-

yakan aydınlatma


Mustafa Balcı: Antalya’nın yapı stoku endişe verici!

Yazar:

09.03.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Mustafa Balcı: Antalya’nın yapı stoku endişe verici!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


ürkiye nüfusunun yüzde 95’ten fazlasının deprem tehlikesi altındaki yerlerde yaşadığını belirten İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şube Başkanı Mustafa Balcı, Antalya’nın deprem master planını da kapsayan nazım imar planı yapılmadığı sürece Antalya’nın depreme hazır olduğunu söylemenin yanlış olacağını kaydetti.

TMMOB İMO Şube yönetimi, Deprem Haftası nedeniyle basın toplantısı düzenlendi. Şube Başkanı Mustafa Balcı ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla yapılan toplantıda, topraklarımızın neredeyse tamamına yakın bir bölümünün deprem tehlikesi altında, nüfusumuzun da yüzde 95’ten fazlasının, büyük sanayi kuruluşlarımızın yüzde 75’inin deprem tehlikesi olan yerlerde yaşadığı açıklandı.

İMO Şube Başkanı Mustafa Balcı, özel olarak deprem zararlarını azaltmak, genel olarak da diğer doğa olaylarının ortaya çıkaracağı zararlardan çok fazla etkilenmemek için bilinen mühendislik yöntemlerini kullanmanın son derece önemli, fakat yeterli olmadığını söyledi.

Balcı, doğal olayların afete dönüşmemesi için konunun, teknik ve mühendislik boyutuyla birlikte sosyal, toplumsal, çevresel ve ekonomik boyutlarının da dikkate alınması gerektiğini kaydetti.

MEVCUT YAPI STOKU ENDİŞE VERİCİ

Yapı üretim sürecinin endişelerini giderecek şekilde sağlıklı işlemediğinin farkında olduklarını belirten Balcı, “Lakin endişemiz bu kadarla sınırlı değildir. En azından meslek odalarının, üniversitelerin, bilim çevrelerinin, sivil inisiyatiflerin kamu yönetimi tarafından oluşturulacak ortak bir zeminde bir araya gelerek başlatacağı sürecin, siyasi iradenin yanlış tutumu nedeniyle sekteye uğratıldığını görmek endişelerimizi artırıyor. Mevcut yapı stoku inşaat mühendislerini endişelendiriyor” dedi.

TOKİ KONUTLARI DA ENDİŞELENDİRİYOR

TOKİ tarafından üretilen büyük yapı stoku tarafından üretilen büyük konut projelerinin yapı denetim sisteminden muaf tutulmasının da endişelendirdiğini ifade eden Balcı, deprem toplanma alanlarının imara açılması, yerel yönetimlerin rant odaklı projeler geliştirmesi, deprem tehlikesinin görmezden gelinmesi ve toplumsal duyarlılığın törpülenmesinin de endişeleri pekiştirdiğini dile getirdi.

YETKİLİLERE DEPREM SORUSU

Son zamanların gündemdeki tabiriyle akıllarına ‘çılgın’ sorular geldiğini belirten Mustafa Balcı, “Antalya gerçekten depreme hazır mı? Afet yönetimiyle ilgili bir çalışma var mı? Afet sonrası çadır ve toplanma yerleri olarak belirlenen yerler var mı? Mevcut yapı stoklarının deprem riski nedir? Antalya’da deprem riskinin azaltılması gerekçesine dayalı olarak yürütülen kentsel dönüşüm ve yenileme uygulamaları kimlere ve neye hizmet edecektir? Yetkilileri bu soruları cevaplamaya çağırıyoruz” dedi.

DEPREM VE NAZIM İMAR PLANI

Antalya’nın bir an önce depreme hazırlanmasını istediklerini kaydeden Balcı, deprem master planı, afet toplanma merkezi ve kamuoyuyla yerinin paylaşılması, deprem zararlarının en az yaşanacağı yeni ve bütüncül nazım imar planı taleplerini de anlattı.

Antalya’nın deprem master planını da kapsayan nazım imar planı yapılmadığı sürece Antalya’nın depreme hazır olduğunu söylemenin yanlış olacağını da kaydeden İMO Başkanı Balcı, İMO olarak bu konularda ellerinden geleni yapacaklarını ama buradaki ana unsurun yerel yönetimler olduğunu söyledi.

Kaş Aydın Haber Gazetesi

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS