Mimarlar Odası’ndan Geçici Madde Tepkisi

Yazar:

27.11.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Mimarlar Odası’ndan Geçici Madde Tepkisi


Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, resmi gazetede yayımlanan ÇED yönetmeliğindeki geçici madde hakkında değerlendirmede bulundu. Geçici madde ile ekosistemin zarar göreceği projelerin önünün açıldığını ve yönetmeliğin kentin talanının yönetmeliği olduğunu vurgulayan Candan, “Yönetmeliğin doğayı koruma amacı yoktur, talanın aracı haline gelmiştir. Oysa ki, bu düzenlemenin genişletilerek daha verimli ve doğa merkezli bir çevre yönetimi için sağlık ve sosyal etkiler kavramlarının da yönetmelikte yer alması gerekmektedir. ÇED Yönetmeliği’nin ana aksını oluşturması gereken politika ve yaklaşımın doğa koruma ve doğal varlıkların geliştirilmesi olması zorunluluktur” dedi.

“YÖNETMELİĞİN AMACI DOĞANIN TALAN EDİLMESİ İÇİN ARAÇ HALİNE GETİRİLMİŞTİR”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Candan, açıklamasında “Yönetmeliğin doğayı koruma amacı yoktur, talanın aracı haline gelmiştir. Oysa ki, bu düzenlemenin genişletilerek daha verimli ve doğa merkezli bir çevre yönetimi için sağlık ve sosyal etkiler kavramlarının da yönetmelikte yer alması gerekmektedir. Çevresel etkiler yanında tüm canlıların, insanların, toplumların sağlık yaşam standartlarının göz önüne alınması gereği, bugün evrensel düzeyde kabul gören yaklaşımlardır. Bu nedenledir ki, ÇED Yönetmeliği’nin ana aksını oluşturması gereken politika ve yaklaşımın doğa koruma ve doğal varlıkların geliştirilmesi olması zorunluluktur. Çevresel etkileri belirlemek amacıyla yapılacak teknik ve idari düzenlemelerde kamu ve toplum yararı ile birlikte doğa yararı kavramının yer alması olmazsa olmazdır. Yönetmeliğin amacı, kamu toplum yararı ve doğa yararını içermemekle birlikte doğanın talan edilmesi için araç haline getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

“ANAYASA MAHKEMESİ’NİN KARARININ GÖRMEZLİKTEN GELİNMİŞ OLMASI HUKUKSUZLUĞUN OLUŞTURULMASI ANLAMINA GELMEKTEDİR”

Anayasa Mahkemesi’nin kararının görmezlikten gelindiğini savunan Candan, “ÇED Yönetmeliğinde, Türkiye taraf olmamış olsa dahi, çevresel konularda bilgiye erişme, çevresel karar verme sürecine halkın katılımı ve yargıya başvurma konusunda da Aarhus Sözleşmesi’nin ruhunu yansıtacak bir yaklaşım dikkate alınmamıştır. Çağdaş dünyanın çevre koruma konularında ulaştığı konum göz önüne alındığında, çevresel konulara ilişkin karar süreçlerinde halkın katılımı hususu büyük önem arz etmektedir. Söz konusu yönetmelik, bu gidişatın tersine, halkın katılımını sınırlayan ve hatta ilgili halk gibi tanımlamalar, halkın katılım sürecini kısıtlayan bir yaklaşım egemen olmuştur. Oysa ki, içinde bulunduğumuz yıl ve günler dahi göstermektedir ki, gerek büyük kentlerdeki iklimsel değişimler ve kentsel altyapı yetersizlikleri, kentsel planlama yanlışları ile meydana gelen kent afetleri, gerekse de hidroelektrik santral (HES) projeleri gündeme gelen ekolojik bozulma ve tahribatlar, doğa koruma kavramının ve proje/yatırım süreçlerinde çevresel etkileri en aza indirme yaklaşımından uzak günlük tercihlerdir. Bu anlayış doğrultusunda Geçici Madde 2’deki 23/06/1997 tarihinden önce kamu yatırım programına alınmış olup; 29/05/2013 tarihi itibariyle planlama aşaması geçmiş ve ihale süreci başlamış olan veya üretim veya işletmeye başlamış olan projeler ile bunların gerçekleştirilmesi için zorunlu olan yapı ve tesisler Çevresel Etki Değerlendirmesi kapsamı dışında tutulması katliamdır. Anayasa Mahkemesi’nin kararının görmezlikten gelinmiş olması da hukuksuzluğun hukukunun oluşturulması anlamına gelmektedir” açıklamasında bulundu.

inşaat yapma oyunu

“İNSANLARIMIZ RANT ODAKLI SAĞLIKSIZ KENTLERDE YAŞAMAYA MAHKUM EDİLİYOR”

Mimarlar Odası tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Candan, çevresel konulara ilişkin karar süreçlerinde halkın katılımının da önemli olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Yeni yönetmelikle, AVM’lerde, Toplu Konut projelerinde, hastane projelerinde, demiryolu ve metro projeleri dahil şehir hastaneleri dahil ÇED raporu aranmıyor. ÇED’ten muaf tutuluyor. AVM lerin ÇED muafiyetinin dışında tutulması kentsel ısı adacıklarını kontrolsüz şekilde artıracaktır. Ankara’da ısı adalarının oluşumuyla ilgili 10 yıllık Landsat uydularından alınan ve güneşin etkisi başlamadan önce saat 8’de elde edilen verilerde, iki alan (kırmızı nokta) ısı adası olarak ortaya çıkmıştır. Bunlar Real ve Ankamall alışveriş merkezleridir. ÇED dışında bırakılan her AVM’nin kentsel ısı adalarını artıracağı ve kentte ısı artışı ile birlikte insan ölümlerinin gerçekleşeceği ortadadır. Örneğin 2003 yılında Paris kentinde 10.000 ölümün nedeni ısı artışıdır. Çok sayıda kişi de hastanelere başvurmuştur. Bu yapılan doğa merkezli çevre yönetiminden vazgeçmek, doğa merkezli bir yönetimden vazgeçmek ise insan merkezli bir çevre yönetiminden vazgeçmek anlamı taşıyor. Şehirlerimiz betonlaşmaya giderken, insanlarımız da rant odaklı sağlıksız kentlerde yaşamaya mahkum ediliyor.”

Kaynak : Radikal

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EYLÜL AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

24.09.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4250 ₺ 4230 ₺ 4210 ₺
İzmir 4155 ₺ 4135 ₺ 4090 ₺
Karabük 4170 ₺ 4140 ₺ 4110 ₺
Biga 4180 ₺ 4160 ₺ 4140 ₺
Payas 4170 ₺ 4140 ₺ 4110 ₺
Gebze 4180 ₺ 4160 ₺ 4140 ₺
Samsun 4260 ₺ 4260 ₺ 4200 ₺
Ankara 4260 ₺ 4230 ₺ 4200 ₺
Bursa 4220 ₺ 4200 ₺ 4155 ₺
Kütahya 4220 ₺ 4200 ₺ 4155 ₺
Sivas 4300 ₺ 4270 ₺ 4240 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ