundan dolayı da 2017 başında otoban bağlantısı için ilk kazma vurulacak. Otoban bağlantısının OSB’ye kadar gelmesini 1.5-2 yıl içerisinde tamamlarız. Fakat Eshab-ı Kehf bölgesinden Nacarlı yoluna bağlantı sağlayacak kavşağı, 2017 yılının ilk 6 ayında bitirip, sizlerin hizmetine sunacağız.

“2. Çevre Yolunun devamında kamulaştırma yapılacak”

Elvan, sanayicilerinin dile getirmesi üzerine 2. Çevre yolunun devamı olan ve 1/100.000’lik imar planında bulunan yolun da hizmete açılacağını müjdeledi. Bakan Elvan, “Büyükşehir Belediye Başkanımız ile görüştük. Bu yolun Tarsus’a kadar bağlanması adına 23 kilometrelik yolun kamulaştırmasını Büyükşehir Belediyesi yapacak ve bize teslim edecek. Karayolları Genel Müdürlüğü de bu yolu yapacak ve sizlerin hizmetine sunacak. Burada bir önemli konu da 3. bölge. 3. bölgenin hizmete girmesi ile ilgili herhangi bir sorunumuz yok. 3. bölge ile ilgili yasal süreci 1 aya kadar tamamlıyoruz” dedi

Adana Ekspres

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

28.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13100 ₺ 13000 ₺ 12750 ₺
İzmir 12350 ₺ 12200 ₺ 12000 ₺
Karabük 12500 ₺ 12300 ₺ 12100 ₺
Biga 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Payas 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Gebze 12850 ₺ 12750 ₺ 12500 ₺
Samsun
Ankara 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Bursa 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Kütahya
Sivas 13150 ₺ 13000 ₺ 12800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS