-

yakan aydınlatma


Müteahhitler Yabancıya Vatandaşlık Hakkı için Tanıtıma Çıkıyor!

Yazar:

15.01.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Müteahhitler Yabancıya Vatandaşlık Hakkı için Tanıtıma Çıkıyor!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Yeni Şafak’tan Emine Açar’ın haberine göre, Türkiye’den konut alan yabancıya vatandaşlık hakkı tanınmasının önünü açan yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanması, sektör uzmanlarını umutlandırdı. Yeni yönetmeliğin emlak sektörüne büyük bir ivme kazandıracağını belirten müteahhitler “Bu yönetmeliği bekleyen yabancı yatırımcılar var, şimdi onlar harekete geçecek. Yeni yönetmelik emlak sektörü için büyük avantaj sağlayacak ve sektöre canlılık getirecek” dedi. Bekleyen yatırımcıların taleplerini alıma çevirmek için farklı tanıtım turları da düzenleyeceklerini belirten müteahhitler ilk rotayı ise Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Ülkeleri ve Irak olarak çizdi. KonutDer Başkanı Ömer Faruk Çelik, bundan sonraki süreçte yüz yüze görüşmelerin ağırlık kazanacağını söyledi.

Görüşme mekanları lüks oteller

Milyon dolarlık projeleri kendi ülkelerinin dışında tanıtırken, tanıtıma gidilecek ülke ve şehirdeki yüksek gelir grubu hedef alınacak. Sistem tıpkı ingiliz ve fransız müteahhitlerin milyon dolarlık projeleri Türkiye’de pazarladığı gibi işleyecek. Yani, önceden belirlenen ülke ve şehirdeki sanayici, işadamı ve yüksek gelir grubundaki kişiler seçilecek. Sonra bu kişilere konunun kısa bir özetinin yazıldığı özel davetiyeler gönderilecek. Ardından ise bölgenin en lüks otel veya mekanında ağırlanacak potansiyel alıcılarla belirlenen saat diliminde firmaların üst düzey yöneticileri konut alıcısıyla yüz yüze özel görüşmeler yapılacak.

 

Türkiye’ye özel tur

Tanıtım turlarının bir diğer ayağını Türkiye oluşturacak. Hedef ülkelerde yapılan ön araştırmalardan sonra üst gelir seğmentindeki kişiler, Türkiye’ye davet edilecek. Buraya davet edilen konut alıcıları da en üst düzeyde ağırlanacak. Ömer Faruk Çelik, KonutDer üyesi müteahhitlerin zaten bir ayağının yurtdışında olduğunu buralarda yabancıya konut satışı için sürekli bir tanıtım yapıldığını aktardı. Çelik, “1 milyon dolarlık konutlar inşa eden müteahhitler tanıtımlara bundan sonraki süreçte daha da ağırlık verecek. Konut alıcısının Türkiye’de ağırlanması da tanıtım ve pazarlamada etkili olacak” bilgisini verdi.

Satış beklentisi yükseldi

Çalık Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Gonca Özgül de Tarlabaşı’ndan 250 milyon $’lık satış beklediklerini belirterek, “Bu kararı Körfez ülkeleri, Rusya, Balkanlar, Kafkasya ve Afrika’dan bir çok yabancı bekliyordu. Beklenen talep alıma dönecek” dedi.

Dersimize iyi çalışmalıyız

GYODER Başkanı Aziz Torun, yabancıya konut satışında vatandaşlık imkanınnın satışlara olumlu yansıyacağını söyledi. Torun, “Dersimize iyi çalışarak tanıtım turlarına çıkmalıyız. Vatabdaşlık hakkı verilecek yabancı üst gelir seviyesinde. Bu bilinçle onlara yönelik hazırlıklar da onların istek ve beklentilerine karşılık vermeli. Eğitim ve sağlık olanaklarımız tanıtımda ön plana çıkabilir. KDV ve tapu harcı muhafiyeti gibi ek düzenlemelere de ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

Ziyaretler artar

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Özen Kuzu, birebir ziyaretler yapılacağına dikkat çekti. Kuzu, “Bu önemli gelişmeyle beraber biz de şirket olarak tanıtım turlarına ağırlık vereceğiz. Gerek yabancı yatırımcıları İstanbul’da ve satış ofisimizde misafir edeceğiz, gerekse ekiplerimiz iletişimde olduğumuz yabancı yatırımcıları birebir ziyaretlerde bulunacak” şeklinde konuştu.

Süre şartı 3 yıl

* 1 milyon dolar tutarında taşınmaz alan

* 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı yapan

* 3 milyon dolar tutarında mevduat getiren

* En az 100 kişilik istihdam oluşturan Türk vatandaşı olabilecek

Yabancı alıma geçecek

Döviz getiren yabancılara vatandaşlık hakkı veren yeni yönetmeliğin emlak sektörüne ciddi avantaj sağlayacağını belirten ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan “Bu kararı bekleyen yabancı yatırımcıların olduğunu biliyoruz. 1 milyon dolar yatırımla konut alan yabancılar emlak sektörüne direkt olarak katkı sağlayacak. 2 milyon dolar sermaye ile Türkiye’de yatırım yapan ve 3 milyon dolar tutarında mevduatı 3 yıl süre ile tutacak olan yabancılar ise her halükarda Türkiye’de ya konut satın alacak ya da kiralayacak. Şirket olarak güçlü olduğumuz Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu’dan bu tür sinyalleri almaya başlamıştık. ERA ülkelerinden, Türkiye’ye yatırım yapacak yatırımcılar için son 2 haftadır bazı talepler vardı. Yeni uygulama ile bu taleplerin işleme döneceğinden eminiz. Biz de bunun için tüm altyapı hazırlıklarımızı tamamladık” değerlendirmesini yaptı.

Trafik yoğunlaştı

Çağdaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Dağlarca Çağlar, kendilerinden konut almak isteyen ama vatandaşlık bekleyen yabancılar olduğunu belirterek, “Dünden beri telefon trafiğimiz arttı. Bizden konut almak isteyen yabancı konut alıcıları nasıl yol izlemeleri gerektiği konusunda bizden bilgi aldı. Yakın bir tarihte Bodrum’da inşa ettiğimiz bir projeden Birleşik Arap Emirlikleri’nden üst düzey bir yöneticiye konut satışı yapacağız” açıklamasında bulundu.

kaynak:Yapi.com.tr

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS