Müteahhitlerden Belediye Başkan Adaylarına Çağrı

Yazar:

25.01.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Müteahhitlerden Belediye Başkan Adaylarına Çağrı

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, inşaat sektörünün 2013 yılını yüzde 6 büyümeyle kapattığını, ancak İzmir’de yeni inşaat yapılacak arsa olmaması sonucu inşaat sektörünün İzmir’de beklenildiği oranda büyüyemediğini söyledi.

Mart ayında gerçekleşecek yerel seçimlerden sonra İzmir’in kentsel dönüşüm konusundaki durumunun netlik kazanacağını ifade eden Nasır, ilçe belediye başkanlarının bu konudaki tutumlarının belirleyici olacağını dile getirdi.

Şu anki seçim ortamından dolayı yerel yöneticilerin kentsel dönüşümle ilgili frene bastığı görüşünü savunan Nasır, “İzmir’de inşaat sektörünün potansiyelini gerçek anlamda ortaya çıkaracak kentsel dönüşüm, tam anlamıyla yaşama geçirilemedi. Kentsel dönüşümdeki en büyük etken, yerel yönetimlerin seçimden sonraki tutumları olacak. Çünkü bir ilçenin sorunlarını sosyal ve kültürel yapısını en iyi bilen kişiler yerel yöneticilerdir. Seçimlerden sonra kentsel dönüşüm konusunun da hızlanacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“YENİ PROJELERLE İSTİHDAM YARATACAĞIZ”

MÜFED’in önemli bir güçbirliğini yaşam geçirerek, kentsel dönüşümde etkin rol alacak bir şirketin kuruluşunu da gerçekleştirdiğini belirten Necip Nasır, kurulan yeni şirketle kentsel dönüşümle ilgili projeler üreteceklerini ve Nisan ayından sonra harekete geçmeyi hedeflediklerini vurguladı.

“Bizim için önemli olan İzmir’de iş yaparak, katma değerin İzmir’de kalmasını sağlamaktır” diyen Nasır sözlerini şöyle sürdürdü: “Kentsel dönüşümden sonra yaşama geçirilecek projelerin, İzmir ekonomisine can vereceğini düşünüyorum. Kurduğumuz güçbirliğiyle 200 sektöre ve 4 – 5 bin kalem malzemeye ulaşan inşaat sektörünü canlandıracak projelere imza atacağız. Bu da İzmir ekonomisi için büyük bir kazanım olacak. Yeni projelerle işçisinden mühendisine kadar pek çok farklı alanda yeni istihdam yaratacağız”

“SOKAK SOKAK PLANLAMA YAPILMALI”

Kentsel dönüşüm konusunda ilçe belediye başkanlarına büyük görev ve sorumluluk düşeceğine dikkat çeken MÜFED Başkanı Necip Nasır şu görüşlere yer verdi: “Belediye başkanları, üstlendikleri misyonu yerine getirirlerse, bu durum onlara da olumlu yansıyacaktır. İlçelerden başlayarak mahalle mahalle, sokak sokak planlama yapılması ve halkın görüşleri ve beklentilerinin belirlenmesi lazım. Bu proje sadece eski binaları yıkıp yeni bina yapmak demek değildir. Bu çalışma, sosyal bir proje olmalıdır. Yeşil alanları, parkları, yolları ve otoparklarıyla geleceğe dönük olarak planlama yapılmalıdır” görüşünü savundu.

“YERİNDE DÖNÜŞÜM ZORUNLU”

İzmir gibi, yüzde 85’inin dönüşmek zorunda olduğu bir kentte, dönüşümün yerinde yapılması gereğini vurgulayan Necip Nasır, buna neden olarak İzmir’in sosyal yapısı nedeniyle insanların oturdukları yeri değiştirmek istememesini gösterdi. Asıl sıkıntının, merkez ilçelerde yaşanan yoğunluktan kaynaklandığını belirten Nasır şunları söyledi: “Planlama, ada bazında yapılmalı. Özel sektör de yerinde dönüşüm konusunda mutlaka devreye girmeli. Planlama konusu da önem taşıyor. Herkes bireysel planlama yaparsa, İzmir beton yığınına döner. Kentsel dönüşüm, her ilçenin beklenti ve sosyal yapısına uygun olarak şekillendirilmelidir.”

Kaynak: IHA

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.05.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3480 ₺ 3480 ₺ 3510 ₺
İzmir 3420 ₺ 3455 ₺ 3485 ₺
Karabük 3390 ₺ 3430 ₺ 3430 ₺
Biga 3440 ₺ 3465 ₺ 3490 ₺
Payas 3400 ₺ 3430 ₺ 3460 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ