-

Masaüstü Banner Mobil Banner

Neden blockchain ve yapay zekayı entegre etmelisiniz?

Yazar:

28.11.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Neden blockchain ve yapay zekayı entegre etmelisiniz?

Blockchain ve yapay zeka, günümüzün en sıcak teknoloji trendlerinden ikisi. Bunların temelde farklı iki yön olmasına rağmen, araştırmacılar iki teknolojinin birleştirilmesinin faydalarını aktif olarak tartışıyorlar. Böyle bir simbiyozun sonucu, pek çok alanı tanınmayacak şekilde dönüştürebilir. Bugün her şirketin ve organizasyonun karşılaştığı büyük miktardaki veriyi yönetmek çok daha kolay olurdu.

AI, zeka gerektiren görevleri yerine getirebilecek robotlar (makineler) yapma teorisi ve pratiğini ifade eden bir terimdir. Bugün bu terim 3 alanı ifade ediyor: makine öğrenimi, derin öğrenme ve yapay sinir ağları.

Blockchain, verileri şifreli, dağıtılmış bir kitap formatında depolayan yenilikçi bir dijital depolama sistemidir. Veriler farklı bilgisayarlar arasında şifrelenip dağıtıldığından, bu, yalnızca izinleri olan kişiler tarafından okunabilen ve güncellenebilen, kurcalamaya karşı korumalı, son derece güvenli veritabanlarının oluşturulmasına olanak tanır.

Sypwai, faaliyetlerinde iki yenilikçi nişi birleştirmek için her türlü çabayı göstermiştir. Yaklaşık bir ay önce yapay zeka alanında çalışan bir İngiliz start-up, blockchain ekosisteminin gelişimini tamamladığını duyurdu. Artık test aşaması hızlanıyor, elde edilen veriler analiz ediliyor, hatalar düzeltiliyor ve eksik olan küçük detaylar ekleniyor. Gerekli tüm testler yapıldıktan sonra SYPWAI, sürümü duyurmaya hazır olacaktır.

Teknolojik avantajlar

Halihazırda blockchain kullanan kuruluşlar, dağıtılmış defterlerinde giderek daha karmaşık kritik veri kümeleri depolarken, AI’nın sağlayabileceği daha akıllı analitik için artan bir talep olacaktır.

Artık yapay zeka ve blockchain kullanan şirketlere ne fayda sağlayacak:

Büyük miktarda veri ile etkileşime girebilen yapay zeka ve yüksek düzeyde güvenlik sağlayabilen blok zinciri birlikte, büyük veritabanlarını yönetmek için mükemmel bir kombinasyondur. Örneğin, tıbbi ve finansal veriler çok gizlidir, belirli bir şirkete aktarmak ve korunmasından emin olmak zordur. Blockchain bu tür önemli verileri kolayca koruyacak ve yapay zeka bunları yetkin ve hızlı bir şekilde işleyecektir. Sypwai ayrıca, kullanıcılara daha iyi önerilerde bulunmak için bu verilerin kullanılmasını önerir. Dolayısıyla böyle bir sistem Amazon ve Netflix gibi servisler için faydalı olacaktır.

Bu iki teknolojiyi birleştirerek elde edilebilecek bir diğer yenilik ise güvenli veriden para kazanmadır. Facebook ve Google gibi devler, blockchain ve yapay zeka denemelerinin son turunu duyuran yeni şirkete rağmen Sypwai’ye şimdiden teşekkür ediyor. Toplanan verilerden para kazanmak, büyük şirketler için büyük bir gelir kaynağıdır.

AI algoritmaları öğrenme yoluyla daha akıllı hale geldikçe, veri bilimcilerin bu programların belirli sonuçlara ve çözümlere nasıl ulaştığını anlamaları çok daha zor olacaktır. AI algoritmaları, inanılmaz derecede büyük miktarda veri ve değişkeni işleyebilir. Bununla birlikte, insanların, doğru olduklarından emin olmak için AI tarafından ulaşılan sonuçları doğrulamaya devam etmesi gerekir. Yapay zeka tarafından dikkate alınabilecek çok miktarda veri göz önüne alındığında, bu insanlar için göz korkutucu bir görev olabilir. Sypwai, karar verme sürecini blok zinciri kullanarak kaydetmenin, robotları anlama ve şeffaflık düzeyine ulaşma yolunda bir adım olabileceğini savunuyor.

Gelecek için yenilik

Blockchain teknolojisi ve yapay zekanın birleşimi hala çözülmemiş birçok sorunu gizleyen bir yön. Bununla birlikte, bu yönde ilerleme hayatımızı önemli ölçüde iyileştirebileceğinden, bilimsel ilginin çoğu bu alana odaklanmıştır.

SYPWAI bilim adamları ve geliştiricileri, blok zincirini yapay zekaya adanmış faaliyetlerine sıkı bir şekilde entegre ettiğinden emin oldular. Başlangıç ekibi, yenilikçi bir geleceğin çok uzak olmadığına inanıyor ve çok yakında hepimiz onun avantajlarından tam olarak yararlanabileceğiz.

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS