-

Metalurji Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

Yazar:

20.03.2022

Kişi Okumuş

0 Yorum

Metalurji Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Nedir?

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği günümüzde birçok disiplinin birleştirilmiş hali olarak karşımıza çıkar. Bilim, teknik, çevre, inşaat, kimya ve makine alanlarının konularının birleşimi bu mühendisliğin konusudur. Verimlilik, enerji ve malzeme üzerine çalışmalar yapar bunları iyileştirmek için yeni teknolojiler arar.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği nasıl olunur, ülkemizde lisans düzeyinde bu disiplinin eğitimi verilmektedir. 4 yıllık bu eğitimi başarıyla tamamlayan kişiler ‘Metalurji ve Malzeme Mühendisi’ unvanını kazanırlar.

 

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Dersleri

Birçok disiplinle içiçe geçmiş bu mühendislik dalının ana konuları verimlilik ve malzemedir. Özellikler malzeme konusunda iyi bir teknik eğitim alırlar. Mühendislik dalı olması sebebiyle malzemenin ham halinden üretilmesi kullanılması ve tasarlanması aşamasında rol oynarlar. Bölüm dersleri genel olarak metalurji termodinamiği, malzeme laboratuvarı, istatistik, temel döküm teknikleri, taşınım olayları, fiziksel metalurji gibi derslerdir. Ayrıca temel dersler olan fizik, matematik ve Türk dili gibi dersler de verilmektedir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü zor mudur, bölüm bir mühendislik dalı olduğu için araştırma ve teknik bilgi ağırlıklı bir disiplindir. Malzemeler hakında detaylı bilgiye sahip olunur ve bunları en iyi ne şekilde değerlendirilebilir olduğu hakkında araştırmalar ve yenilikleri bulmayı amaçlar. Yeniliklere açık, iş birliği içinde çalışabilen, üretim ve çözüm odaklı kişiler için uygun bi meslektir.

 

 Metalurji ve Malzeme Mühendisi Ne İş Yapar?

Malzeme hakkında her türlü bilgi ve donanıma sahip bu meslek grubu hammaddeden işlendiği aşamalara hakim olmalıdır. AR-GE çalışmaları yürütmeli bunlara uygun teknolojiyi üretmelidir. Ayrıca metallerin performansını inceler bunların alaşımlarını oluşturur, metalleri güçlendirmenin yollarını arar. Çalışma alanları madenler, laboratuvarlar ve açık alanlardır. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği nasıl bir meslek, teknolojik gelişmelere son derece açık, bilgi ve becerinin en üst düzeyde olduğu, etkili iletişim ve organizasyon çalışmalarının fazla olduğu bir meslektir.  İş ilanları birçok sektörden olabilir. Bu meslek pek çok sektörde hizmet verebilir.

 

 

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği İş İmkanları

 

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği iş olanakları hem kamuda hem de özel sektörde bir hayli fazladır.  Demir-çelik sanayinde, döküm sanayi, savunma sanayi, otomotiv sektörü, manyetik malzeme üretimi, plastik teknolojisi, uçak ve gemi imalat sanayi gibi önemli alanlarda çalışabilir. Hangi kurumlarda iş bulabilir derseniz metal alanıyla ilgili fabrikalarda, otomotiv sektöründe, kimya laboratuvarlarında, kamuda ise çeşitli bakanlıklarda, ilgili kurumlarda çalışırlar.

 

 

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaşları

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği son yıllarda önemi artmış olup nitelikli eleman ihtiyacının olduğu bir meslek dalıdır. Özel sektörde ve kamuda çalışma şansı yakalarlar. Devlet maaşları özel sektöre göre daha stabil bir durumdadır. Kamudaki ücretleri mühendislik grubuna tabi oldukları için mühendis kadar maaş alırlar 11000-12500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Özel sektörde ne kadar maaş alır derseniz bu kişinin donanımıma ve tecrübesine bağlı olarak değişmektedir. Asgari ücretle çalışan da vardır, 20000 TL gibi uçuk rakamlar da söz konusudur. Yeni mezun maaşları ne yazık ki bu meslekte de çok iç açıcı bir durumda değildir. Tecrübeye bağlı olarak zamanla artacaktır.

 

Kamu Mühendis ve Mimar Maaşları – 2022 

Mühendis  ve mimar (1/4) 2022 ocak maaşı 11.349 TL olarak belirlenmiştir. Bu en düşük derecenin maaşıdır derece arttırkça maaş artmaktadır.  Ayrıca, maaş hesaplamasında eşi çalışmayan memura ödenen aile yardımı ile 0-6 yaş grubu 2 çocuk yardımı esas alınmıştır.

Aşağıdaki tablo geçen senenindir,  derecelere ait artışları görebilirsiniz, yeni maaşlara ait net tablolar çıktığında güncellenecektir.

  Mimarlık Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Elektrik Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Makine Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

Devlette Çalışan Mimar ve Mühendislerin Maaşını Etkileyen Faktörler :

 • Derece/Kademe
 • Hizmet Yılı
 • Medeni Durum (Eşin çalışıp çalışmaması)
 • Varsa çocuk ve çocuk sayısı
 • Sendika üyeliği (3 ayda 1 kesilir, 3. ayda kesilen iade edilir)
 • Görev yapılan şehir/ilçe
 • Görev yolluğu – Harcırahlar
 • Yabancı Dil Tazminatı vb.

Özel Sektör Maaşlarına Dair Açıklamalar :

Şunu belirtmekte fayda var, maaş  firmaya, kuruma, şehirlere, ülkelere, kişinin tecrübe ve donanımına, yol,yemek,sigorta,konaklama gibi diğer imkan şartlarına  göre de  farklılıklar gösterebilmektedir. Örneğin, aynı tecrübede, aynı firmada  Moskova şehrinde çalışan ile; Irak’ta çalışan veya, İstanbul’da çalışanla Siirt’te çalışanın, aynı tecrübede, aynı pozisyonda, kurumsal bir firma ile daha az kurumsal firmada çalışanların maaşı aynı olmaz.  Bu nedenle net olarak bir maaş söylenemeyeceği için, yukarıdaki gibi aralıklar ile ifade edilir. Minium ve maksimum değerleri bilmek, mesleğin çalışma şartları ve hayat konforu açısından size fikir verecektir. 1500 tlye çalışan yeni mezun mimar mühendis olduğu gibi, 3000 tlye çalışan yeni mezunlarda bulunmaktadır. Ayrıca 20 yıllık tecrübesiyle 4000-5000  tl alan mimar mühendisler olduğu gibi aynı tecrübeye sahip olup 20000-30000 tl alanlar da vardır.

Özel Sektörde Maaşı Etkileyen Faktörler:

 • Tecrübe (Yüksek Tecrübe= Yüksek Maaş)
 • Yaş (Çok doğru olmasa da, bazen etkili olabilmektedir.)
 • Çalışılan Firma (Firmaların maaş skalaları önemli etkendir.)
 • Çalışılan Pozisyon (Aynı firmada aynı tecrübede, pozisyona bağlı farklılıklar olabilir, daha üst düzey pozisyon daha yüksek maaş alır, şantiye çalışanları; kısmen ofisten daha yüksek maaş alabilir, aynı ofiste, planlama müh. benzer tecrübede proje mühendisinden yüksek maaş alabilmektedir. )
 • Çalışana sağlanan mesai şartları ve sosyal imkanlar (Bir firma 2500 tl maaş + yol + yemek + özel sigorta + ev verebilir, diğer firma 3000 tl verir ama sigortayı asgariden yapar)
 • Çalışılan şehir, ülke (Aynı firma, aynı pozisyon, Moskova-Irak maaşları farklıdır, Bkz: Enka)
 • Mezun olunan üniversite (Mezun olunan üniversite, doğrudan olmasa da dolaylı olarak etkiler, üniversitenin seçkinliği size daha yüksek maaşlı kapılar açabilir.)
 • Yabancı Dil (Firmanın bu şartı aradığı durumda, bilenle bilmeyen bir olmaz)
 • Yüksek Lisans ( Yüksek lisans daha fazla tecrübe ve bilgi dolayısı ile daha yüksek maaş olabilmektedir. Enka, İş Bankası gibi  gibi kurumsal firma ve kurumlarda, kamuda, yüksek lisans maaş artışı demektir.)
 • Yurtdışı Tecrübesi (Farlılık yaratan bir etkendir)
 • Çalışılan alandaki diğer yetkinlikler (program bilgisi, eğitim vb.)
 • Referenslar ( Halk dilinde torpil denilmektedir.)
 • Kişisel Beceriler ( Başlıcası tabir-i caizse; kendini nasıl sattığınızdır. Bunun dışında iletişim gücü, takım çalışmasına yatkınlık, pratik düşünme ve hareket edebilme, ikna yeteneği vb. çeşitli pozisyonlarda önem arzettiğinden kişiyi seçkin kılıp yüksek maaş almasına yardımcı olabilir.

 

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Atama Puanları

Kamuda çeşitli kurumlarda istihdam edilen bu mühendislik dalında atanmak için KPSS’ye girilmelidir. Alımların son derece az olduğunu ve atan mezun sayısı sebebiyle puanların yüksek olduğunu söyleyebiliriz. 92 ve üzeri puanlar alarak atanma şansınızı artırabilirsiniz.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Her sene bölümün kontenjanlarıyla birlikte taban puan ve sıralamalar da değişmektedir.

puan tablosu güncellenmektedir.

  İnşaat Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Bilgisayar Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları
  Endüstri Mühendisliği Maaşları, İş İmkanları, Çalışma Şartları ve Puanları

kaynak : https://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/kategori/muhendislik-maaslari

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS