Muvafakatname Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Alınır?

Yazar:

01.08.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Muvafakatname Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Alınır?


Muvafakatname genel anlamıyla izin verildiğine dair yazılı bir evrak anlamına gelmektedir. Pek çok farklı konu için muvafakatname düzenlenmektedir.

Muvafakatname Nedir?

Muvafakatname resmi ve yazılı bir belgedir. Düzenlenen konular farklılık gösterebilir. Genel anlamda konu belirtilerek hazırlanmaktadır ve konu ile ilgili olarak izinlerin verildiği beyan edilmektedir. Bazı resmi işlemlerin gerçekleştirilmesi için gerekli belgeler arasındadır. Muvafakatname resmi olarak geçerli bir yazılı belgedir.

Muvafakatname Ne İşe Yarar?

Kısaca açıklamak yapılırsa muvafakatname düzenlenen konu hakkında konu ile ilgili olan sorumlu kişiden izin alındığını gösteren bir belgedir. Özellikle pek çok kurumda bazı işlemlerin yapılması için sorumlu kişilerden alınacak muvafakatnameye ihtiyaç duyulmaktadır. Genelde en çok gayrimenkul sektöründe kullanılmaktadır.

Taşınmaz satışlarında eşlerin muvafakatname vermesi yasal olarak zorunluluktur. Bununla birlikte veraset intikallerinde, boşanmış çiftlerin 18 yaş altı çocukların pasaport işlemleri için gerekli resmi bir belgedir. Ayrıca çocuklar sportif faaliyetlerine katılımı gibi pek çok günlük konuda karşımıza çıkan bir belgedir.

Muvafakatname

Muvafakatname Nasıl Alınır?

Muvafakatname resmi bir işlemler için kullanılacaksa mutlaka noter tarafından yapılması ve onaylanması gerekmektedir. Belgeyi düzenleyecek kişi ve yasal sorumluları belge düzenlenirken noterde bulunması gerekir. Muvafakatnamede yer alan bireylerin kimlik veya öğrenci belgesi gibi gerekli evrakların yanında olması gerekir.

ofis mobilyaları

Düzenlenecek izin belgesi hangi konudaysa o konu hakkında dilekçe şeklinde yazılması ve kişinin kimliğine ait bilgiler ve konu ile ilgili tüm bilgiler yer verilmelidir. Muvafakatnamenin geçerli olabilmesi için noter tarafından düzenlenmesi ve noterden onaylı olması gerekir.

Muvafakatname İçin Gerekli Evraklar

Muvafakatnameyi noterde düzenleyebileceğiniz ve hazırlayacağınız gibi hazırlanmış muvafakatnameyi noterde düzenleyerek onaylatabilirsiniz. Birden fazla farklı işlemler için gerekli olan muvafakatnamede farklı belgeler gerektiğinden dolayı kimliğinizle notere gelerek başvuruda bulunmanız halinde gerekli olan evrakları öğrenebilirsiniz.

Muvafakatname Ücreti Ne Kadar?

Muvafakatname noter tarafından ücretleri temin edilebilen bir belgedir. Noterler 2021 yılı ücret tariflerine göre  “Muvafakatname ücretleri”  yaklaşık olarak 150 TL ile 250 TL arasındadır. Eklenen kelimelere göre ücret değişkenlik göstermektedir.

Muvafakatname Emniyetten Alınır Mı?

Noter’de 150 TL’ye alınan bu belge, bulunduğunuz ilçenin emniyet müdürlüklerinden de alabilirsiniz. Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesinden alınan muvafakatname ücretsiz olarak temin edilmektedir.

Pek çok kişi bu belgenin Emniyet Müdürlüğün’den alınabildiğini bilmemektedir. Emniyetten alınacak muvafakatnamenin tek bir dezavantajı çok sıra beklemenizdir. Pek çok kişi işin aciliyetinden sıra beklememek adına ücret karşılığında noterden muvafakatname alınmaktadır.

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

17.09.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 6950 ₺ 6920 ₺ 6890 ₺
İzmir 6785 ₺ 6760 ₺ 6700 ₺
Karabük 6850 ₺ 6775 ₺ 6700 ₺
Biga 6770 ₺ 6730 ₺ 6690 ₺
Payas 6800 ₺ 6760 ₺ 6720 ₺
Gebze 6850 ₺ 6820 ₺ 6790 ₺
Samsun
Ankara 6860 ₺ 6830 ₺ 6800 ₺
Bursa 6875 ₺ 6850 ₺ 6790 ₺
Kütahya
Sivas 6880 ₺ 6850 ₺ 6820 ₺
Detaylı Görünüm


BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ