Müteahhitlere İyi Haber : “Teminat Sorunu Çözülecek”

Yazar:

31.10.2012

Kişi Okumuş

0 Yorum

Müteahhitlere İyi Haber : “Teminat Sorunu Çözülecek”

Dünyanın ikinci büyük inşaat sektörüne sahip Türkiye’de firmaların faaliyet gösterdikleri pazarlarda etkinliklerinin artırılması ve yeni pazarlara giriş yapabilmelerini sağlamak için ülkeler arası işbirliği protokolleri imzalanacak. Teminat sorunu yaşayan müteahhitler için de finansman modelleri geliştirilerek, firmaların yurt dışında yatırımcı olarak da faaliyet göstermeleri sağlanacak.   2013 yılında tamamlanacak projeyle ayrıca yurtdışında iş yapan müteahhitler için özel olarak Politik Risk Sigortası Programı uygulanmaya başlanacak.

 

RİSKLİ ÜLKEYE TEMİNAT

Özellikle riski yüksek olan Libya, Irak gibi ülkelerde faaliyet gösteren müteahhitlik firmalarının politik riskler nedeniyle uğrayabileceği zararların teminat altına alınması amacıyla da yeni bir program başlatılacak. Dış pazarlarda Çin’le yarış amacıyla teknik müşavirlik firmalarının ofis açması, reklam, tanıtım, pazarlama faaliyetleri, fuarlara katılımı, yurtiçi ve yurt dışı eğitim faaliyetleri, pazar araştırması, heyet programları, sözleşme, fizibilite ve master plan çalışmaları desteklenecek.

 

YURTDIŞINDA TÜRK MALI

Yapı malzemesi ihracatının arttırılması içinde yurtdışı fuar, pazar araştırması, marka ve tanıtım faaliyetleri teşvik edilecek. Ayrıca, yurt dışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında yapılacak ihracat süreçleri etkinleştirilecek. Yurtdışında üstlenilen inşaat taahhütlerinde ve teknik müşavirlik hizmetlerinde Türk malı makine kullanımının teşvik edilmesine devam edilecek.

 

İKİ KATINA ÇIKAR

Türk firmaları dünya çapında 25 milyar dolara ulaşan inşaat projeleri yürütüyor. Proje bedelinin yüzde 20’si kadar teminat gerektiği için bu finansmanı sağlayamayan firmalar büyük sıkıntı yaşıyor. Teminat sorununun halledilmesiyle inşaatta Çin’le yarışan Türk müteahhitlerinin özellikle Türkmenistan, Rusya, Irak, Azerbaycan ve Libya’da aldığı projelerin 50 milyar dolara çıkacağı belirtiliyor. Firmalar teminat mektubu içinse çoğunlukla Türk Eximbank’ın kapısını çalıyor.

 

Hürriyet

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz



GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ