MÜHENDİS NASIL YORUM YAPMALI ?

Yazar:

27.04.2017

Kişi Okumuş

1 Yorum

MÜHENDİS NASIL YORUM YAPMALI ?

Yorum yapabilmek için, bilgi gerekir. Ilgili konu hakkında bilgi sahibi değilseniz, yorum hakkıniz da yoktur. Mühendis olmanız, yüksek mühendis olmanız, doçent olmanız, doktor olmanız, profesör olmanız size kayıtsız şartsız yorum yapma hakkını vermez. Yorum yapabilme hakkını size tek bir şey verir : Bilgi…

Üzülerek ifade etmeliyim ki, inşaat mühendislerinin çoğu, teknik konularda yorum yapmayı bilmemekte. Iki saat konusuyorlar ne dedikleri belli değil. Bu durumlara çok rastlıyorum. Bir mühendis, hafta sonu oynanacak bir maç için, spor yazarlarının televizyonda yaptıkları gibi yorum yapmamalıdır. Spor yazarları maçı nasil yorumluyor, hatirlayın bakalım… Spor yazarlarinın yaptıkları yorum şu: Bu takım güzel oynayıp gol atarsa, bu takım maçı kazanır, karşı takım güzel oynayıp gol atarsa karşı takım maçı kazanır. Mać oynanıyor, takımın biri maçı kazaniyor, ayni yorumcu diyor ki, ben söylemiştim, bu takım gol attı maçı kazandi. Gördüğünuz gibi saçma sapan, ne olduğu belli olmayan, gerçeklerden uzak bir yorum. Bir mühendis, bu şekilde bir yorum yapmaz/yapmamalıdır. Yorum istenen konuya bakar, verileri toplar sonucu açiklar.

Mühendislerin yaptıklari yorumları duyuyorum, şahit oluyorum, okuyorum. Emin olun %90′ i ipe sapa gelmez.

Adam, bir insaat mühendisini, 3-5 katli evi konusunda bilgi almak için eve gotürüyor, gösteriyor. İnsaat mühendisi’nin yorumu şu :” Kolonlar iyi gibi, beton kalitesi iyiyse, içinde de yeterli donati varsa bina depreme guvenlidir, yoksa degildir.” Şimdi bu nedir ? Elle tutulacak bir yanı varmi Allah aşkına?

Yine bir mühendis meslekdaşına, olusturduğu taşıyıcı sistem hakkında, yorumunu soruyor. Meslekdaşı da yorum yapıyor:”Sistemi analize sok, sorun çikmazsa iyidir, kurtarmayan kesit olursa büyütürsün” Böyle yorum olur mu ?

Yorum, karşi taraf yararlanacak şekilde, belli bir düzen içinde, eldeki verileri degerlendirerek(yoksa veriler toplanir), net bir sekilde yapılır. İleride her durumda haklı çıkmak için, yuvarlak yorum olmaz.

Kimse tabiki yorum yapmak zorunda degil. Ama yapiyorsakta doğru düzgün yorumlar yapalım. Bilelim ki, bizden yorum isteyen kişiler için agzımızdan çikan kelimeler önemli. Bizim sandiğımızdan daha önemli…

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

HAŞİM ÖZDEMİR
08 Ekim 2017 - 17:14

Yazdıklarınıza katılıyorum.Bir konuyu analiz edebilen mühendis sayısı çok az.İnşaatlarda verdiği talimatlarda kesit alınacak,plankote çıkarılacak,halihazır çıkarılacak vs yerine şeyi şey yapın diyen mühendisler malesef çok.Hele kes yapıştır icat olduktan sonra önce yapılan projelerdeki resşmleri sonra yapılan projelere yapıştıranlar;Google eartten proje yapanlar var.Arazide hali hazır aldığınızda proje ile ölçüm yapılan kesimim kotları tutmuyor.
Doktorlar gibi mühendisleride belirli zamanlarda mesleki eğitimlere alınmaları;uygulamada yapılan hataları ve meslekteki yenilikler konusunda eğitilmelidir.GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ